کلیسای جامع الکساندر نوسکی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 18 آبان 1399 1
کلیسای جامع الکساندر نوسکی

بلغارستان از کشورهای پرطرفدار در بین گردشگران امروزی می باشد که علاوه بر جاذبه های گردشگری فراوان مقرون به صرفه بودن سفر به این کشور اروپایی دلیل اصلی محبوبیت آن در بین گردشگران است، از مهمترین شهرهای توریستی این کشور می توان به پایتخت آن یعنی صوفیه اشاره کرد که جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی فراوانی دارد همچنین از آب و هوای مطلوبی نیز برخوردار است، یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این شهر، کلیسای جامع الکساندر نوسکی می باشد و از آنجایی که تاریخچه ی آن به آزادی بلغارستان از بیگانگان از جمله امپراطوری عثمانی برمی‌گردد به عنوان نمادی از گذشته بلغارستان شناخته می شود و تصویر آن در تمام دنیا نماد و سمبلی از صوفیه است .کلیسای جامع الکساندر نوسکی
این کلیسای باشکوه نه تنها بزرگترین کلیسای شهر صوفیه است بلکه یکی از وسیع ترین کلیساهای منطقه بالکان نیز به شمار می آید و با معماری بی نظیر و تماشایی خود سالانه پذیرای بیش از دو میلیون نفر گردشگر از سراسر جهان می باشد.

تاریخچه ساخت و معماری کلیسای جامع الکساندر نوسکی


این کلیسا همچون بسیار دیگری از کلیساها و بناهای تاریخی جهان، تاریخچه ی پرفراز و نشیب داشته است، در اوایل قرن نوزدهم پس از اینکه بلغارها، به یاری روس ها توانستند به عثمانی ها غلبه کنند، به پاس فداکاری های سربازان بلغاری و روسی تصمیم گرفتند بنایی به عنوان یادبود احداث کنند و توانستند کلیسای الکساندر نوسکی را با همکاری روسی ها که بعد از خروج عثمانی ها از بلغارستان تا مدتی حکومت کشور در اختیار آنها بود بنا کرنند، اما نام کلیسا برگرفته از نام شاهزاده ای شجاع و دلیر به نام الکساندر نوسکی است که در قرن سیزدهم پیروزی های متعددی برای منطقه به ارمغان آورد.

این شاهزاده ی روسی تبار که نام اصلی او الکساندر یاروسلاویچ بود، با آن که بسیار جوان بود اما باهوش و ذکاوت بالایی که داشت با احداث قلعه‌های متعدد در مناطق مرزی توانست در مقابل مهاجمان بسیاری از جمله شوالیه‌های آلمانی و سوئدی‌ها پیروز شود و از ورود آنها به مناطق مرکزی روسیه و بلغارستان جلوگیری کند، او گاهی مجبور بود همزمان با چندین مهاجم نیز بجنگند، پس از کسب پیروزی های فراوان، به نام مستعار نوسکی خوانده شد و از سوی کشیشان به عنوان فردی قدیس اعلام شد؛ برای زنده ماندن یاد و خاطر او، نام این کلیسای جامع را الکساندر نوسکی انتخاب کردند .

دیدنی های کلیسای جامع صوفیا سرانجام در سال 1879 میلادی ساخت کلیسا با همراهی روسی ها آغاز شد و حدود سی سال به طول انجامید اما افتتاح آن با شروع جنگی همراه شد که برای چند سال افتتاح کلیسا را به تعویق انداخت. پس از عبور از مشکلات فراوان در سال 1924 میلادی کلیسا بازگشایی شد اما دیری نپایید که جنگ جهانی دوم آغاز شد و صدمات فراوانی به کلیسا وارد کرد پس از بازسازی آن به سبک زیبا و دلفریب نئوبیزانتین و استفاده از انواع سنگ های گران قیمت و تزیینات مختلفی که از کشورهای دیگر به صوفیه آورده شدند کلیسا بسیار تماشایی شد به طوری که هر بیننده ای را مبهوت می‌کند.

فضای و معماری داخلی کلیسا چگونه است؟

قسمت ورودی کلیسا با سنگهای مرمر ایتالیایی و عقیق برزیلی ساخته شد که از همان ابتدای ورود، شکوه و عظمت کلیسا را به بازدید کنندگان نشان می دهد. در ساخت این کلیسای باشکوه معماران و هنرمندان روسی و بلغاری مشارکت داشتند و در ساخت آن بیشتر از سبک کلیساهای روسی استفاده کردند و 5 گنبد برای آن در نظر گرفتند که بزرگترین آنها با روکشی از طلا پوشانده شده و 45 متر ارتفاع دارد. این گنبد از فاصله دور به خوبی نمایان است، یکی از جذابیت های این کلیسا، ناقوس‌های معروف آن است که تعداد آنها به 12 عدد می‌رسد و در برجی به ارتفاع 53 متر قرار دارند، این ناقوس ها که در روسیه ساخته شدند بزرگترین آنها 12 تن و کوچکترین آنها 10 کیلوگرم وزن دارد و صدای آنها از فاصله های بیش 15 کیلومتر نیز به گوش میرسد.

کلیسای جامع در پایتخت بلغارستان

فضای داخلی کلیسای جامع الکساندر نوسکی که گنجایش حدود 10 هزار نفر را دارد با سنگ های مرمر رنگین بسیار زیبایی تزیین شده و در سالن آن چلچراغ‌های بزرگی به چشم می‌خورد که از مونیخ به صوفیه آورده شده اند، دیوارهای کلیسا نیز با نقاشی های زیبایی از کتاب مقدس انجیل و قدیسان روسی و بلغاری تزیین شده است. در سرداب کلیسا، موزه ای با ابعاد کوچک، از هنرهای ملی کشور بلغارستان قرار دارد که مجموعه ای از اشیا و نمادهای ارتودکس در آن به نمایش گذاشته شده است. از آنجایی که کلیسا در داخل شهر و در میدانی به نام الکساندر نوسکی قرار دارد و از بسیاری از نقاط شهر نمایان است دسترسی به آن نیز آسان است و همه روزه از ساعت 8 الی 18 می توانید از آن بازدید کنید.

فقط در روزهایی که مراسم های خاصی در کلیسا در حال انجام است تا پایان مراسم ورود گردشگران به کلیسا ممنوع است توجه داشته باشید که بازدید از موزه‌ی کلیسا نیازمند پرداخت ورودی می باشد .

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

رخساره بیدار
در تاریخ: 00:15:58 1399/8/18

بلغارستان کشکری زیبا و داری جذابیت های توریستی زیادیه، یکی از اونا هم این‌کلیسای الکساندر نوسکی هستش که من اولین باره راجع بهش می خونم.خیای جالبه که نماد آرادی وواستقلال بلغارستان و بلغارها با کمک روس ها اون رو ساختن و یاختنش نزدیک به سی سال طول کشیده.افتتاحش هم که با جنگ هایی از جمله‌جنگ جهانی دوم هنزمان شد و کلی آییب دید کلیسا اما بعدش که‌مرمت شد دیگه از شکوه جلال ووعظمت براشکم نذاشتن.امروزه هم درش به روی بازدید کنندگان بازه و فقط در مراسم مذهبی منع ورود داره.ممنون بابت این مقاله خوب و عالیتون.

ثبت نظر جدید