کلیسای ناجی در خون

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 18 آبان 1399 3
کلیسای ناجی در خون

یکی از متفاوت‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر سن پترزبورگ کلیسای ناجی در خون، می باشد کلیسایی که هیچگاه محلی عمومی برای عبادت نبود و شاهد هیچ گونه مراسم مذهبی نیز نبود اما با معماری و تاریخچه ی خاص خود مورد توجه گردشگران قرار گرفته و با توجه به اینکه در مرکز شهر واقع شده با گنبدهای پیازی شکل و رنگین تمام گردشگران را به دیدن خود وا می‌دارد .

کلیسای ناجی در خون روسیه

سرگذشت کلیسای ناجی در خون و شرح علت نام گذاری آن

این کلیسا در سال 1883 میلادی توسط الکساندر سوم امپراطور وقت روسیه به عنوان یاد بود پدرش ساخته شد، دو سال قبل از کلید خوردن ساخت کلیسا الکساندر دوم دقیقا در محل احداث کلیسای کنونی مورد حمله قرار گرفت و با انفجار نارنجک در کنار کالسکه ی سلطنتی او به شدت مجروح شد و پس از چند روز به علت خونریزی شدید ناشی از جراحات وارده از دنیا رفت.
پس از فوت او و بر تخت نشستن الکساندر سوم تصمیم بر این شد تا کلیسایی به عنوان یاد بود برای او ساخته شود. بنابراین ساخت کلیسا در این محل آغاز شد؛ علت نام گذاری کلیسا ریخته شدن خون الکساندر دوم در محل ساخت کلیسا بوده البته کلیسا با نامهای دیگری چون قیام عیسی، معبد ناجی بر خون ریخته شده، کلیسای بر خون ریخته شده نیز شناخته می شود، طبق اطلاعات موجود او یک ناجی واقعی برای مردم بود که توسط همین مردم به قتل رسید.
ساخت کلیسا 24 سال طول می‌کشد و نهایتا در سال 1907 میلادی با هزینه ی هنگفتی به پایان می رسد.

بازدید از کلیسای ناجی در خون

تاریخچه کلیسا

در ساخت کلیسا از معماران نامی روسی کمک گرفته شد و برای ساخت ورودی آن سه معمار و ساخت بنای اصلی یک معمار استخدام شد که با طراحی و سبکی متفاوت از سایر بناهای شهر و شباهتی به کلیسای سنت باسیل روسیه، این کلیسا را ساختند.
در ساخت آن از مجموعه ای از موزاییکهای نفیس اروپا استفاده کردند. این کلیسا وسعتی بیش از هفت هزار متر مربع دارد و عنوان دومین کلیسای جهان با بیشترین میزان موزاییک را به خود اختصاص داده است به طوری که دیوارها و سقفهای آن کاملا با موزاییک های فوق العاده زیبا پوشیده شده است همین امر باعث شده که بزرگترین مجموعه موزاییکی کشور روسیه نیز محسوب شود.
مقبره ی امپراطور الکساندر دوم نیز در بالای محراب و قسمت انتهایی کلیسا با تزیینات بخصوصی قرار دارد، نا گفته نماند پرداخت تمام هزینه های ساخت کلیسا بر عهده ی خانواده ی سلطنتی بوده است .
اما همه چیز به این خوبی پیش نرفت و حدود ده سال پس از افتتاح کلیسا، حکومت از هم پاشید و تحولاتی عظیم صورت گرفت کلیسا مورد حمله مردم قرار گرفت و بسیاری از تزئینات و سنگهای قیمتی خود را از دست دارد و به طور کامل غارت شد در نهایت درهای کلیسا بسته شد.

