تندیس زئوس خدای خدایان در المپیا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 24 آبان 1399 2
تندیس زئوس خدای خدایان در المپیا

یکی از با عظمت ترین عجایب هفتگانه ی جهان تندیس زئوس در المپیا است که برای بزرگداشت زئوس خدای خدایان ساخته شده است، این تندیس یکی از عظیم الجثه ترین تندیس های دنیا می باشد. المپیا از اماکن مذهبی واقع در جنوب غربی یونان بوده است که قدمت آن به سه هزار سال پیش بازمی‌گردد و محلی برای برگزاری مسابقات ورزشی بوده است .

زئوس فرمانروای خدایان بود که مردم یونان باستان او را می پرستیدند و در زمان هایی مشخص نیز جشن‌هایی به افتخارش ترتیب می دادند. در جشن هایی که به افتخار زئوس برپا می شد مسابقه های ورزشی هم انجام می شد که در تاریخ ثبت شده اند، همچنین گفته می‌شود اولین بازی های المپیک نیز در یونان برگزار شده است که مربوط به سال 776 قبل ازمیلاد است. بر اساس اطلاعاتی که در دست می باشد تندیس بزرگ و زیبای زئوس بعد از 850 سال بوسیله‌ی خود یونانی ها به استانبول انتقال یافت که در حین این جا به جایی بر اثر بی احتیاطی نگهبان ها آتش سوزی رخ داده و تندیس زئوس در شعله های آتش سوخته و از بین رفت.

زئوس چیست

زئوس کیست؟

زئوس(آرکتایپ) از فرزندان کرونوس و نژاد تیتان ها بود. یکی از بزرگترین خدایان مردم یونان باستان یا بهتر است بگوییم او فرمانروا وخدای خدایان بوده که برای مردم آن زمان گرامی و قابل پرستش بوده است، در آن زمان به او لقب خدای خدایان و فرمانروای آسمان و زمین داده بودند، مردم یونان باستان معتقد بودند که پرقدرت ترین خدای آنها در المپ زئوس است، درسرزمین المپ انجام امور مهمی مانند قانون و عدالت تنها توسط زئوس اجرا می شد زیرا از نظر خودش قدرتمندترین فرد بود و هیچ قدرتی بالاتر از خود نمی دید. کلمه ی زئوس به معنی درخشنده است.

همسران زئوس

 آنطور که در افسانه ها آمده است اولین همسر زئوس خدای خدایان، متیس الهه ی پروا بود که دختری به نام آتنا برایش به دنیا آورد. دومین همسرش عمه‌ی او تمیس بوده است، سومین همسرش ایورونومه و همسر چهارم او خواهرش دمتر بود، همسر پنجم و ششمش نیزعمه‌های او بودند، البته زئوس همسران زیادی داشت که هفتمین و اصلی ترین آنها خواهرش هرا بود. به دلیل ازدواج های مکررزئوس از همسرانش صاحب بچه های زیادی شده بود.

سرگذشت جالب زئوس

در افسانه ها آمده است که پدر زئوس با خبر می شود که سرانجامش توسط یکی از فرزندانش رقم خواهد خورد، با خبر شدن از این موضوع، پدر را بر آن داشت تا فرزندان خود را ببلعد. زئوس فرزند ششم این خانواده بود و وقتی به دنیا آمد او را از دید پدر پنهان کردند، طفل را به غاری واقع در کوه های دیکتی بردند و از شیربز او را تغذیه کردند. بعد از اینکه زئوس تبدیل به جوانی تنومند شد با کرونوس و تیتان‌ها به نبرد پرداخت و پس از شکست آنها  پدر را کشته و تخت پادشاهی را به اختیار خود درآورد.

سپس برادران بلعیده شده ی خود را از شکم کرونوس بیرون کشید. در افسانه ها چنین آمده است که زئوس حکمرانی جهان را بین خود و برادرانش به قید قرعه تقسیم کرد و بر همین اساس زئوس برای فرمانروایی  آسمان ها وزمین انتخاب شد، برادر دیگر که پوزئیدون نام داشت به فرمانروایی دریاها و دنیای زیر زمین و آخرین برادر به نام هادس حکمران جهنم شد.

