فواره تروی رم جواهری از آب و سنگ

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 06 بهمن 1399 15
فواره تروی رم جواهری از آب و سنگ

«فواره تروی در رم» (Trevi Fountain) یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین فواره‌های جهان به شمار می‌رود. اما در پشت این بنای معروف چه اتفاقاتی نهفته است که سبب شده ساخت آن به بهترین نحو ممکن صورت گیرد و گرشگران زیادی را به خود جذب کند؟ این چشمه و آبنما یک اثر هنری خارق العاده و فراتر از تعدادی مجسمه است!

فواره تروی در رم

تاریخچه فواره تروی

چشمه تروی قدیمی ترین مخزن آب در رم است. قدمت آن به زمان رم باستان بر می گردد. در آن زمان آب این چشمه تأمین کننده آب مورد نیاز حمام های رم و دیگر مایحتاج مردم بود. در قرن هفدهم و در سال 1730پاپ دوازدهم، Clemens، مسابقه ای را برای طراحی یک چشمه جدید برگزار کرد. بسیاری از معماران معروف در این مسابقه شرکت کردند. در پایان، نیکولا سالوی (Nicola Salvi) به عنوان بهترین طراح، حق طراحی و معماری چشمه و فواره تروی را به خود اختصاص داد. با این حال، برخی معتقدند که شاید طرح او اولین انتخاب داوران نبوده است. برخی معتقدند که Alessandro Galilei اولین برنده این مسابقه بود، اما در نهایت پس از یک اعتراض عمومی و کشمکش، هیئت داوران رأی را به سالوی داد. اما دلیل این اعتراض چه بود؟! گالیه اهل فلورانس بود اما سالوی اهل رم! یکی از جاهای دیدنی رم فواره تروی است که پیشنهاد میکنیم حتما از آن بازدید کنید.

اما سالوی هم هرگز طرح خود را به صورت کامل ندید. پس از اجرای اولیه طرح، آب چشمه نخستین بار در سال 1743 جوشید و سرازیر شد اما افتتاحیه آن زمانی صورت گرفت که سالوی مرده بود. فواره تروی 11 سال پس از مرگ سالوی (در سال 1751) افتتاح شد. اما هرچه باشد، این آبنما حاصل طراحی و کارهای اوست. سالوی بیست سال بر روی آن کار کرد. این طرح آبنما پس از 30 سال، در سال 1762 میلادی توسط Giuseppe Pannini کامل شد. طرح سالوی یک پروژه کم هزینه بود. پاپ تأمین بودجه مورد نیاز را بر عهده گرفت. پاپ یک سوم عایده ای را که از بازی لوتو به دست آمده بود، به ساخت آبنمای تروی اختصاص داد. مانند بسیاری از بناهای باشکوه قدیمی، در زمان ساخت و ساز تروی نیز افراد زیادی آسیب دیدند. جابجایی و کار با سنگ های سنگین و بزرگ نیز به مرگ تعدادی از افراد منجر شد.

فواره تروی در شب

ویژگی های فواره تروی در رم

مجسمه ها و تزئینات اطراف آبنما از سنگ تراورتن ساخته شده است. سنگی که کانی های تشکیل دهنده آن از جنس کربنات کلسیم است. این کربنات های کلسیم، از آب چشمه‌ها، به ویژه چشمه‌های آبگرم تشکیل شده بودند (مثل آهک‌های آبشار یرکوپرو). یکی از منابع احتمالی این تراورتن ها که در ساخت این مجموعه استفاده شده است، چشمه های آب شهر Tivoli بود که فاصله 22 مایلی شهر رم قرار داشت. ارتفاع آبنمای تروی 75 فوت و عرض آن تقریباً 65 فوت است. آب از چند منبع مختلف پمپاژ می شود و یک استخر بزرگ در جلوی آن وجود دارد. هر روز در این آبنما حدود 2.824.800 فوت مکعب آب جریان یافته و جاری می شود. در زمان رم باستان امکان نوشیدن آب از چشمه وجود داشت. اما امروزه این امکان وجود ندارد، زیرا آب بازیافت می شود و مجدداً به چرخه باز می گردد.

فواره تروی در رم

فواره تروی شهر رم

مقاله پیشنهادی ما :  پل افسوس ها در ونیز

درباره مجسمه های فواره تروی چه می دانید؟

اگرچه این چشمه یکی از 1352 چشمه ای است که در قرن چهارم میلادی در رم وجود داشت، اما همواره از بقیه متمایز بوده است. چشمه و فواره تروی جواهری از آب و سنگ است که امروزه در میان کاخ های تاریخی در مرکز شهر رم واقع شده است. تأثیرات یا افکت نور و سایه بر روی سنگ های مرمر سبب می شود اینگونه به نظر رسد که باد لباس مجسمه ها را می رقصاند و موجی در آن ها ایجاد می کند که تصویری جالب می­ آفریند. زمانی که به این بنای شگفت انگیز نگاه می کنید، نپتون (Neptune) خدای دریا را می بینید که بر روی ارابه ای شبیه به صدف دریایی نشسته است و دو اسب آن را می کشند. یکی از اسب ها آرام و دیگری وحشی است. حالات اسب ها نمادی از حالات مختلف و شرایط دریا است؛ گاه آرام و گاه طوفانی. نپتون مجسمه اصلی است و در بخش مرکزی یک طاق بزرگ واقع شده است. در دو طرف این مجسمه دو مجسمه دیگر دیده می شود:  Abundance و Salubrity.

عکس فواره تروی ایتالیا

فواره تروی در رم ایتالیا

مجسمه اسب وحشی در فواره تروی ایتالیا

آبی که در اینجا جریان دارد دو نام دارد: Virgin و Trevi. انتخاب نام اول به یک افسانه باستانی برمی گردد و به یک دوشیزه جوان اشاره دارد. در حالی که تعدادی سرباز رمی در حالی که خسته و تشنه به دنبال چشمه ای برای نوشیدن آب بودند، چشمه تروی را پیدا می کنند. اما پیدا کردن این چشمه اتفاقی نبود. دختر جوان محل چشمه را به آن ها نشان داد. به همین دلیل فواره تروی را با نام آبنمای دختر دوشیزه یا آکوآ ورجن نیز می شناسند. این دوشیزه به نوعی قهرمان رومی ها به شمار می آید. Trevi نیز یک نام قدیمی است. این چشمه در محل انتهایی یک قنات و در محل اتصال سه جاده ساخته شده است. این نام بر این اساس که در محل اتصال این سه خیابان ساخته شد (Three Street Fountain/ tre vie) انتخاب شد.

فواره تروی رم، ورجن دوشیزه رمی

سنت انداختن سکه در آب چشمه

بر اساس یک سنّت دیرینه، مردم در هنگام بازدید چشمه و فواره تروی رم، در آن سکه پرتاب می کنند. این رسم سنتی بر این پایه شکل گرفته بود که انداختن سکه در چشمه، تضمین کننده حفاظت از رم است. علاوه بر این، رومیان باستان اعتقاد داشتند که انداختن سکه در آب باعث می شود تا خدایانِ آب، به مسافران شان التفات کنند و حامی آن‌ها باشند تا مجدداً به سلامت به رم برگردند. گفته شده است که اگر سکه ای را بر روی شانه های خود بگذارید و آن را درون آب پرتاب کنید، دوباره به رم باز خواهید گشت! امروزه هم در پی این سنت دیرینه، انداختن سکه رواج دارد. سکه اول به این نیت که دوباره به شهر رم بیایند. کسانی که به دنبال عشق هستند یک سکه دیگر هم پرتاب می کردند. سکه سوم را هم کسانی پرتاب می کنند و در صدد ازدواج هستند.

اما این سکه ها در نهایت در چه اموری صرف می شود؟ سکه ها هر شب جمع آوری شده و صرف یک مؤسسۀ خیریه ایتالیایی به نام Caritas می گردد. این مؤسسۀ خیریه نیز به نوبه خود از پول جمع آوری شده کارت های قابل شارژ تهیه می کند. این کارت ها به دست افراد نیازمند رم می رسد تا با استفاده از آن­ ها بتوانند مواد غذایی خود را تهیه کنند. آن طور که تخمین زده شده است، مجموع سکه هایی که از اینجا جمع می شود، روزانه حدود 3000 یورو است. سرقت سکه ها از چشمه جرم محسوب می شود. در گذشته معمول بود که باندهای سارقان، شبانه سکه ها را از چشمه بیرون آورده و سرقت می کردند. در سال 2011 سه نفر که در حال انجام این کار بودند، با دوربین مخفی شناسایی و دستگیر شدند.

سنت انداختن سکه در فواره تروی رم

جمع آوری سکه ها از آبنمای تروی

بازسازی فواره تروی

در سال های 2014 تا 2015 تمهیداتی برای نوسازی اساسی این مجموعه دیدنی اختصاص داده شد. فیلم معروف ایتالیایی La Dolce Vita شهرت چشمه و آبنما را دوچندان کرد.