بازدید از کلیسای ناجی در خون

شاید این کلیسا بدترین دوران را در زمان جنگ جهانی دوم سپری کرده باشد که با حمله ی ارتش نازی آلمان و محاصره ی شهر کلیسا به محلی برای جمع آوری اجساد و تجمع افراد فقیر تبدیل شد بیش از دو سال کلیسا محل نگهداری از کشته شدگان ناشی از جنگ و قحطی و گرسنگی بود. پس از به پایان رسیدن جنگ نیز همچنان کلیسا مورد بی مهری قرار می گرفت تا جایی که به عنوان انبار سبزیجات از آن استفاده می شد سرانجام مدیریت کلیسا به دست کشیشان کلیسای جامع سنت ایزاک سن پترزبورگ افتاد و کلیسا را که چیزی از آن باقی نمانده بود و دیگر اثری از مقبره ی الکساندر در آن وجود نداشت خبری از سنگهای قیمتی نیز در آن نبود به موزه تبدیل کردند اما برای بازگشت رونق گذشته به آن در سال 1970میلادی تصمیم به بازسازی آن گرفتند بازسازی که بیشتر از ساخت کلیسا طول کشید و حدود 27 سال زمان برد و دروازه اصلی کلیسا که به طور کامل از بین رفته بود را دوباره ساختند و شکوه گذشته را به آن برگرداندند اما با وجود مرمت های فروان هنوز هم آثار جنگ بر روی دیوارهای کلیسا نمایان است .

کلیسای ناجی در خون که هیچ گاه کاربری دیگر کلیساها را تجربه نکرد و تنها مراسمی که در آن برگزار می شود، مراسم یاد بود الکساندر دوم است که با حضور انبوهی از مردم است.این بنا امروزه به عنوان موزه موزاییک پذیرای عموم مردم به ویژه گردشگران می باشد که علاوه بر آثار به نمایش گذاشته شده در آن می توان از معماری زیبا و موزاییک های پر نقش و نگار سقف و دیوارهای آن نهایت لذت را برد، این کلیسا که از نمادهای شهر سن پترزبورگ محسوب می شود. با نمای زیبا و خیره کننده بیرونی و جذابیت های خاص معماری داخلی یکی از محبوبترین و پر بازدیدترین جاذبه های شهر به شمار می‌رود.

کلیسای ناجی در خون کجاست

آدرس و ساعات بازدید

شما می توانید همه روزه به غیر از چهارشنبه ها به خیابان نوسکی که اصلی ترین خیابان سن پترزبورگ است رفته و در کنار کانال گریبایدوف و حاشیه خیابان هنرمندان از ساعت 10:30 الی 18 با پرداخت ورودی به مبلغ 500 روبل برای بزرگسالان و 100 روبل برای کودکان از این کلیسای زیبا و موزه ی آن بازدید کنید همچنین برای استفاده از راهنمای صوتی به زبانهای مختلف از جمله انگلیسی می‌توانید 100 روبل پرداخت کنید. پس از بازدید از موزه می‌توانید از بازارچه های اطراف آن نیز دیدن کنید که محل مناسبی برای خرید، مخصوصا خرید سوغاتی می باشند.

امتیاز 5.00از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Fati
در تاریخ: 00:03:34 1399/8/18

چه حکایت جالبی داشت اسمش هم قشنگ انتخاب کردن خدایی ادم جذبش میشه ولی من حدس میزنم نمای بیرونی قشنگتری نسبت به داخل داشته باشه جای قشنگی هم داره اصلا مگه میشه روسیه قشنگ نباشه ای خدا کی ما این جاهای قشنگ را میبینیم چقدر روسیه خوبه من که آرزو دارم برم این کشور البته مسکو مد نظرمه ????

محسن
در تاریخ: 18:15:36 1399/2/30

این کلیسا یکی از زیباترین مکان های تاریخی کشور روسیه می باشد. اگر قرار باشد 5 مکان زیبا با عقبه تاریخی غنی در کشور روسیه را جهت بازدید توریستی نام ببرید این مکان می تواند یکی از گزینه ها باشد. این کلیسا یکی از مکان های جذاب و اسرار آمیز شهر سنت پترزبورگ می باشد.

محمد اسماعیلی
در تاریخ: 17:35:51 1399/2/30

واقعا جالب بود????. حیف که الان کرونا هست وگرنه برای گشت و گذار در خارج از کشور اونهم کشور روسیه واقعا گزینه جالب و شگفت‌انگیزیه????

ثبت نظر جدید