آمفی تئاتر کولوسئوم تماشاخانه ای در رم باستان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 06 بهمن 1399 4
آمفی تئاتر کولوسئوم تماشاخانه ای در رم باستان

با شنیدن یا دیدن واژۀ «کولوسئوم» (Colosseum or Coliseum) ممکن است این سؤال در ذهن نقش بندد که کولوسئوم چیست یا به چه معناست! این واژه که با عنوان آمفی تئاتر فلاوین نیز شناخته می شود، بزرگ ترین تماشاخانه در امپراطوری رم بوده است. این تماشاخانه با ظرفیت 50.000 تا 80.000 تماشاچی، به عنوان بزرگ ترین آمفی تئاتر شناخته شده است.

تاریخچه کولوسئوم

کولوسئوم درست در ضلع شرقی داداگاه یا محکمه رم ساخته شد. ساخت این بنا در سال 72 میلادی توسط امپراطوری وسپاسیان آغاز و در سال 80 میلادی توسط جانشین و قائم مقام آن ها، تیتوس (Titus) به اتمام رسید. اصلاحات بیشتر و تغییر تحولاتی هم در زمان سلطنت دومیتیان (81-96 میلادی) صورت گرفت. این سه امپراطوری به سلسلۀ فلاوین (Flavian) معروف هستند. به همین دلیل، نام این آمفی تئاتر مرتبط با نام خانوادگی آن ها (فلاویوس) به زبان لاتین انتخاب شد: آمفی تئاتر فلاوین.

آمفی تئاتر کولوسئوم

کاربری بنای کولوسئوم در طول قرن ها

کولوسئوم طی دوره‌های مختلف، کاربری های مختلفی داشته است. این ساختمان به عنوان آمفی تئاتر کاربری داشته است. علاوه بر این، از آن برای برگزاری مسابقات گلادیاتور و نخجیر حیوانات، برگزاری مراسم اعدام، اجرای مجدد جنگ‌ها و نبردهای معروف و همچنین نبردهای درام بر اساس اساطیر کلاسیک استفاده می‌شد. در ابتدای قرون وسطی، از بنای کولوسئوم جهت برگزاری جشن ­ها و مهمانی­ ها استفاده شد. پس از این دوره، این بنا به عنوان یک دژ نظامی، مکانی مذهبی برای مسیحیت، محلی برای اجرای احکام و قانون و همچنین به عنوان یک کلیسا مورد استفاده قرار گرفت. همچنین در قرن های 20 و 21 محلی برای برگزاری مراسم و تشریفات کاتولیک رم بوده است. این مکان دیدنی قطعا در برنامه های تور رم وجود خواهد داشت.

تماشاخانه کولوسئوم

کولوسئوم بنای محبوب جهانی

اگرچه بنای کولوسئوم رم باستان به دلیل زمین لرزه آسیب دید و سنگ های آن مورد سرقت قرار گرفت، با این حال، همچنان نمادی از امپراطوری رم است و به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته می‌شود. این سازه امروزه یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی رم است. هر سال هزاران گردشگر از آن بازدید می کنند. این بنای تاریخی در سال 2018 با 7.4 میلیون بازدیدکننده، محبوب‌ترین جاذبه گردشگری جهان شناخته شد. هم اکنون در اینجا یک موزه وجود دارد. این موزه که به اروس (Eros) اختصاص داده شده است، در طبقه بالایی دیوار بیرونی ساختمان راه اندازی شده است. کف بخشی از زمین عرصه میدان مسابقه در سال های اخیر احیا شده است.

در تابستان سال 2010، میدان یا همان عرصه ای که زمانی گلادیاتورها در آنجا نبرد می کردند، جهت بازدید عموم گشوده شد. کولوسئوم یکی از شناخته شده ترین ساختمان های روی زمین است. بالاترین آمار رزرواسیون بلیط برای بازدید را دارد و نسبت به اماکن دیدنی معروفی مانند موزه واتیکان، مجسمه آزادی و موزه لوور پاریس بیشترین رزرواسیون را داشته است.

کولوسئوم کجاست

بازسازی بنای کولوسئوم رم باستان

در سال 2011 دیگو دلا واله (Diego Della Valle) با مقامات محلی جهت مرمت بنای کولوسئوم به توافق رسید. آن ها 25 میلیون یورو برای بازسازی این بنا در نظر گرفتند. طبق برنامه ریزی که انجام شد، قرار شد کارهای بازسازی و احیا در پایان سال 2011 آغاز شود و پس از دو سال و نیم به اتمام برسد. اما با توجه به ماهیت بحث برانگیز مشارکت های خصوصی و دولتی برای تأمین بودجه ترمیم، کارها به تأخیر افتاد و در سال 2013 آغاز شد. این پروژه اولین پروژۀ اساسی بازسازی و ترمیم کامل در طول تاریخ این سازه بوده است. پروژه احیا سه سال به طول انجامید. سرانجام در اول جولای سال 2016 از نمای جدید این بنای تاریخی رونمایی شد و قرار شد در سال 2018 کفپوش ها نیز مرمت شود.

بنای کولوسئوم

معماری کولوسئوم

نمای بیرونی

این سازه از سنگ های تراورتن، توف و بتن ساخته شده است. برخلاف سالن های تئاتر یونان باستان که در سرازیری یا دامنه تپه ها ساخته می شد، کولوسئوم ساختاری کاملاً آزاد دارد. طرح این سازه بیضوی است. مساحت آن 24.000 مترمربع بوده و ارتفاع دیوار بیرونی آن 48 متر است. محوطه مرکزی این سازه نیز بیضی شکل بوده، قطر بزرگ این بخش بیضی شکل 87 متر و قطر کوچک آن 55 متر است.محوطه مرکزی توسط دیوارهایی به ارتفاع 5 متر احاطه شده است که در بالای آن صندلی هایی برای نشستن ردیف شده اند. تخمین زده شده است که برای دیوار بیرونی سازه، بیش از 100.000 متر مکعب سنگ تراورتن بکار رفته است. این سنگ ها توسط 300 تن پشت‌بند آهنی نگه داشته شده بود. طی گذر قرن ها، بخش هایی از نمای این سازه از بین رفته است. اما ضلع شمالی دیوار نمای بیرونی همچنان پابرجا باقی مانده است.

از بالا سه ردیف طاق گنبدی شکل دیده می شود که بر روی ستون ها و سر ستون ها سوار شده اند. در طبقه اول، سبک معماری دوریکا به چشم می خورد. در طبقه دوم و سوم نیز به ترتیب سبک ایونیک و سبک قرنتی به کار رفته است. بر روی این سه طبقه اصلی، یک طبقه زیر شیروانی وجود دارد. در این بخش، از ستون های مستطیل شکل استفاده شده است. 240 دیرک در بالای بخش شیروانی استفاده شده است. بخشی به نام والاریوم در این سازه سبب حفاظت تماشاگران از خورشید و باران می شد.

بنای کولوسئوم

نمای داخلی

بر طبق یک نسخه قدیمی، کولوسئوم ظرفیت پذیرش 87.000 نفر را داشت. با این حال، برآوردهای جدید این رقم را 50.000 نفر نشان می دهد. جایگاه های ویژه نشیمن در انتهای بخش شمالی و جنوبی قرار داشت. جایگاه های ویژه در انتهای شمالی برای امپراطورها و جایگاه های موجود در بخش جنوبی مخصوص راهبه ها بود. این جایگاه ها بهترین دیدگاه از عرصه را فراهم می کردند. در همین ردیف و در ادامه جایگاه های مذکور، محل نشستن سناتورها قرار داشت. نام برخی از سناتورهای قرن 5 را می توان همچنان در حکاکی های سنگی این بخش ها دید.

ردیف بالای سناتورها، توسط نجیب زادگان غیرسناتوری و همچنین یا شوالیه ها و قهرمانان استفاده می شد. جایگاه مخصوص نشستن شهروندان عادی رم به دو بخش تقسیم می شد: بخش بالایی که ایمیوم نام داشت، برای شهروندان ثروتمند و بخش فوقانی ایمیوم که سامیوم نام داشت، جایگاه شهروندان فقیر بود. بخش های خاصی هم برای سایر گروه های اجتماعی تخصیص داده شد بود. بعنوان مثال: سربازانی که در مرخصی به سر می بردند، پسرها همراه با معلم سرخانه‌شان، مقامات خارجی، کاتب‌ها، کشیش‌ها، قاصدان و غیره. جایگاه ها و نواحی مربوط به گروه های خاص، با کتیبه‌هایی مشخص شده بود.

کولوسئوم در ایتالیا

تأثیر بر فرهنگ ها

همانند قلعه شیلون یا پل افسوس ها، بنای کولوسئوم ایتالیا نیز بر فرهنگ‌ها و نویسندگان مختلف جهان تأثیر گذار بوده است. موقعیت نمادین این سازه سبب شد تا در فیلم های متعددی از جمله Roman Holiday ،Demetrius،  the Gladiators ،20 Million Miles to Earth ،Way of the Dragon و Gladiator به نمایش درآید. علاوه بر این‌ها، در سال 1998 در بازی ویدئویی Age of Empires و در سال 2010 در بازی ویدئویی Assassin's Creed از آن استفاده شد.

بنای کولوسئوم

ساعات بازدید از کولوسئوم و آدرس

به استثنای روز کریسمس و سال نو میلادی، امکان بازدید در تمام روزهای هفته وجود دارد. ساعت آغاز به کار این مجموعه هر روز 8:30 صبح است. زمان پایان کار به شرح زیر است:

 • آخرین یکشنبه ماه مارس تا پایان ماه آگوست: ساعت 19:15.
 • ماه سپتامبر: ساعت 19:00.
 • اول ماه اکتبر تا آخرین شنبه همین ماه: ساعت 18:30.
 • آخرین یکشنبه ماه اکتبر تا پانزدهم فوریه: ساعت 16:30.
 • شانزدهم ماه فوریه تا پانزدهم ماه مارس: ساعت 17:00.
 • شانزدهم ماه مارس تا آخرین شنبه همین ماه: ساعت 17:30.

Address: Piazza del Colosseo, 00184 Rome, Italy

کولوسئوم در ایتالیا

اطلاعات لازم

 • برای بازدید از این جاذبه توریستی کفش و لباس راحت بپوشید. توجه داشته باشید که باید حداقل یک ساعت پیاده روی کنید.
 • همراه داشتن کوله پشتی‌های بزرگ و چمدان ممنوع است (همراه داشتن کیف‌های کوچک مشکلی ندارد).
 • کودکان باید با یک بزرگسال همراه باشند.
 • تخفیف هزینه ورودی برای بچه ها فقط با ارائه کارت شناسایی معتبر اعمال می شود.
 • به دلایل امنیتی بازدیدکنندگان نمی توانند از مونوپاد برای سلفی گرفتن استفاده کنند.
 • بازدیدکنندگان قبل از ورود می بایست از ردیاب فلزی عبور کنند. به همین دلیل در روزهای شلوغ ممکن است 20 الی 30 دقیقه در صف بایستید.

پیشنهاد می شود بازدید خود را به ساعات آغازین روز یعنی صبح ها موکول کنید. در این زمان بازدید شما به دلیل جمعیت کمتر، راحت ‌تر خواهد بود.

امتیاز 4.73از 5 (11 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

افسانه مهدویان
در تاریخ: 21:27:25 1399/5/11

آمفی تئاتری به این سبک واقعا محشر میباشد آمفی تئاتری با فضای باز و سبک معماری حیرت انگیز ساخته شده از سنگ ها و دارای فضایی به این بزرگی زیباست چه خوب است در حفظ این فضاها کوشا بود و از این چنین بناها نهایت استفاده رو کرد و از این همه زیبایی ها لذت برد خیلی مطلب جالبی بود تا به حال آمفی تئاتری به این سبک در فضای باز ندیده بودم شگفت انگیز بود.

رخساره بیدار
در تاریخ: 16:14:08 1399/4/25

درباره کولسئوم و وقایع تاریخی که درش اتفاق میفتاده چیزهای زیادی شمیدم.ور قرون‌وسطی که شهر روم مهد تیاتر و نمایش بود و همچنین جنگ گلادیاتور ها و بعدا برای مراسم مذهبی هم ازش استفاده شده.خودم‌موفق نشدم برم ببینم ولی یکی از دوستام‌که رفته می گفت ابهتش ادم رو می گیره و اینکه در ستل ۷۰ تا ۸۰ مزلادی چنین‌بنایی با این عظمت و وسعت ساخته شده جای تعجب داره.البته امپراطکریای اون‌موقع هر کاری می خواستن کردن.

رایکا
در تاریخ: 12:51:26 1399/2/9

خیلی جذابه. داخل آمفی تئاتر واقعا جذاب و دیدنی باید باشه. معماری فوق العاده زیبای داره و باید تحسین کرد معماران این بنای زیبا رو. اسم تماشاخانه کلوسئوم را در بین "هفت شگفتی جهان" شنیده بودم اما اطلاعاتی ازش نمیدونستم. برام خیلی جذای و جالب بود.

فرانک
در تاریخ: 21:02:06 1399/1/13

عکس اول رو که دیدم با خودم گفتم آخه این چیه که مردم میرن بازدیدش تازه بازسازی خوبی هم نشده اما عکس بعدی که از داخل این بنا بود خیلی برام جالب بود فکر نمی‌کردم داخلش به این خوبی حفظ شده باشه واقعا بازدیدش باید خیلی دیدنی باشه فقط نمی‌دونم بر چه اساس جز عجایب هفتگانه شده

ثبت نظر جدید