قلعه پیتر و پاول اولین سازه سن پترزبورگ

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 29 تیر 1399 3
قلعه پیتر و پاول اولین سازه سن پترزبورگ

«قلعه پیتر و پاول» (Peter and Paul Fortress) در جزیره زایاچی (Zayachy Island) اولین سازه‌ای است که در شهر سن پترزبورگ ساخته شد. پیتر کبیر در 16 می سال 1703 میلادی، دستور ساخت این بنا را صادر کرد. با توجه به این که این دژ در جزیره ساخته شده بود و به رودخانه نوا نزدیک بود، هدف از ساخت آن دیدبانی این رودخانه و دسترسی به دریای بالتیک بود. ساخت این دژ را می توان تولد سنت پترزبورگ دانست، زیرا اولین بنای این شهر است.

اماکن دیدنی روسیه، قلعه و کلیسای پیتر و پائول در سنت پترزبورگ

قلعه پیتر و پاول در سن پترزبورگ

کاربری قلعه پیتر و پاول در گذر زمان

زمانی که دژ پیتر و پائول ساخته شد، هرگز اهداف نظامی یا دفاعی نداشت. اما با گذر زمان و طی حکومت‌های مختلف به عنوان پایگاه نظامی، ادارات دولتی، محلی برای دفن خانواده های شاهنشاهی روسیه، سایتی برای آزمایش های علمی و در نهایت به یک زندان ممنوعه که برجسته ترین زندانیان سیاسی را در آنجا نگهداری می کردند تبدیل شد.

اینجا امروزه به عنوان یکی از بناهای تاریخی سن پترزبورگ شناخته می شود. این بنای تاریخی تحت حمایت موزه تاریخ سن پترزبورگ قرار دارد و میزبان برخی از نمایشگاه های موقت است. نمایشگاه های دائمی نیز در اینجا برگزار می‌شود. علاوه بر این ها، انواع رویدادها، جشنواره ها و کنسرت ها، از جمله جشنواره معتبر سالانه Petrojazz برگزاری می شود.

دیدنی های روسیه، قلعه پیتر و پاول در سنت پترزبورگ

کلیسای جامع در قلعه پیتر و پاول

مرکز محوطه قلعه، صومعه ای به نام کلیسای پیتر و پائول قرار دارد. این کلیسا در سال های 1712 تا 1733 ساخته شد. با توجه به اینکه قلعه اولین سازه شهر است، این کلیسا نیز اولین کلیسای شهر سن پترزبورگ می باشد و در ساخت آن فقط از سنگ استفاده شده است. تمام حاکمان بزرگ روسیه مثل پیتر کبیر (بجز پیتر دوم و لوان ششم) در این عبادتگاه دفن شده اند. وجود کلیسا در داخل این دژ نقطه مشابهی با وجود کلیسا در قلعه گلوباک دارد.

سبک طراحی داخلی این عبادتگاه که از نوع باروک است که این سبک متفاوت از دیگر کلیساها است. تورهای سن پترزبورگ و گردشگران می توانند از ماه می تا اکتبر به بالاترین بخش عبادتگاه رفته و از آنجا زنگ یا ناقوس کلیسا را ببینند. همچنین از آنجا دیدگاه زیبایی از شهر و رودخانه نوا را قابل رویت است.علاوه بر کلیسای پیتر و پاول، بخش‌های دیگری هم در محوطه داخلی دژ وجود دارد که می توان از آن‌ها بازدید کرد. از جمله آن‌ها توپ و تیر Naryshkin Bastion و walruses می باشد. در ادامه به دیگر بخش‌ها نیز اشاره شده است.

کلیسای قلعه پیتر و پاول

کلیسای پیتر و پاول در قلعه پیتر و پاول سن پترزبورگ روسیه

کلیسای پیتر و پائول در سن پترزبورگ

  • زندان: یک مجموعه زندان که شامل صد سلول شبیه به هم است. در مقابل هر سلول اطلاعات افرادی که در آنجا زندانی بوده اند دیده می شود.
  • ضرابخانه: کارهای صنعتی در ضرابخانه که در سال 1724 به دستور پیتر کبیر ساخته شد، انجام می شد. در اینجا مدال، سکه و ... ضرب می شد. در این بخش می توانید مجموعه ای از سکه ها که به نمایش گذاشته شده اند را ببینید.
  • مجسمه پیتر کبیر: مجسمه برنزی پیتر کبیر که بر فراز تخت تزار قرار دارد و از سال 1991 تا کنون در قلب دژ قرار دارد، از دیگر دیدنی های آن است.
  • اتاق های شاهنشاهی: اتاق های امپراطوری یا شاهنشاهی با نقاشی هایی از امپراطوری های روس مزین شده است. در اوایل قرن بیستم از این سالن ها به عنوان آرامگاه شاهان روس استفاده می شد.

آرامگاه شاهان روس در کلیسای پیتر و پائول سن پترزبورگ

اشیای تاریخی موجود در قلعه پیتر و پائول

ساعات کار و قیمت بلیط

قلعه هر روز از ساعت 9:30 تا 21:00 به روی مراجعه کنندگان باز است. برای هر یک اماکن موجود در دژ باید بلیط جداگانه تهیه کنید. با این حال بلیط های ترکیبی نیز وجود دارد و شما می توانید از بلیط های ترکیبی برای بازدید از قلعه، Trubetskoy Bastion (زندان و سلول زندانیان سیاسی) و سه بخش دیگر استفاده کنید. هزینه بازدید از ناقوس کلیسا نیز برای بزرگسالان 250 و برای بچه ها 150 R است.

قلعه و کلیسای پیتر و پل در سن پترزبورگ

آدرس و نحوه دسترسی به قلعه و کلیسای پیتر و پاول

این بنای تاریخی را می توانید درجزیره زایاچی شهر سن پترزبورگ پیدا کنید. ساده ترین راه دسترسی به آن از طریق مترو Gorkovskaya است. پس از پیاده شدن از مترو، از پارک الکساندر و پل لونوسکی عبور کنید تا دسترسی به قلعه حاصل شود. ورودی اصلی در مقابل پل لونوسکی (Ioannovsky Bridge) است. این پل را می‌توانید در منتهی الیه شمال شرقی جزیره پیدا کنید. همچنین می توانید از طریق پل کرونورک (Kronwerk Bridge) نیز اقدام کنید که در این صورت باید در ایستگاه مترو Sportivnaya پیاده شده و مسیری را تا آنجا پیاده روی کنید.

Address: Petropavlovskaya Fortress, 3, St. Petersburg 197046, Russia.

امتیاز 5.00از 5 (6 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

فرانک
در تاریخ: 19:03:02 1399/1/12

چقدر قشنگه مثل نقاشی می مونه انگار یه شهر کوچیکه که دورش حصار گرفته شده با نورپردازی خاصش که خیلی زیباتر شده حفظ اولین بنای یک شهر واقعا کار جالبی می‌تونه باشه وجود کلیسا در دل یک قلعه نشون دهنده ی اهمیت عبادت در ادیان مختلف و در دوران‌های مختلفه حتما بازدید ازین قلعه حس خوبی به آدم میده

Bahram
در تاریخ: 16:56:27 1398/10/4

قلعه ها چقدر مهم بودن تو اون دوران. جالب بود برام اینکه اولین ساختمانی که در سن پترزبورگ این شهر مهم روسیه ساخته شده یه دژ بوده.. قلعه پیتر و پاول!

Mohammad Ali
در تاریخ: 14:41:28 1398/9/29

این قلعه پیتر و پاول کلیسای قشنگی داره. اهمیت و نیاز انسان به عبادت از دیرباز وجود داشته. اینکه داخل محوطه یک قلعه حتما یک عبادتگاه باید ساخته می شده جالب به نظر می رسه

ثبت نظر جدید