در پشت آبنمای تروی، یک ساختمان دو طبقه دیده می شود. این ساختمان که جذابیت چشمه و آبنما را دو چندان کرده است در قرن 19 میلادی ساخته شد. این ساختمان که پالازو پُلی (Palazzo Poli) نام دارد به عنوان مکانی برای عیش و نوش شاهزادگان رمی بنا شده بود. به طور کلی حدود سه قرن طول کشید تا این مجموعه به اتمام برسد و ساخت و ساز آن کامل شود. بررسی‌های زمین‌شناسی حاکی از آن است که آب این چشمه تا سال 1453 به سوی مکان خاصی جاری نمی شد و در همین مکان فواره تروی می جوشید. بنابراین فقط مردم بومی از آب استفاده می کردند. اما برای استفاده از آب چشمه در مناطق مجاور، برنامه هایی برای هدایت آب  صورت گرفت. تا سال ها بشکه هایی از آب این چشمه هر هفته به واتیکان منتقل می شد؛ برای آشامیدن و غیره. امروزه آب آن غیر قابل شرب است.

فواره تروی رم

ادرس فواره تروی

بازدید از این مجموعه رایگان است. سفر به رم بدون بازدید تروی کامل نخواهد شد. امکان بازدید از این مجموعه در هر ساعت از شبانه روز وجود دارد. شما می توانید با خرید تور رم از این مکان تاریخی هم دیدن کنید.

Addres: Piazza di Trevi, 00187 Rome, Italy

امتیاز 4.86از 5 (43 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

افسانه مهدویان
در تاریخ: 21:55:55 1399/5/11

چشمه ای به این زیبایی واقعا حیرت انگیز است چشمه ای که مجسمه ها و سنگ بناهای ساخته شده در اطراف آن زیبایی آن را دو چندان کرده و زیبایی خاصی به این فواره بخشیده است چشمه ای که داستان های بسیاری به خود دیده این چشمه که زمانی تامین کننده آب مورد نیاز روزانه مردم شهرش بوده نوری که به این چشمه تابیده میشود و تصویر مجسمه ها به گونه ای روی آب طنین انداز میشود و تصویر جذابی را بوجود میاورد و طوری که انسان دوست دارد ساعت ها در آنجا بنشیند و از این آرامش لذت ببرد سکه ای که مردم بر این چشمه مییندازند تا حافظ شهرشان باشد و دوباره بتوانتد به این چشمه بیایند و از زیبایی آن لذت ببرند خیلی جالب بود.

رخساره بیدار
در تاریخ: 16:24:03 1399/4/25

چقدر جالب و دلنشین بود تین مقاله.خوب دو تا موضو ع نظرم رو جلب کرد.یکی نپتون خدای دریا با دو اسب یکی وحشی و یکی اروم‌که نشاندهنده حالت های دریا هستند و یکی اینکه سکه ها رو اخر شب جمع می کنن و کارت اعتباری تهیه می کنن می دن به فقرا تا برا خودشون غذا تهیه کنن .حیلی عتلیه واقعا این تمهیداتشون.و قابل ستایش.جاابه شنیدم دزدی توی ایتالیا خیلی فراووونه.اینم یه مثال که سکه های چشمه رو می خواستن بدزدن.

فرانک
در تاریخ: 19:22:28 1399/1/14

دیدن نمای ساختمانهای ایتالیا خیلی حس خوبی به من میده خیلی قشنگن چرا حرفی در مورد ساختمانهای اطراف فواره زده نشده ؟ در مورد اینکه نماد مجسمه ها هم چیزی نگفته چون حتما ساخت این مجسمه ها دلیل خاصی داشته این سکه های که میندازن تو آب آخرش چی میشن خرج بازسازی میشن ???? در کل خیلی زیبا و تماشاییه

محیا
در تاریخ: 09:53:07 1398/11/16

برام خیلی جالب بود که اسبهای فواره تروی یکی ارام و یکی وحشی نماد حالتهای دریاست که ارام و طوفانیست دوتا نکته دیگه یکی اینکه اینام مثل ما که تو امامزاده هامون پول میریزیم پول میندازن تو چشمه دوم اینکه ممنون بابت اینکه در پیجتون عکس از نزدیک از دو تا اسب انداختین که بشه اون حالت طوفانی و ارام رو مقایسه کرد :))))))))))

فاطمه سلطان
در تاریخ: 11:50:40 1398/11/8

بعد از این همه سال همچنان زیبا و با شکوهه. یعنی این همه هنوز پابرجاست. روم باستان و اقعا شکوهمند بوده!

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید