آکروپولیس کجاست؟ همه چیز درباره آکروپلیس آتن

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 29 تیر 1399 1
آکروپولیس کجاست؟ همه چیز درباره آکروپلیس آتن

آکروپلیس از نظر لغوی به معنای شهر روی لبه است و در اصطلاح به شهرهای مرتفع و یا مکان‌های مقدسی که بر روی بلندی ساخته می شوند گفته می شود .
نمونه های این بنا در سراسر دنیا و در کشورهای مختلف وجود دارد اما این بنای تاریخی به دلیل ویژگی های خاصی که دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اهمیت این شهر تاریخی را از آنجا می توان یافت که سازمان جهانی یونسکو در سال 2007 برای جلوگیری از نابودی سازه و مرمت و حفظ  آن 15 میلیون دلار هزینه کرده است و موزه ی آکروپولیس را برای نگهداری از آثار کشف شده در این منطقه احداث کرد.

آکروپلیس کجاست

اکروپلیس آتن حدود 430 سال قبل از میلاد مسیح بر روی تپه ای به ارتفاع 150 متر در زمینی به مساحت 30 هزار متر مربع طی 50 سال ساخته شده است.
کاربری اصلی این ناحیه نظامی بوده و ساخت آن بر روی بلندی این امکان را به افراد می داده که تسلط بیشتری بر شهر و محیط اطراف داشته باشند، این مجموعه‌ی تاریخی نشان دهنده ی امپراطوری قدرتمند آتن می باشد و برای مردم یونان از ارزش خاصی برخوردار است و با وجود آثار تاریخی متنوع در این کشور، این بنا، با شکوه ترین آنها محسوب می‌شود و به نوعی نماد ملی این کشور به شمار می رود.
این سایت باستانی به عنوان یکی از مهمترین سایت‌های باستان شناسی در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است همچنین در لیست یادواره‌های میراث فرهنگی اروپا به عنوان یک بنای برجسته ثبت شده است و نامزد انتخابی یکی از عجایب هفتگانه ی جهان نیز بوده است.

دیدنی های آکرو پلیس

اما ویژگی های آکروپلیس چیست؟

همانطور که گفته شد این اثر تاریخی بر روی بلندی در مرکز شهر آتن و به هدف دفاعی و نظامی ساخته شده که اطراف آن را با دیواری محافظتی بسیار محکم محصور کرده بودند که طبق تحقیقات انجام شده این دیوار تا قرن پنجم میلادی همچنان پا برجا بوده و محافظ اصلی سازه بوده است.

بعدها از این مجموعه به عنوان یک قلعه ی مستحکم نیز استفاده شده، اما با گذشت زمان این بنا از کاربری نظامی خارج شده و با ساخت چند معبد در این منطقه تبدیل به یک محل مقدس شد که مردم یونان به آن صخره ی مقدس می گویند.
در آکروپلیس و غارهای این منطقه شواهدی از حضور بشر در چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح نیز کشف شده که متعلق به دوران نوسنگی می باشد و اولین دست ساخته انسان متعلق به این دوران نیز در آکروپولیس کشف شده است.
 این امر قدمت و ارزش تاریخی بنا را بسیار بالاتر می برد و ثابت می کند در این مجموعه آثار ارزشمند زیادی قرار داشته که طی جنگها و حملات مختلف به آتن نابود شده اند. یکی از این حملات توسط ایرانی ها صورت گرفته که بخش قابل توجهی از بنا و اطراف آن را ویران کردند پس از این جنگ ها دولت یونان کاری برای بازسازی این مجموعه انجام نداده تا حدود 430 سال قبل از میلاد مسیح که مجددا ساخت و سازها در این منطقه شکل می‌گیرد بنابراین محققین این ناحیه را متعلق به این دوران می‌دانند.

بنای آکروپلیس

 در دوره‌های مختلف این بنا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت که اولین بازسای‌ها از حدود 2300 سال پیش آغاز شد که در همان دوران استحکامات این مجموعه قوی تر شد اما در قرنهای اخیر مورد بی مهری های زیادی قرار گرفت تا اواخر قرن نوزدهم میلادی مجددا کار مرمت از سر گرفته شد و پس از آن با احداث موزه‌ی آکروپولیس توسط سازمان یونسکو این مجموعه به یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری دنیا تبدیل شد و سالانه میلیونها بازدید کننده از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند.

بناهای موجود در آکروپولیس

در این ناحیه بناهای متعددی ساخته شده اما مهمترین آنها پارتنون می باشد که یکی از معروفترین بناهای تاریخی جهان است و دلیل اصلی مقدس بودن این سازه برای مردم یونان وجود این معبد می باشد که آن را حامی شهر آتن می دانند، پارتنون دارای ستون های متعددی است بدین صورت که هفده ستون در قسمتهای عریض و هشت ستون در قسمتهای باریک دارد که بعد از گذشت سالیان طولانی همچنان پا برجا مانده‌اند، مسیحیان در قرن یازدهم میلادی از پارتنون به عنوان کلیسای جامع خود استفاده کردند، بعدها عثمانی مسجدی کوچک داخل پارتنون ساختند اما طی حملات ایتالیا به آتن بخش بسیاری از آثار موجود در پارتنون نابود شد. 
معبد دیگر موجود در آکروپولیس ارختیون می‌باشد که محل اصلی برگزاری مراسمات مذهبی و جشن‌های آیینی بوده است و همچون پارتنون مکان مقدسی برای یونانیان می باشد.

بنای تاریخی و معبد آکرو پلیس در کجاست
آتنا نایک نیز یکی دیگر از این عمارتها می‌باشد که به شکل مدور ساخته شده و تندیسی از الهه پیروزی آتن در آن قرار دارد که یکی از خدایان آتن می باشد.
در آکروپولیس بناهای باشکوه دیگری چون یک سالن تئاتر که اولین سالن تئاتر رو باز در آتن بوده و یک گردشگاه سرپوشیده ایوان مانند و سالن میدانی بزرگ متعلق به 435 قبل از میلاد مسیح که محل برگزاری کنسرت‌های موسیقی بوده نیز وجود دارد.
آثار تاریخی موجود در این سایت تاریخی تعداد زیادی هستند که به جا مانده از دوره های مختلف می باشند مانند پناهگاه آرتمیس ، پناهگاه زئوس، قربانگاه آتنا و آثار بجا مانده از کاخ مگارون که متعلق به دوره موکنایان می باشد و همچنان چاه آب این کاخ در مجموعه وجود دارد.

امتیاز 4.91از 5 (11 رای)