کلیسای سنت جان، کلیسای باستانی یا Basilica of St. John

کلیسای سنت جان، کلیسای باستانی یا Basilica of St. John

از جذابیت های تور کوش آداسی میتوان شهر تاریخی افسوس را نام برد، در نزدیکی های شهر افسوس باستانی، خرابه های کلیسایی باستانی قرار دارد که در ابتدا محل زندگی کشیش معروف سنت جان بوده است و در ابتدا یک کلیسای کوچک بوده است که در طول زمان به مساحت آن افزوده شده است.

معماری کلیسای سنت جان   

کلیسای سنت جان به طور کلی از آجر و سنگ ساخته شده است و ستون های مربوط به ساختمان از سنگ مرمر بنا شده تا تحمل وزن سنگین سقف ها را داشته باشد.  در قسمت هایی از کلیسا برای سقف ها از الوار هایی استفاده شده است که این نوع از معماری از قرن 5 به بعد مورد استفاده قرار می گرفته است.

قسمت هایی از تزئینات و ستون های این کلیسا در قسطنتنیه و معادن پروکونسوس ساخته و به این محل منتقل می شد اما بعضی از قسمت ها نیز به دست محلی ها ساخته شده.

 طاق کلیسا با موزائیک تزئین و پوشش داده شده بود و در بخش شمالی کلیسا تعمید گاهی 8 ضلعی وجود دارد که مشابه کلیسای مریم مقدس پیاده سازی شده است.

 

کلیسای باستانی سنت جان در کوش آداسی

 

کلیسای سنت جان به عنوان مسجد

این کلیسا تا قرن 14 میلادی مورد استفاده مسیحیان بود اما بعد از حمله عثمانیان کاربری آن به مسجد تغییر داده شد و در همان قرن در زلزله ای مخرب تخریب شد.

داخل کلیسا

طاق های داخلی کلیسا دارای تزئیناتی از جنس موزاییک هستند و دیواره های این بنا با سنگ مرمر ساخته شده است همچنین کف این مکان با موزاییک های متفاوت کار شده است.

همان گونه که همه کلیسا ها دارای محراب هستند در این کلیسا نیز محرابی قرار داده شده که محل قبر سنت جان است و سنگ نوشته ای با این مزمون در آن نصب شده: "این محل مکان استراحت من تا ابد است و تا آخر در این مکان ساکن خواهم بود"

 

 

امتیاز 4.50از 5 (2 رای)

نظرات کاربران

Saba
در تاریخ: 01:51:07 1399/1/22

فکر میکنم بازدید از این جور جاها خیلی سلیقه ای باشه خوبه که با سفر بانک تونستم با این بناها و تورها آشنا بشم اگه یه روزی برم ترکیه اسم اینجاها رو واسه بازدید و گردش بیارن هیچوقت نمیرم چون برام قابل درک نیست و حتما حوصلم سر میره و برام کسل کننده است البته اینم طرفدارای خودشو داره

کامنت خود را در رابطه با این مقاله بنویسید و کسب درآمد کنید.