عکس زئوس

مشخصات تندیس زئوس

این تندیس زیبا و بی‌نظیررا در 450 سال پیش از میلاد مجسمه ساز مشهوری به نام فیدیاس از جنس عاج با روکش طلا و طی دوازده سال ساخته است و برای مدت 800 سال است که یکی از حیرت انگیزترین عجایب جهان به شمار می‌رود، عرض این مجسمه هفت متر و ارتفاع آن به بیش از دوازده متر می رسد تا به بهترین نحوه بتواند قدرت و شکوه زئوس خدای خدایان، را به بیننده القا کند. مجسمه ی زئوس بر تختی ساخته شده از چوب سدر و مزین به آبنوس، طلا، عاج فیل و سنگ های گران بها تکیه زده است، دردست راست این تندیس نشان پیروزی (نیکه) و دست چپ اوعصایی بسیار زیبا که روی آن کار شده با جواهرات بسیار کمیاب است وعقابی برسر آن قرار دارد.

بر روی صندلی زئوس، تصاویر زیبایی از جانوران افسانه ای و مجسمه ابولهول کنده کاری شده است که زیبایی این تخت را دوچندان کرده است. مو، ریش و کل صورت این مجسمه از جنس طلای ناب است. همچنین به خاطر استحکام این تندیس در ساخت آن از عاج فیل استفاده شده بود.

تندیس خدای خدایان زئوس

معبد زئوس

این معبد بنایی باشکوه بود که در مرکزشهر آتن و قبل از تندیس زئوس ساخته شده بود. تاریخچه‌ی ساخت این معبد باستانی به سال 174 پیش از میلاد می رسد. این نیایشگاه دارای معماری بسیار زیبا و دیدنی بود. معبد زئوس ساخته شده از سنگ آهک بوده و قسمت بیرونی معبد تشکیل شده از 72 ستون گچی که ارتفاع آنها به 17 متر می رسید  و به معبد جلوه ای خاص بخشیده بود، بنایی عظیم که درون آن پوشیده شده بود از سنگ فرش های کمیاب و زیبا. این معبد توسط یکی از شخصیت های اساطیری یونان به نام دوکالیون ساخته شده است. بر روی دیوارهای معبد سکوهایی تعبیه شده بود که بازدید کنندگان برای دیدن صورت تندیس روی آنها قرار می گرفتند.

شخصیت زئوس

امتیاز 3.60از 5 (5 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

رخساره بیدار
در تاریخ: 13:41:09 1399/8/21

همبشه داستان و سر گذشت و تاریخ خدایان یونان برام‌جالب بوده و همیشه دلم می خواست بیشتر راجع بهش بدونم،این مقاله تادحد زیادی مطلب رو روشن کرد واسم، البته من نمی دونم افسانه هست یا واقعیت.بعدش این خدایان چرا همش با عمه ها و خواهراشون ازدواج می کردند.می دونید هنوز حالت معما داره.باباشداومده بچه هاش رو بلعیده و این زئوس رو قایم می کنن آخرش بابا شو کشت ووداداشاشو درآورد از شکم باباش.خوب خنده داره آخه دیگه ،بعد هم فرمانروایی رو قسمت کرد.حالا بگذریم آخرش هم عرضه نداشتن مجسمه رو سالم نگه دارن، زدن سوزوندنش.

Ava
در تاریخ: 17:17:47 1399/7/9

چقدر زیبا و با شکوه واقعا یونان مخصوصا آتن پر از شگفتی های متفاوت از جاهای دیگه است تاریخ غنی این کشور با وجود این تندیس ها و اماکن تاریخی به اثبات میرسه فوق العاده بود این مجسمه چه حکایت ها و باورهای جالبی هم در مورد این تندیس ها وجود داره که جای بحث فراوانی دارن

ثبت نظر جدید