آگورا کجاست؟

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 19 خرداد 1399 2
آگورا کجاست؟

 آگورا بقایای به جا مانده از قدیمیترین بازار بزرگ آتن است که نمادی از زندگی پیشرفته و مدرن مردم کشور یونان است و طبق گفته ی محققان به هدف تحقق مردم سالاری ساخته شده که این ادعا با کشف سنگی به نام سنگ سوگند در این منطقه به اثبات می‌رسد به طوری که این سنگ برای قسم خوردن و قول دادن شهروندان آتنی بوده که همیشه در جهت تحقق مردم سالاری فعالیت کنند.

شهر باستانی آگورا

درباره آگورا چه می دانید؟

آگورا در نزدیکی آکروپولیس شهر آتن قرار دارد و در سال 1859 میلادی با حفاری و کاوش های فراوان در منطقه کشف شد برای حفاری های بیشتر و کشف حقایق آن مجبور به تخریب حدود 400 بنای تازه تاسیس در آن منطقه شدند پس از کاوش‌های انجام شده اطلاعات جامعی از منطقه بدست آمد که ثابت می‌کند تا دوره ی نوسنگی، این ناحیه منطقه ای مسکونی بوده و پس از آن در بین سالهای 1100 تا 700 قبل از میلاد تبدیل به گورستان شده و چندین سال بعد رفته رفته به مرکز شهر آتن تبدیل شده است.

اطلاعاتی که از این بنا بدست آمده نشان می‌دهد این بازار از چندین بخش و بناهای مختلف تشکیل شده است در اصل مکان عمومی و قلب تپنده‌ی شهر بوده که به شکل یک میدان بزرگ در مرکز شهر ساخته شده و در طی سالیان متمادی بخشهای مختلفی به آن اضافه شده است. قدمت قدیمی ترین بخش این بازار باستانی به بیش از 500 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد که نه تنها بازار و مرکز تجاری شهر بوده است بلکه محل تجمع شهروندان برای فعالیتهای اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و حتی میدان بازی و مسابقات ورزشی بوده.
متاسفانه این بازار باستانی بخش اعظم خود را از دست داده که دلیل اصلی آن حملات پی در پی ایرانیان و رومیان به آتن بوده است، در طی این حملات دیوارهای محافظتی شهر از بین می رفتند و پس از مرمت به شکل اولیه خود بازسازی نمی‌شدند و عموماً کوچکتر از قبل احداث می شدند و قسمتی از بازار در بیرون از این دیوارها قرار می‌گرفت و به راحتی در معرض تخریب و نابودی قرار می‌گرفت تنها بخشی که از این ناحیه بازسازی شده بنایی به نام استوآی آتالوس بوده که متعلق به حدود 150 سال قبل از میلاد مسیح است و در سال 1950 میلادی با هزینه ی خانواده ای آمریکایی بازسازی شد و امروزه در موزه ی آگورا نگهداری می شود.

بناهای موجود در آگورا

 از آن جایی که آگورا یک مجموعه‌ی بزرگ است؛ بخش های زیادی را شامل می شود که به چند مورد از مهمترین این بناها اشاره می‌کنیم، یکی از مهمترین آثار به جا مانده در این مجموعه معبد هفاستیون است که در حدود 500 سال قبل از میلاد در بخش غربی و در نزدیکی کارگاهای فلزکاری و کوزه گری ساخته شده، به همین دلیل به عنوان خدای آهنگری و صنعتگری شناخته می شود.

شهر های باستانی آگورا

از معروف‌ترین بناهای موجود در این ناحیه نیز می‌توان به قربانگاه دوازده خدا اشاره کرد که قدمتی بیش از 2500 سال دارد و در بخش میانی بازار ساخته شده ، دو آب انبار در این  شهر وجود دارد که یکی از آنها جزء قدیمی ترین سازه های ناحیه می باشد که با کشف لوله های سفالی در آن مشخص شد حدودا 530 سال قبل از میلاد مسیح در این محل ساخته شده قدمت آب انبار دیگر به 350 سال قبل از میلاد می رسد تحقیقات انجام شده نشان می دهد که این آب انبارها محل تامین آب آشامیدنی برای افراد مراجعه کننده به آگورا بوده است، در قسمت غربی آن مکانی به نام رواق زئوس الوترپوس وجود دارد که حدود 400 سال قبل از میلاد مسیح به عنوان محلی برای اجتماع مردم ساخته شده بود، تولوس مرکز اداری و نمادی از مردم سالاری آتن است و به شکل مدور برای تشکیل جلسات در 470 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده، اپونیموس هروس نیز بنای یادبودی در شهر است که در 400 سال قبل از میلاد به عنوان محلی برای آگاه کردم مردم از اخبار عمومی روز ساخته شده.

آگورا در باستان

رواق جنوبی که در آن سکه های زیادی کشف شد از این رو برخی آن را دفتر دادرسی و برخی مرکز تجاری می‌دانند قدمت این رواق به بیش از 400 سال قبل از میلاد می‌رسد. ضرابخانه و دادگاه آگور نیز در 400 سال قبل از میلاد ساخته شده اند که در این بخش جعبه های رای پیدا شده وجود دادگاه را به اثبات می رسانند. در محلی دیگر از آگورا آثاری از فعالیت های سفالگری و مجسمه سازی و حتی فلزکاری کشف شده که نشان دهنده ی وجود منطقه صنعتی است.
بناهای دیگری چون رواق پوپکیله، بنای هرمس، لیاکیون، سنگ مرزی وحتی آثاری از کتابخانه و.. نیز در آگورا کشف شده اند که قدمت آنها عموما به 2400 تا 2500 سال قبل می رسد ، تمام تخمین های قدمت این بناها در آگورا به کمک اشیا کشف شده چون سکه، مهره، اشیا فلزی و سنگی، مجسمه ها و لوله های سفالی انتقال آب و دفع فاضلاب در این محل صورت گرفته است.

امتیاز 5.00از 5 (6 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

محسن
در تاریخ: 10:23:57 1399/3/19

جالبه که این بنا روزی ساختما بازار شهر بوده و به این زیبایی و با سختی فراوان ساخته شده و جالبتر اینکه بازار همیشه بنای مهمی در هر کشوری بوده و همیشه با بهترین بنا و زیباترین ظاهر ساخته می شده. در کشور خودمون هم در اکثر شهر ها بازار سنتی وجود داره که همه این بازار ها بنای بسیار زیبایی دارند و این قضیه به نوعی در تاریخ همه کشورها مشترک بوده که بنایی مثل بازار که همه مردم عادی در اون رفت و آمد دارن از زیباترین بناهای شهر به حساب میومده.

محسن
در تاریخ: 12:20:31 1399/3/17

جالبه که این بنا روزی ساختما بازار شهر بوده و به این زیبایی و با سختی فراوان ساخته شده و جالبتر اینکه بازار همیشه بنای مهمی در هر کشوری بوده و همیشه با بهترین بنا و زیباترین ظاهر ساخته می شده. در کشور خودمون هم در اکثر شهر ها بازار سنتی وجود داره که همه این بازار ها بنای بسیار زیبایی دارند و این قضیه به نوعی در تاریخ همه کشورها مشترک بوده که بنایی مثل بازار که همه مردم عادی در اون رفت و آمد دارن از زیباترین بناهای شهر به حساب میومده.

ثبت نظر جدید