موزه هرمیتاژ یا آرمیتاژ سن پترزبورگ مجموعه ای بسیار لوکس

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 05 مهر 1399 9
موزه هرمیتاژ یا آرمیتاژ سن پترزبورگ مجموعه ای بسیار لوکس

موزه آرمیتاژ کجاست؟ یکی از باشکوه ترین و محبوب ترین موزه های جهان را می توان در سن پترزبورگ پیدا کرد. این همان موزه آرمیتاژ یا هرمیتاژ (Hermitage Museum) است که با بیش از 3 میلیون آیتم، از بزرگ ترین و معتبرترین موزه‌های جهان است. در میدان کاخ، شش ساختمان وجود دارد که یکی از آن ها کاخ زمستانی است؛ پنج ساختمان دیگر هرمیتاژ کوچک، هرمیتاژ قدیمی، هرمیتاژ جدید و تئاتر هرمیتاژ نام دارند.

در میان تمام مجموعه های تاریخی جهان، این موزه از نظر بازدید، جزء ده تا از پر بازدیدترین‌هاست و هر سال چهار میلیون و دویست هزار بازدید کننده دارد. در بین تمام موزه های فرهنگ و هنر جهان نیز اینجا به لحاظ وسعت و عظمت در رده دوم قرار دارد. تورهای سن پترزبورگ معمولاً بازدید از این مجموعه را در لیست اهداف گردشگری خود می گنجانند.

جاهای دیدنی روسیه، موزه ارمیتاژ سن پترزبورگ

تاریخچه موزه هرمیتاژ سن پترزبورگ

تاریخچه موزه به سال 1764 و به زمانی بر می گردد که ملکه کاترین بزرگ مجموعه ای بزرگ از نقاشی های نفیس و زیبا را از تاجری آلمانی به نام Johann Ernst Gotzkowsky خریداری کرد. بدین ترتیب، ملکه کاترین یک گالری راه اندازی کرد که البته هر کسی اجازه بازدید از آن را نداشت. در دوران انقلاب روسیه اینجا یک مجموعه‌ای خصوصی بود اما چند سال بعد و پس از ملی اعلام شدن مجموعه‌های هنری، هرمیتاژ نیز ملی شد. به مرور زمان مجموعه توسط تزارهای روس گسترش داده شد و طی آن نقاشی‌های ارزشمند ایتالیایی مانند آثار داوینچی و رافائل خریداری و به گالری‌های نقاشی اضافه شد. در سال های اخیر نیز نقاشی‌های زیادی به سبک کوبیسم از ونگوگ و پیکاسو به این مجموعه افزوده شد. اما این تنها بخشی از قضیه است.

در زمان حکومت شوروی که به آثار هنری اهمیت چندانی داده نمی شد، آثار زیادی از مجموعه خارج شد. حتی استالین در دوران حکومتش دستور فروش برخی آثار با ارزش موزه را صادر کرد. تصاویر با ارزشی نیز به گالری هنر ملی ارمنستان اهدا شد. تعدادی از آن ها نیز بر اثر حملات هوایی جنگ جهانی دوم از بین رفت. بسیاری از آثار موزه ارمیتاژ روسیه امروزه در گالری هنر ملی واشنگتون به نمایش گذاشته شده است.

دیدنی های روسیه، موزه هرمیتاژ سن پترزبورگ

درباره موزه آرمیتاژ

هرمیتاژ مجموعه‌ای با بیش از 3 میلیون از شاهکارهای بی نظیر امپرسیونیست تا گنجینه های دلفریب شرقی است. این مجموعه در شش ساختمان دسته بندی و در معرض نمایش قرار داده شده است. کاخ زمستانی، ساختمان اصلی آن می باشد. این کاخ سال ها پیش محل سکونت تزارهای روسی بود.

یک ارزیابی و تخمین بسیار جالب در باره موزه حاکی از آن است که اگر هر بازدید کننده تنها یک دقیقه هر یک از آیتم های موزه را تماشا کند، بازدید از کل مجموعه یازده سال به طول می انجامد! از این رو، بسیاری از بازدیدکنندگان ترجیح می دهند در قالب یک تور سازماندهی شده از اینجا بازدید کنند تا از تمام زمانی که در اینجا هستند، نهایت استفاده را ببرند و از بخش های برجسته موزه بازدید کنند. بازدید از این مجموعه قطعاً برای هنرمندان و علاقه مندان به هنر بسیار جالب و جذاب خواهد بود.

شاهکار هنرمندان مشهور را می‌توان در موزه آرمیتاژ روسیه دید؛ نقاشی‌های پیکاسو، لئوناردو داوینچی، رافائل، مونه، دگا، ماتیس، روبَنس، گویا، ال گرکو، هالس، کاندینسکی و ... در کلکسیون های موزه در معرض نمایش قرار داده است. علاوه بر نقاشی، یک مجموعه غنی باستان شناسی، مجسمه‌های عتیقه، هنرهای کاربردی قرون وسطایی، مجموعه ای از طلا و جواهرات قرن 18 و 19، سکه و اشیا و مصنوعات کشورهای شرقی مانند ایران، هند، مصر، چین، تبت و ژاپن در این مجموعه بزرگ وجود دارد.

یکی دیگر از بخش‌های جالب و زیبای موزه آرمیتاژ، کالسکه های شاهنشاهی است. این کالسکه ها با نقش و نگارهای برجسته چوبی و طلا کاری مزین شده اند. همچنین در این بخش صندلی هایی با روکش مخمل وجود دارد که با نقاشی‌های فرانسوی زیبایی آن ها چند برابر شده است. علاوه بر این، مجموعه شخصی ابزار پزشکی پیتر اول و یک گالری کامل از پرتره‌های خاندان رومانف هم برای تماشا موجود هستند.

مومیایی مصری در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ

آثار و مصنوعات هندی در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ روسیه

آثار باستانی و مصنوعات ایران در موزه هرمیتاژ

متأسفانه آثار باستانی نفیسی از ایران خارج شده و در موزه های مشهور دنیا به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر موزه لوور پاریس که گنجینه های متعددی از ایران را در خود جای داده است، در موزه هرمیتاژ هم این گنجینه ها دیده می شود. مجموعه‌ای از کتیبه ها، مجسمه های کوچک، هنرهای کاربردی مربوط به فرهنگ و تمدن سومر، نقوش برجسته و آثار باستانی آشوری‌ها نمونه‌هایی از آن هاست. یک مجموعه از ظروف برنزی مربوط به قرن چهارم تا هفتم که از بلخ و خوارزم به دست آمده، از موارد دیگر است. همچنین سفال های نقاشی شده که مربوط به گورستانی در شوش بوده است و به دست ایلامی ها ساخته شده بود در اینجا دیده می شود.

از همه این ها که بگذریم، در اینجا هم فرش ایرانی حرفی برای زدن دارد و یکی از شاخص ترین اشیای موزه است. یکی از این فرش ها که "پازیریک" نام دارد، توسط پروفسور رودلکو در ناحیه ای به نام پازیریک یافت شد. پازیریک ناحیه ای در مرز مغولستان است. فرش مذکور را با ابعاد 2 در 1.75 از زیر یخ و در کنار پیکر مومیایی شدۀ یکی از ناقراب‌ های هخامنشی پیدا کردند. احتمال داده می شود چنین فرش هایی در زمان مادها یا پارس ‌ها (هخامنشیان) به منظور پوشاندن اسب ها بافته می شد. برخی از آثار باستانی مربوط به سومری‌ها را نیز می توان در موزه باستان شناسی سلیمانیه عراق دید.

تصویر فرش ایران پازیرک در موزه سن پترزبورگ روسیه

ظروف ایرانی مربوط به ساسانیان در موزه آرمیتاژ روسیه

سالن های موزه آرمیتاژ سنت پترزبورگ

1- تالار مارشال در کاخ زمستانی موزه هرمیتاژ

تالار یا سالن مارشال (Field Marshall’s Hall) اولین اتاقی است که در کاخ زمستانی ساخته شد. طراحی این سالن منعکس کننده عظمت و ثروت قدرت نظامی روسیه و طوری است که بیننده را غرق در شکوه خود می کند.

تالار مارشال در کاخ زمستانی موزه ارمیتاژ

2- سالن عرش کوچک

تالار یا سالن عرش کوچک (Small Throne Room) که با عنوان سالن یاد بود پیتر بزرگ نیز شناخته می شود، در سال 1833 برای شخص "تزار نیکولاس" ساخته شد. بخشی از این اتاق در آتش سوزی که در سال 1837 رخ داد سوخت و از بین رفت اما مجدداً مورد بازسازی قرار گرفت و با معماری Vasily Stasov که آن را طراحی کرده بود احیا شد.

سالن عرش کوچک در موزه هرمیتاژ سن پترزبورگ روسیه

3- سالن آموریال

این سالن با مساحت بیش از 100 متر مربع، یکی از بزرگ ترین و تأثیر گذارترین تالارهای کاخ زمستانی است و از ابتدا به عنوان محلی برای برگزاری مراسم رسمی مثل جشن ها و دادرسی های رسمی طراحی و ساخته شد. دو رنگ سفید و طلایی که در رنگ آمیزی اینجا استفاده شده است، نمونه بارزی از طراحی های کلاسیک است.

سالن آموریال در موزه هرمیتاژ روسیه در سنت پترزبورگ

4- سالن گالری جنگ 1812

سالن گالری جنگ 1812 با سقف زیبا، مزین و پنجره دار، لوسترهای عتیقه و طراحی خیره کننده خود در بخش میانی کاخ زمستانی قرار گرفته است. این تالار در سال 1826 به مناسب پیروزی روسیه بر ناپلئون فرانسه ساخته شد و شامل 333 نقاشی از چهره‌های فرماندهان نظامی برجسته و همچنین سه عکس بزرگ از رهبران سابق اتحادیه شوروی وجود دارد.

گالری جنگ در موزه هارمیتاژ روسیه

5- سالن سنت جورج

سالن سنت جورج که با نام اتاق عرش بزرگ (St George’s Hall or the Large Throne Room) نیز شناخته می شود، از برجسته ترین تالارها در تاریخ روسیه است. بسیاری از مراسم تشریفاتی و رسمی و پذیرش و ملاقات با مهمانان در اینجا انجام می شد. پارکت های کف این سالن با 16 نوع چوب با ارزش ساخته شده و در سراسر آن 25 لوستر کریستالی و برنزی وجود دارد.

سالن سنت جورج در موزه ارمیتاژ سن پترزبورگ

6- تالار پاویلون یا آرمیتاژ کوچک

تالار پاویلون که با نام آرمیتاژ کوچک نیز شناخته می شود، 28 لوستر پر زرق و برق دارد. قطعه های افسانه ای که در این اتاق وجود دارد، افتخار و غرور موزه آرمیتاژ است که حتی تلوزیون روسیه هر روز آن را نشان می دهد. یکی از آن ها ساعت طاووس (The Peacock Clock) است. این ساعت شامل سه پرنده مکانیکی طلایی در اندازه های واقعی است. پرنده ها در امتداد هم، در یک زمینه چوبی قرار گرفته اند. ساعت طاووس در سال 1770 در کمیسیون کاترین بزرگ در بریتانیا ساخته و در سال 1781 به موزه هرمیتاژ داده شد و هنوز هم کار می کند. قطعه دوم تالار پاویلون که بسیار با ارزش است، نسخه هایی از کاشی های روم باستان مربوط به قرن نوزدهم است که آن ها را می توان در کف سالن و در مقابل ساعت طاووس دید.

ساعت طاووس در موزه آرمیتاژ روسیه

نسخه هایی از کاشی های روم باستان در موزه هرمیتاژ روسیه

7- تالار لئوناردو داوینچی

بزرگ ترین و قابل توجه ترین سالن در آرمیتاژ قدیمی، سالن لئوناردو داوینچی (Leonardo Da Vinci Hall) است که در قرن نوزدهم به نام تالار بزرگ شناخته می شد. در این سالن بیش از دوازده پنجره وجود دارد که به تقلید از طرح های مورد علاقه لویی شانزدهم که در قرن هفدهم رواج داشت ساخته شده بود.

تالار لئوناردو داوینچی در موزه آرمیتاژ سنت پترزبورگ

8- پله های دولت یا شورا

در بین چهار بخش موزه یعنی آرمیتاژ بزرگ، آرمیتاژ کوچک، گالری هنری Renaissance در آرمیتاژ قدیمی و تالار Rembrandt در آرمیتاژ جدید، پله هایی زیبا وجود دارد که این چهار بخش را به هم مرتبط می کند. این پله ها را پله های دولت یا شورا نام گذاری کرده اند.

اطلاعات لازم و قوانین موزه هرمیتاژ

  • فیلم‌برداری ممنوع و عکاسی در صورتی که بدون فلاش باشد امکان پذیر است. حق پخش تصاویر نمایشگاهی از مجموعه موزه فقط به سازمان ها و بر اساس درخواست کتبی داده شده است.
  • راهنمای صوتی بازدید از موزه نیز در اختیار شما قرار داده می شود که در این صورت نیاز به بیعانه خواهد بود. این راهنماهای صوتی در مورد طبقه اول موزه برای گالری اصلی و در مورد طبقه دوم برای Jordan Staircase کاخ زمستانی کاربرد دارد و به زبان های روسی، انگلیسی، فرانسه، آلمانی، اسپانیایی، ایتالیایی، ژاپنی، چینی و کره ای می باشد.
  • در صورتیکه بخواهید از راهنماهای تور استفاده کنید (راهنمای غیر صوتی) سه حالت ممکن است: راهنمای تور به صورت فردی و برای یک شخص، راهنمای تور برای گروه های کوچک تا 7 نفر و راهنمای تور برای گروه های 25 نفره؛ علاوه بر این ها، تورهای اختصاصی نیز طراحی شده است.
  • برای اشخاصی که به صندلی چرخدار نیاز دارند، امکانات لازم وجود داشته و صندلی چرخ دار به صورت رایگان در اختیار آن ها قرار داده می شود. افراد معلول باید از Palace Embankment وارد شوند، زیرا ورودی این بخش شیب دار و بدون پله است. برای رزرو صندلی چرخ دار می بایست هماهنگی های لازم را با مدیر سالن ورودی اصلی انجام داده و یا با شماره 7109079 (812) تماس بگیرید. در صورتی که خواستید از آسانسور استفاده کنید، مطلع باشید که سالن نمایشگاه فرهنگ جهان باستان، گالری Rastrelli و سالن گالری Commandant مجهز به آسانسور هستند.
  • در موزه ممکن است با اصطلاحات خاصی مواجه شوید؛ اصطلاح "Room № 106" در طبقه همکف و "Room № 243" در طبقه دوم به ترتیب به معنی "نمایشگاه فرهنگ جهان باستان" و "اتاق شوالیه" است. موزه یک فروشگاه هم دارد، فروشگاه آن در طبقه اول در گالری Rastrelli واقع شده و ساعت کاری آن نیز مطابق با ساعت کار موزه است.
  • طبق قوانین این مجموعه، آوردن خوراکی و نوشیدنی به داخل مجموعه ممنوع است و حمل وسایلی مانند ساک یا کیسه، کیف سامسونت و چتر نیز مجاز نمی باشد.

موزه ارمیتاژ سنت پترزبورگ در روسیه

ساعت کار و قیمت بلیط موزه هرمیتاژ در سنت پترزبورگ

در روزهای شنبه، یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه از ساعت 10:30 تا 18 (آخرین پذیرش ساعت 17:30 خواهد بود) و در روزهای چهارشنبه و جمعه تا ساعت 21 (آخرین پذیرش در ساعت 20:30 خواهد بود) می توانید به مراجعه کنید. این جاذبه توریستی دوشنبه ها تعطیل است.

قیمت بلیط ورودی برای ورود به مجموعه اصلی موزه و بخش های مرتبط با مجموعه اصلی (ساختمان اعضای عمومی، کاخ زمستانی پیتر بزرگ، کاخ منشیکوف، موزه باشکوه و شاهنشاهی پورسلین فکتوری) 600 و هزینه ورود به یکی از بخش‌های هرمیتاژ (Storage Centre ،Staraya Derevnya Restoration ،Porcelain Factory، کاخ زمستانی پیتر بزرگ، کاخ منشیکوف، موزه باشکوه و شاهنشاهی) 300 RUB است.

ورود برای کودکان پیش دبستانی و دانش آموزان همه مقاطع تحصیلی رایگان می باشد. علاوه بر این، در صورتی که پنجشنبه های اول هر ماه از این مجموعه دیدن کنید، ورود شما رایگان خواهد بود. درب ورود به موزه در حیاط بزرگ کاخ زمستانی است. بلیط فروشی برای تهیه حضوری بلیط نیز در حیاط کاخ زمستانی واقع شده است.

آدرس موزه آرمیتاژ کجاست؟

این مجموعه در میدان کاخ سن پترزبورگ قرار دارد. برای دسترسی به آن می توانید از مترو Admiralteyskaya استفاده کنید. البته موزه هرمیتاژ سن پترزبورگ در کشورهای انگستان (لندن)، هلند (آمستردام) و آمریکا (لاس وگاس) نیز شعبه هایی دارد.

Address: Dvortsovaya Sq., 2, St. Petersburg 191055, Russia

مقاله پیشنهادی ما : موزه ملی بیروت

امتیاز 5.00از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 22:13:25 1399/7/3

چه عظمتی داره این موزه واقعا حیرت انگیزه نه تنها دیدن آثار این موزه آدمو شگفت زده می‌کنه بلکه معماری و تزیینات ساختمان هم عجیب به دل میشینه و ارزش و اهمیت آثار این مجموعه رو بیشتر می‌کنه و نشان میده چقدر واسه این آثار ارزش قائل بودن که همچین بنایی به موزه اختصاص دادن همه چیز این جا حیرت آوره

فرانک
در تاریخ: 17:26:57 1399/1/13

عجب ساختمان لوکسی چه نورپردازی قشنگی داره زیبایی سالن ها ارزش آثار این موزه رو دو چندان کرده منکه محو تماشای عکساش شدم فوق العاده اس موزه به این شیکی و با این آثار مهم و باارزش چطور شهرت کمتری نسبت به موزه لوور پاریس داره بنظرم ارزششو داره یک روز کامل برای بازدیدش وقت بزاری چقدر خوبه که تو همچین موزهای مهمی نامی از ایران هست

گلناز
در تاریخ: 10:06:53 1398/11/3

من عاشق تالار لئوناردو داوینچی موزه آرمیتاژ یا هرمیتاژ سن پترزبورگ شدم.کلا عاشق سقفایی هستم که طرح دارن.نمای بیرونش خودش یه دنیای جداگونه س.

sara
در تاریخ: 10:38:50 1398/10/25

چه مطلب جالبی بود. موزه هرمیتاژ جزء 10 پربازدیدترین جاهای دنیاست من تاحالا اسمشم نشنیده بودم. بعد چقدر جالبه پادشاهای ما مملکتو میفروختنو همه چی رو به باد میدادن پادشاهای بقیه کلا مملکتوشونو میساختن. ای بابا خدافظ

ماهایا
در تاریخ: 16:26:07 1398/10/21

من اهل چیزای تاریخی نیستم فقط ابنکه نقاشی نقاشان معروف در موزه هرمیتاژ سن پترزبورگ وجود داره دیدنش رو برام جذاب می کنه

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید