موزه واتیکان رم و کشف هنرهای شگفت انگیز رومی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 06 بهمن 1399 12
موزه واتیکان رم و کشف هنرهای شگفت انگیز رومی

«موزه های واتیکان» (Vatican Museums) یکی از بزرگترین مجموعه‌های هنری جهان را به خود اختصاص داده است. این مجموعه 7 کیلومتر امتداد دارد. در طول این 7 کیلومتر سالن‌ها و راهروهایی را می بینیم که در آنجا مصنوعات مختلفی به نمایش گذاشته شده است. از مومیایی‌های مصری گرفته تا مجسمه‌های برنزی و نقاشی‌های اساتید معروف قدیم و همچنین نقاشی‌های مدرن. گالری‌های متعددی از شاهکارهای هنر کلاسیک و رنسانس در اینجا گرد هم آمده اند. از مصنوعات برجسته موزه واتیکان رم می‌توان به مجموعه‌ای جالب از مجسمه‌های کلاسیک موزه کلمنتینو (Museo Pio-Clementino)، نقاشی های آبرنگی رافائل و نقاشی های میکل آنژ در کلیسای سیستین اشاره کرد.

موزه واتیکان در شهر رم

موزه واتیکان در رم

تاریخچه موزه واتیکان

منشأ شکل گیری موزه واتیکان در شهر رم، به یک مجسمه مرمری بر می گردد. این مجسمه مرمری در 14 ژانویه سال 1506 در یک تاکستان در نزدیکی کلیسای Santa Maria Maggiore در رم کشف شد. در پی این اتفاق، پاپ جولیوس دوم، دو نفر به نام های Giuliano da Sangallo و Michelangelo Buonarroti را مأمور بررسی این اثر مشکوف کرد.آن ها پس از بررسی مجسمه، به پاپ جولیوس پیشنهاد دادند که مجسمه را خریداری کند. پاپ نیز بلافاصله آن را از صاحب تاکستان خریداری کرد. او یک ماه بعد مجسمه را در معرض دید عموم قرار داد.

بنابراین بنیانگذار موزه واتیکان پاپ جولیوس دوم است. این مجموعه در قرن شانزدهم راه اندازی شد. پس از تأسیس این مجموعه در سال 1506 میلادی، در سال های بعد توسط پاپ های دیگر توسعه پیدا کرد و بر وسعت آن افزوده شد. برخی از دیگر موزه های واتیکان در سال 1854 به دستور پیوس نهم ساخته شد. این گسترش‌ها ادامه یافت تا جایی که امروزه به یکی از بزرگ‌ترین، پر بازدیدترین و جاهای دیدنی رم موزه های جهان تبدیل شده است.

موزه واتیکان در رم

مصنوعات موجود موزه واتیکان

موزه های واتیکان با 54 گالری، حاوی برخی از بزرگ ترین و معروف ترین مجسمه ها و نقاشی های جهان است. وسعت این مجموعه توأم با تنوع و زیبایی های آثار موجود در آن، سبب شده است شما نتوانید با یک بار مراجعه به آنجا، تمامی بخش های موزه را ببنید. برخی از مصنوعات این مجموعه به شرح زیر است:

 • آثار نقاشی از هنرمندان ایتالیایی و سایر هنرمندان جهان.
 • مجموعه‌ای از پرتره‌ های پاپی و اشياء سپاه نظامی پاپ.
 • اشیایی که از آن ها برای مراسم و تشریفات خاص استفاده می شد.
 • سه کره زمین که مربوط به سال های 1560 تا 1800 هستند. در این کره ها مانند سایر نقشه های قرن های 16 و 17، قاره های آمریکا و اقیانوسیه وجود ندارد. در هر سه این کره ها نقشه ایران با نام پارس وجود دارد.
 • یک نقشه چرمی که اثر لئوناردو داوینچی است. روی این نقشه چرمی نیز نام ایران با عنوان امپراطوری پارس به چشم می خورد.

عکسهای موزه واتیکان

عکسهای موزه واتیکان

بخش های مختلف موزه واتیکان رم

پالازو آپوستولیکو

Palazzo Apostolico Vaticano یک مجموعه وسیع 5.5 هکتاری است که از دو کاخ تشکیل شده است: کاخ اصلی واتیکان و Palazzetto di Belvedere. کاخ اصلی واتیکان نزدیک سنت پتر واقع شده است.Palazzetto di Belvedere به دو راهرو و گالری متصل شده است.

در داخل این مجموعه وسیع 5.5 هکتاری، سه حیاط بزرگ وجود دارد

 • the Cortile della Pigna
 • the Cortile della Biblioteca
 • the Cortile del Belvedere

شما نمی توانید از این سه حیاط در یک روز بازدید کنید. برای بازدید از هر کدام می بایست بلیط مجزا تهیه کنید.

عکسهای موزه واتیکان

موزه چیارومونتی

موزه چیارومونتی (Museo Chiaromonti) به مجسمه های باستانی اختصاص دارد. این موزه شامل سه بخش است: 1- بخش اصلی موزه چیارامونتی، 2- Braccio Nuovo و 3- گالری لاپیداریا. این مجموعه توسط پاپ پیوس دوم، از خانواده چیارومونتی، در سال 1805 – 1807 (به رهبری آنتونیو کانوآ) تأسیس شد و اوایل در گالری Corridore della Libraria واقع شده بود. این گالری به کاخ پاپل (papal palace ) وصل شده است.چیارومونتی در واقع راهروی طویلی است که از سمت شرقی به کاخ بلوردو ختم می شود. بر دیوارهای این موزه طویل، هزاران مجسمه را می بینید که به صورت کامل یا نیم تنه توجه بازدید کنندگان را جلب کرده اند. مجسمه هایی از خدایان جاوید تا فرشته های بال‌دار و اشراف زادگان رومی.در انتهای سالن و در سمت راست، مجسمه Braccio Nuovo را خواهید دید. Braccio Nuovo یک مجسمه معروف از Nile است که 16 نوزاد را در بر گرفته و پوشانده است.

موزه های واتیکان در رم ایتالیا

چیارامونتی، از موزه های واتیکان در رم

موزه واتیکان بخش چیارامونتی

موزه پیو کلمنتینو

پیو کلمنتینو (Museo Pio-Clementino) یکی از بخش های خیره کننده موزه واتیکان رم است. در آنجا برخی از بهترین مجسمه‌های کلاسیک موزه واتیکان در معرض نمایش قرار داده شده است. از آن جمله می توان به مجسمه‌های کلاسیک همی نطور لائوکوئن و آپولو بلودر اشاره کرد که قدمت آن ها به قرن یکم میلادی بر می‌گردد. هر دو این مجسمه‌ها را می‌توانید در حیاط هشت ضلعی Cortile Ottagono ببینید. قبل از اینکه به حیاط برسید، یکی دیگر از مجسمه های کلاسیک قرن اولی را خواهید دید. این مجسمه صورتکی است که بازوی خود را بالا آورده است. مجسمه‌های عتقیه و مصنوعاتی که متعلق به رم باستان است در اینجا گردآوری شده است. در طیّ عهدنامه Tolentino (سال 1797 میلادی) دولت پاپ مجبور شد شاهکارهای اصلی این موزه را به ناپلوئون تسلیم کند. در پی این تسلیم، تعدادی از شاهکارهای هنری به پاریس منتقل شد. اندکی بعد، پس از شکست ناپلوئون و کنگره وین (سال 1815) و به لطف تلاش‌های دیپلماتیک آنتونیو کانووا، بخش بیشتری از آثار برگردانده شد.

موزه های وانیکان رم، موزه پیو کلمنتینو

موزه های واتیکان رم، موزه پیو کلمنتینو

موزه پیناکوتیکا

پیناکوتیکا (Pinacoteca) یکی از مدرن ترین بخش های موزه واتیکان رم است. این بخش در 27 اکتبر سال 1932 میلادی جهت به نمایش گذاشته شدن گالری عکس های پاپ افتتاح شد. این بنا در Square Garden  ساخته شد و در محلی ساخته شد که نور گیری خوبی داشت. باغ Square به طور کامل توسط خیابان احاطه شده بود و  از بخش های دیگر موزه مجزا بود. نورگیری کافی و مناسب و مجزا بودن پیناکوتیکا سبب شد آثار موجود در آن به خوبی حفظ شود و از جابجایی نقاشی های موجود در نمایشگاه جلوگیری به عمل آید.

پیناکوتیکا گالری است که از 18 سالن تشکیل شده است. بهترین آثار نقاشی های جهان را می توانید در آنجا ببینید. از جمله: آخرین اثر رافائل یعنی La Trasfigurazione، نقاشی های Giotto، Guido Reni، Fra Angelico، Filippo Lippi، Perugino، Guercino، Pietro da Cortona، Caravaggio و لئوناردو داوینچی.این مجموعه طی سال ها، از طریق کمک های مالی و خرید به رشد خود ادامه داد تا اینکه در حال حاضر، 460 اثر نقاشی را در خود جای داده است. این 460 اثر در 18 سالن توزیع شده است. نحوه توزیع نقاشی ها در سالن ها بر اساس تاریخ است. از آثار قرن 12 و 13 میلادی گرفته تا نقاشی هایی که مربوط به قرن 19 میلادی است. شاهکارهای بزرگترین هنرمندان ایتالیایی مانند Giotto، Melozzo da Forlì، Tiziano و Caravaggio را نیز می توان در آنجا دید.

موزه پیناکوتیکا از موزه های واتیکان

موزه پیناکوتیکا از موزه های واتیکان

مقاله پیشنهادی ما :  موزه ملی بیروت

کلیسای سیستین

بازدید از کلیسای سیستین واقعاً ارزشمند است. شاید این از معدود کلیساهایی باشد که نظر هر بیننده ای را جلب کند و تا دقایقی شما را محو تماشای خود کند. نقاشی های دیواری کلیسای سیستین معروف هستند. این کلیسا با نقاشی های نقاشان معروف دوره رنسانس مزین شده است. سقف آن شامل صدها تصویر نقاشی شده از چهره های آدم و حوا، نوح، یونس، فرشتگان مقدس، پیامبران مقدس، زنان ساحره و پیکرهای برهنه ای است که اصطلاحاً ignudi نام دارند. در اینجا بخش ها و وقایع مهم کتاب مقدس نیز به تصویر کشیده شده است. برای درک تمامی این تصاویر می توانید از تورهایی که برای بازدید از این کلیسا برگزار می‌شود استفاده کنید. این نقاشی ها آثار میکل آنژ هستند. شما می توانید نبوغ بی نظیر میکل آنژ را در نقاشی های کلیسای سیستین نظاره کنید و از آن لذت ببرید.

کلیسای سیستین در موزه واتیکان

کلیسای سیستین در موزه واتیکان رم

سقف کلیسای سیستین موزه واتیکان

اطلاعات لازم

 • در صورتی که بلیط خود را آنلاین خریداری کردید، آن را چاپ کنید و هنگام ورود تحویل دهید. برای افراد معلول یا ناتوان، صندلی چرخ دار به صورت رایگان در دسترس است. می توانید آن را در سالن ورودی تحویل بگیرید. همچنین می توانید صندلی چرخ دار را از طریق ارسال یک ایمیل به آدرس accoglienza.musei@scv.va رزرو کنید.
  • برای والدینی که کودک نوپا دارند، کالسکه در دسترس است.
 • آسانسور در دسترس است.
 • موزه های واتیکان بسیار بزرگ هستند و پله ها و راه پله های زیادی دارند. بنابراین کفش های راحت بپوشید و یک بطری آب همراه داشته باشید.

 

عکسهای موزه واتیکان

ساعت کار و آدرس

ساعت کار موزه های واتیکان رم در تمام روزهای هفته 9 صبح تا 4 بعدازظهر است. این مجموعه در روزهای یکشنبه تعطیل می باشد. بهترین آب و هوا برای سفر به ایتالیا فصل بهار می باشد که شما می توانید برای سفر با تور رم همراه شوید.

Address: Viale Vaticano, 00165 Roma RM, Italy

امتیاز 5.00از 5 (33 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

فرانک
در تاریخ: 19:10:37 1399/1/14

وا حیرتا چقدر عجیب و جذاب موزه ای که هفت کیلومتر امتداد داشته باشه معلومه که چه عظمتی داره با آثاری که از تمام دنیا تو این موزه به نمایش گذاشته شده با بازدید ازش میشه یه جهانگردی کامل کرد اونم یه جهانگردی از زمانهای دور تا به امروز براحتی تغییرات بشر رو میشه دید و لمس کرد بنظرم کره زمین های که داره خیلی جذابترش کرده واقعا بی نظیره

سجاد رجبی
در تاریخ: 09:24:13 1398/11/19

موزه به این عظمت و بزرگی اونم با خرید یک مجسمه مرمر.؟!!! واقعا حیرت انگیزه....قسمت بشه بریم انشاءالله.

علی
در تاریخ: 13:29:10 1398/11/15

موزه واتیکان نقاشی و مجسمه های واقعا زیبا و تاریخی داره آدم رو میبره به اون زمان و تاریخ رو به چشم میبینیم.

مصیب
در تاریخ: 09:20:18 1398/11/14

من فقط محو نقاشیای موزه واتیکان شدم خیلی اعجاب انگیز و منحصر به فرد هست

مقداد
در تاریخ: 09:26:39 1398/11/6

اکثر جاهای دیدنی دنیا مثل اهرام مصر و موزه واتیکان و خیلی جاهای دیگه رو ما مدیون حاکمان اون زمان هستیم. درسته ظالم بودن اکثرشون ولی این میراث رو برای لذت بردن ما حداقل گذاشتن

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید