بویوک هان بزرگ ترین کاروانسرای قبرس

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 24 آبان 1399 5
بویوک هان بزرگ ترین کاروانسرای قبرس

«کاروانسرای بویوک هان» (Buyuk Han Caravanserai) در نیکوزیا یکی از بهترین نمونه‌های معماری عثمانی در قبرس است. این مجموعه که بزرگ‌ترین کاروانسرای این کشور است، یکی از بهترین سازه های کهن آن محسوب می شود. بیوک هان در سال 1572 توسط نخستین فرماندار عثمانی دولت قبرس، لالا مصطفی پاشا (Lala Mustafa Pasha) ساخته شد.

کاروانسرای بویوک هان

در دوره عثمانی، هان‌ها یا همان مسافرخانه‌ها، مانند کاروانسرای بویوک هان به عنوان هتل مورد استفاده مسافران و بازرگانان قرار می گرفت. حجره ها یا اتاق هایی که در طبقه اول ساخته می شد، به عنوان اصطبل برای اسب ها و چارپایان، انبار و مغازه هایی برای داد و ستد کالاها استفاده می شد. در حیاط مرکزی یک مسجد قرار داشت. یک حوض شش ضلعی با فواره نیز در این مسجد ساخته شده بود که از آب آن برای وضو گرفتن استفاده می شد. این طرح نادر است و فقط در این کاروانسرا و دو کاروانسرای دیگر در ترکیه دیده شده است.

کاروان سرای بویوک هان

تاریخچه کاروانسرای بویوک هان

طبق سوابق تاریخی، این بنا در سال 1572 میلادی، به سرپرستی مظفر پاشا ساخته شد. مدل ساخت آن، از کاروانسرای کوزا هان در بورسا الگوبرداری شده بود. با این حال، باستان‌شناسی به نام تونسر باقیشکان (Tuncer Bağışkan) ساخت آن را به سینان پاشا، جانشین مظفر پاشا نسبت می دهد، زیرا مظفر پاشا در 26 آگوست 1571 به عنوان فرماندار تریپولیتانیا منصوب شده بود.

یک نامه قدیمی در مورد این مهمانسرا وجود دارد. این نامه از سلیم دوم است. برای ساخت آن تعدادی مغازه تخریب شد. او دستور داد اگر ساخت این کاروانسرا سود آور نباشد، باید تخریب شود و مغازه های جدید جایگزین آن شوند. گفته شده است که مظفر شاه دستور داد تا ساخت و ساز بویوک هان بر عهده معماری به نام بستان (Bostan) که بازسازی قلعه‌های قبرس در قسطنطنیه را بر عهده داشت، قرار داده شود.

کاروانسرای بویوک هان

کاروانسرای بویوک هان در ابتدا ینی هان (Yeni Han) نام داشت؛ ینی هان یعنی به معنی مسافرخانه جدید. همچنین با عنوان Alanyalılar Hanı نیز شناخته می شد. Alanyalılar Hanı یعنی مسافرخانه افرادی که از آلانیا می آمدند. زیرا بازرگانان اهل آلانیا به وفور به آنجا رفت و آمد داشتند و از آن استفاده می کردند. پس از چند سال و پس از آنکه کاروانسرای Kumarcilar را رو به روی میدان آسمالتی ساختند، در قرن هفدهم، اینجا به کاروانسرای بویوک هان، به معنی مسافرخانه بزرگ معروف شد.

پس از پایان حکومت عثمانی ها، در زمان حکومت انگلیسی ها، این سازه به عنوان نخستین زندان شهر مورد استفاده قرار گرفت. در سال های 1900 و 1901 با پایان یافتن سلطه انگلیسی ها بر منطقه، دولت انگلیس ساختمان را ترک کرد. در پی آن، مغازه های پشت ساختمان با اجازه حکومت Evkaf گسترش یافت.

کاروان سرای بویوک هان در قبرس

بین سال های 1903 تا 1947 ساختمان به عنوان مسافرخانه استفاده شد. از سال 1947 تا 1962 نیز، اینجا به پناهگاهی برای خانواده های فقیر تبدیل شد و آن ها می توانستند اتاق ها را با قیمت های ارزان اجاره کنند.

بویوک هان در اوایل دهه 1990 بازسازی شد و بار دیگر به قطب شلوغ نیکوزیای شمالی مبدل گشت. امروزه در حیاط این کاروانسرا دو کافی شاپ وجود دارد که همیشه مورد استقبال گردشگران قرار دارد. یک کارگاه هنری سنتی نیز در اتاق های کوچکی که به بالکن طبقه اول منتهی می شود وجود دارد. این اتاق های کوچک زمانی محل خواب و استراحت مسافران بود. برای خرید سوغاتی سری به مغازه های سوغات بزنید. گاهی اوقات تئاترهای محلی و رقص نیز در اینجا برگزار می شود.

بویوک هان اگرچه بزرگ‌ترین مسافرخانه تاریخی کشور قبرس است اما وسعت آن به کاروانسرای سلطان هانی نمی‌رسد.

کاروانسرای بویوک هان در قبرس

فروشگاه و مغازه سوغات در کاروانسرای بویوک هان

معماری کاروانسرای بویوک هان در قبرس

این سازه تاریخی در دو طبقه ساخته شد و شکل آن کم و بیش مربعی شکل است. در هر دو طبقه، در مجموع 68 اتاق وجود دارد. از اتاق های طبقه همکف برای تجارت استفاده می شد. اتاق های طبقه اول نیز برای مسافران به عنوان مهمانخانه برای اسکان مسافران کاربرد داشت. هر اتاق دارای یک شومینه است. در بالای هر یک از شومینه ها، دودکش های شش ضلعی یا هشت ضلعی واقع شده است. Rupert Gunnis شخصی که این دودکش ها را برای پیدا کرد، معتقد است که این دودکش ها می تواند از سازه های قرون وسطایی نشأت گرفته باشد.

کاروانسرای بویوک هان

یک حیاط بزرگ دارد. دور تا دور حیاط اتاقک هایی وجود دارد و در جلوی این اتاقک‌ها یک ردیف ستون دیده می‌شود. در وسط حیاط نوع خاصی از یک مسجد وجود دارد که به زبان ترکی köşk mescidi (عمارت مسجد) نام دارد. این مسجد مشابه مساجدی است که در کاروانسرای آناتولی مانند کوزا هان در بورسای یا رستم پاشا هانی (Rüstem Paşa Hanı) در ادرین، طی قرن‌های 13 و 17 ساخته شده بودند.

ورودی این کاروانسرا از طریق دو درب در شرق و غرب است. درب اصلی در ضلع شرقی واقع شده و به میدان Asmaaltı را دارد. در ورودی شرقی، در قسمت پشت ردیف ستون ها، 10 مغازه دیگر هم وجود دارد. در جنوب غربی مسجد یک قبر وجود دارد. این قبر به شخص بلند پایه ای که در حال عبادت کشته شده بود و یا خود مظفر پاشا که اعدام شده بود است.

کاروانسرای بویوک هان در نیکوزیا

رستوران بویوک هان

برای تکمیل یک روز خوب بازدید از بویوک هان، سری هم به کافی شاپ ها و یا رستوران هایی که در محوطه این سازه تاریخی راه ادازی شده است بزنید. با رفتن به رستورانی که در محوطه حیاط این ساختمان قرار دارد از خوردن غذاهای معطر ترکی لذت ببرید.

کاروانسرای بویوک هان در نیکوزیا

ساعات بازدید و آدرس

علاقه‌مندان و تور قبرس می توانند هر روز از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب از این مجموعه که در شهر نیکوزیای شمالی واقع شده است بازدید کنند. مدت زمان بازدید معمولاً یک ساعت و 30 دقیقه به طول می انجامد.

Address: Asmaaltı Sk, Nicosia, Cyprus

امتیاز 4.93از 5 (15 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

رخساره بیدار
در تاریخ: 13:32:18 1399/8/21

خیلی مقاله خوبی بود، من البته قسمت آخرش خیلی خوشم اومد ،منظورم کافی شاپا و رستوران های اطراف کاروانسراست،اما هز شوخی گذشته معماری دوران عثمانی در ترکیه واقعا چشم نواز و زیباست.این کاروانسرا بیوک هان که در قبرس وجود راره هم جزو معماری دوران عثمانیه که گویا به دستور سلیم دوم ساخته شده، و البته شرط گذاشته بوده که اگر سود دهی خوبی نداشت باید خرابش کنن، عجیبه یه ذره طرز فکرش برام.و این که یک حوض شش گوشه به فواره هم وسط حیاط تعبیه شده بود به خوشگلی این مکان کمک کرده از نظر من.

فاطمه احمدی
در تاریخ: 19:53:26 1399/5/30

سلام.خیلی مقاله قشنگی بود.قبرس جزیره ای آبی زیبایی است.باوجوداین کاروانسراها اونم بامعمارهای سنتی وتاریخی زیبایی که دارد جلب توجه آن دوچندان شده برای هرگردشگری .من خودم ازجاهای کاروانسرای ودیدن مکانهای تاریخی واقعالذت میبرم.بازم تشکر بابت مقاله مفیدتون....

taraneh
در تاریخ: 02:00:45 1399/3/21

خیلی مقاله ی خوبی بود ازش خوشم اومد به نظر جای خیلی جالبی میاد هم جنبه ی تاریخیش خیلی خوبه و معماری جالبی داره و هم یک مکان تفریحی به حساب میاد در واقعا یک تیر و دو نشانه ???? خیلی علاقه مند شدم که به اونجا سفر کنم ولی دقیقا نمیدونم چقدر با کشور ما فاصله داره فک کنم باز باید ی جست و جوی دیگه انجام بدم ????

Ava
در تاریخ: 01:57:33 1399/3/7

دیدن این بناهای تاریخی همیشه برام جالب و مرموز بوده فرقی نمیکنه به قصد چه کاربری ساخته شده باشن در کل دیدنشون و گشتن در لابه لای اتاقها و دیوارهای کهنه و قدیمی شون حس خوبی بهم میده و به نظر من پیوند عمیقی با تاریخ برقرار میشه این کاروانسرا هم جز همون بناهایی هست که نمیشه از دیدنش گذشت

مهدیه یونسی
در تاریخ: 15:12:09 1398/10/16

در کل کاروانسراها برام جالبن، چه کاروانسرای بویوک هان چه دیگر کاروانسراها..

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید