شهر میرا شهری باستانی در آنتالیا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 12 بهمن 1400 9
شهر میرا شهری باستانی در آنتالیا

اگر قصد بستن کوله بار سفر به ترکیه را دارید آنتالیا می تواند مقصد مناسبی برای یک سفر چند روزه به حساب بیاید، به خصوص که آثار تاریخی چون شهر میرا (The ancient city of Myra)، که یکی از میراث باستانی مهم یونان است در اطراف این شهر واقع شده است شهر میرا خود می تواند یکی از دلایل سفر به این شهر بوده و علاوه بر سواحل آنتالیا یکی از انگیزه های بازدید از این شهر باشد.

شهر میرا

پیشینه تاریخی شهر باستانی میرا

برخی از محققان باستان شناسی، شهر میرا را با حکومت بزرگ Arzawa مقایسه می کنند ولی در واقع شواهدی برای این موضوع در دست نیست. الهه محافظ این شهر آرتمیس نام داشت و علاوه بر آرتمیس، خدایانی مانند آتنا نیز مورد احترام و پرستش مردم شهر میرا بودند. این شهر بر اثر بلایای طبیعی (زلزله) تا حد زیادی تخریب شده است اما یک تئاتر نیم دایره وجود دارد که بعد از تخریب تا حدودی باز سازی شد و همچنان قابل مشاهده است.

شهر میرا آنتالیا

تعدادی مقبره سنگی نیز به صورت عمودی در صخره ها حکاکی شده است که با حکاکی های صورتک ها، چهره ها و طرح های دیگری تزئین شده اند؛  اکنون از این بنا به عنوان یکی از تاریخی ترین جاهای دیدنی آنتالیا بازدید می کنند. از لحاظ زمانی این شهر مهم تاریخی به قرن چهارم قبل از میلاد مسیح مربوط می شود و تا قرن ها، زندگی در این شهر جریان داشه تا به وسیله زلزله بیش از 60 درصد آن تخریب شد و پس از آن خالی از سکنه باقی ماند. در قرن دوم قبل از میلاد مسیح تعدادی از شهروندان ثروتنمند لیکیا، بناهای با ارزشی ساختند که شامل تئاتر، پورتیکو و آرنا است که همچنان آثار این بنا ها باقی مانده است.

شهر میرا

مقبره بابا نوئل در شهر میرا

در قسمت پایینی صخره ها، کلیسای بابا نوئل و مقبره‌ی او قرار دارد که بعد از چند هزار سال هنوز هم نقاشی های داخل مقبره قابل مشاهده هستند هرچند که قسمتی از مقبره به دست اعراب (هارون الرشید) تخریب شده است. تابوت بابا نوئل و لوحه قبر او نیز در این محل کشف شده است و به احتمال بسیار قوی این مقبره‌ی واقعی او می باشد. به دلیل مراجعه زیاد گردشگران، تور آنتالیا بازدید از این بنا را در برنامه خود قرار داده است.

شهر میرا آنتالیا

مقبره های شهر میرا

در این شهر دو مقبره بارز وجود دارد که در ابتدای کشف (سال 1840) رنگ های زرد و قرمز و آبی و بنفش در آن قابل تفکیک بوده است اما امروزه فقط رنگ های آبی و قرمز قابل تفکیک هستند و باقی رنگ ها به مرور از دید پنهان شده اند. از این دو مقبره یکی از آن ها در نزدیکی رودخانه قرار دارد و روی مزار آن 11 انسان در ابعاد واقعی حکاکی شده است.

شهر میرا آنتالیا

آدرس دسترسی به شهر میرا آنتالیا

ساعت های بازدید از شهر باستانی بین 9 تا 19 می باشد؛ در انتها قابل ذکر است که در اطراف این شهر تعدادی از جاهای دیدنی آنتالیا وجود دارد که یکی از تاریخی ترین آن ها شهر ترمسوس، که مربوط دوره یونان باستان است. برای مطالعه جزئیات بیشتر درباره این شهرهای باستانی در ترکیه می توانید به قسمت مراکز تاریخی آنتالیا مراجعه نمایید.

Address: Myra Örenyeri, 07570 Demre/Antalya, Turkey

امتیاز 5.00از 5 (15 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ایمان
در تاریخ: 15:48:02 1399/10/8

این همه زیبایی و شگفتی در یک مکان عجیبه ولی همینطور که در عکسها مشاهده میکنید انسان رو به قرنها و سالها قبل برمیگردنه . بر اثر زلزله های متعددی در برهه ای از تاریخ اکثر این منطقه نابود شده اما به همت مردم دوباره بازسازی و سر پا شده و زیبایی خاصش رو حفظ کرده. حیفه که نبینیدش و از دستش بدین . با خانواده تجربه هیجان انگیزی رو رقم بزنید

امیر سعیدی
در تاریخ: 19:39:23 1399/7/30

ولی فکر کنم اینجا تحت سلطه داریوش اول بوده

هانیه خان بابایی
در تاریخ: 20:34:07 1399/2/27

معلوم هست که یکی از شهر تاریخی هست چون آثار باستی زیادی دارد عکس های تاریخی که در این مقاله نسبت به این شهر قرار دادین بسیار جالب هستن باعث میشن تا شناختمون نسبت به این شهر بالا بره مقبره زیبایی داره و یک مکان تاریخی به حساب می آید

نیلوفر طاهری
در تاریخ: 20:53:25 1399/2/3

یکی از بهترین شهرهای استانبول انتالیا می باشد و بناهای تاریخی ان بسیار زیبا و جذاب و دیدنی هستند که ارزش دیدن را دارند باتوجه به اینکه من عاشق سفر کردن و عاشق سفر به ترکیه هستم حتما بنای تاریخی میرا را در لیست سفرهای خود قرار خواهم داد تشکر میکنم از شما بابت انتشار این مقاله بسیار مفید و جذاب جالب بود برای من خیلی ممنونم ترکیه شهر جذابی هست اگر بتوانیم از جای جای ان دیدن کنیم و من نمیدونستم که نوئل فوت شده فکر میکردم خوده او هست که هرسال برای کریسمس می اید مقاله بسیار جالبی بود و این سایت واقعا مانند یک کتاب کامل عمل میکند خیلی ممنونم از شما بابت انتشار این عکسها و مقاله ها

علی مبارکی
در تاریخ: 13:19:02 1399/2/3

واقعا زیبا و جذاب هست.این که این مکان زمانی جزو یونان بود.که الان یکی از شهرهای استان آنتالیا هستش.تاتر نیم دایره خیلی جالبه.که تا حدودی مرمت شده ای کاش بیشتر به این مکان رسیدگی شود.این قسمت با حکومت بزرگ arzawaمقایسه میشه که به نظر من به این حقیقت نزدیکتر هستش.قدمت این شهر به قرن ۴ قبل از میلاد برمیگرده.و وجود کلیسای بابانوئل و مقبره اش در اینجابر جذابیت و تاریخی بودن این منطقه می افزاید.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید