کلیسای سنت پیتر

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 06 بهمن 1399 3
کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر در شهر رم بزرگترین کلیسای جهان است و بر روی مکانی احداث شده که برای مسیحیان از ارزش والایی برخوردار است و جز برجسته ترین کلیساهای ایتالیا و کل اروپا به شمار می رود اما برخلاف تصور عموم یک کلیسای جامع نیست. این کلیسا امروزه تنها محل انجام عبادت و مراسم آیینی خاص مسیحیان نیست بلکه یکی از محبوبترین جاذبه های شهر رم می باشد به طوری که توانسته روزانه بیش از دو هزار نفر بازدید کننده را به خود جذب کند .

سن پیتر

کلیسای سنت پیتر یکی از جاهای دیدنی رم و بی نظیرترین آثار معماری ایتالیایی است که در بدو ورود به آن نه تنها از معماری و مجسمه های مختلف آن لذت خواهید برد بلکه به ثروت عظیم کلیسا نیز پی می‌برید این کلیسا با شکوه عظمت خاص خود عنوان بزرگترین و ثروتمندترین کلیسای ایتالیا را از آن خود کرده است.

تاریخچه ساخت کلیسای سنت پیتر

کلیسا در زمینی به وسعت دویست هزار متر مربع در قرن سوم میلادی بر روی تپه واتیکان که محل دفن یکی از حواریون عیسی مسیح به نام پیتر مقدس که اولین پاپ جهان نیز بوده ساخته شد، این کلیسا تا اوایل قرن پانزدهم محل مناسبی برای برگزاری مراسمات مسیحیان بود اما پس از آن در وضعیت بدی، و پاپ تصمیم به بازسازی آن گرفت که این بازسازی زیاد طول نکشید و با مرگ پاپ کار حدود پنجاه سال متوقف شد که در این هنگام پاپ جدید تصمیم به احداث کلیسای جدیدی در این محل گرفت و در قرن پانزدهم کلنگ ساخت بزرگترین کلیسای جهان بر زمین زده شد و بیش از یک قرن ادامه پیدا کرد.

دیدنی های کلیسای سنت پیتر رم

برای طراحی و ساخت کلیسا از معماران و مجسمه سازان به نام و مطرح ایتالیا دعوت شد که یکی از این هنرمندان میکل آنژ بود و قصد داشت کلیسا را به گونه ای طراحی کند که پس از مرگش راه ایجاد هر گونه تغییر در بنا بسته باشد و اثر او تا سالیان سال جاودانه بماند او برای این کار گنبدی عظیم و باشکوه را به عنوان کانون اصی کلیسا طراحی کرد گنبدی با قطری بیش از 42 متر و ارتفاع  132متر، میکل آنژ، از چند ستون عظیم بجا مانده از کلیسای قدیمی در ساخت بنای جدید استفاده کرد و به زیبایی هر چه تمام آنها را طراحی کرد نمای هوایی کلیسا به شکل کلید طراحی شده و به عقیده ی برخی نمادی از کلید بهشت است. میکل آنژ کار گنبد بزرگ کلیسا را به پایان رساند و امروزه شما می توانید نظاره گر این اثر بی نظیر و نقش و نگارهای موجود بر روی آن که اثر خلاقانه ی این هنرمند بزرگ است، باشید. البته این گنبد تنها اثر میکل آنژ در این کلیسا نیست.

طراحی گنبد کلیسای سنت پیتر

 پس از مرگ او معمار و طراح دیگری کار ساخت بنا را ادامه داد که بسیاری از قسمتهای کلیسا را طبق طرح میکل آنژ پیش نرفت و همین امر باعث شد که در نمای بیرونی کلیسا گنبد به طور کامل دیده نشود. ساختمان کلیسا از بیرون به صورت دو بال ساخته شده که میدانی به شکل بیضی را تشکیل داده است در وسط این میدان محل قرار گیری فواره یک ستون بزرگ متعلق به مصر که در سال 37 میلادی به روم آورده شد نصب کرده اند که خود به تنهایی یکی از جاذبه های این محل محسوب می شود .

طراحی داخلی کلیسا

کلیسا با وسعتی بالغ بر پانزده هزار متر مربع گنجایش 60 هزار نفر را دارد با ورود به کلیسا تجملات و شکوه آن ثروت فراوانش را به رخ تمام بازدید کنندگان می کشد ، کف کلیسا از سنگ های مرمر رنگی پوشیده شده، ستون های مارپیچی با تزیینات زیبا نظر همه را به خود جلب می کنند ، شاید در اولین نگاه قبه ای با شکوه با تزیینات و مجسمه های بی نظیر شما را حیرت زده کند همچنین گنبد بزرگ و تماشایی با طراحی معروف میکل آنژ در میان کلیسا که دقیقا در زیر آن می توانید سردابه پیتر مقدس (سن پیتر) را ببینید که با سنگ مرمر و لامپهای متعدد تزیین شده است. بازدید از این بنا در برنامه تور رم  وجود دارد در غیر اینصورت میتوانید به صورت شخصی به آن مراجعه کنید.

بازدید از کلیسای سنت پیتر در ایتالیا

 همچنین مجسمه ای برنزی از این پاپ بزرگ که به جا مانده از قرن سیزدهم میلادی است و برای مردم بسیار مقدس می باشد ، یاد بودهای فروانی در کلیسا دیده میشود که اکثرا اثر معماران مختلف حاضر در ساخت کلیسا می باشد ، چندیدن مقبره از پاپ ها که در زمانهای مختلف از دنیا رفته اند و در زیرزمین کلیسا دفن شده اند. مجسمه های حیرت انگیزی در کلیسا وجود دارند که متعلق به قدیس های نگهدار می باشند و بر روی ستون های بزرگی نصب شده اند اما ارزشمندترین مجسمه ی موجود در کلیسا مجسمه‌ی سوگ مریم است که اثری جاودانه از میکل آنژ می باشد که در اواسط قرن پانزدهم آن را تراشیده است و تنها اثری است که او امضای خود را بر روی آن حک کرده است در این تندیس مریم مقدس جسد پسرش را در آغوش گرفته اکنون در محفظه ای شیشه ای و ضد گلوله در کلیسا نگهداری می شود .

مجسمه سوگ مریم از میکل آنژ

محراب نیم دایره یکی دیگر از آثار دیدنی کلیسا است که با تزیینات فراوان به زیبایی تمام می درخشد ،نکات جالبی در مورد کلیسا وجود دارد مثلا فقط شخص پاپ اجازه ورود به محراب بالای کلیسا را دارد همچنین یک درب در کلیسا وجود دارد که هر 25 سال یکبار باز می شود و به درب مقدس معروف است مسیحیان معتقدند هر کسی بتواند از این در عبور کند گناهانش آمرزیده می شود .
اما در مورد نقاشی های کلیسا جالب است بدانید که تمام این نقاشی ها نسخه های کپی شده هستند و نقاشی های اصلی در موزه ی واتیکان نگهداری می شوند چون رطوبت کلیسا باعث از بین رفتن آنها می شد .
اما زیبایی ها و دیدنی های کلیسا به همینجا ختم نمیشود شما می توانید با پرداخت هزینه از طریق پله ها یا آسانسور به قسمت پایه گنبد رفته و نمای زیبایی از شهر رم را ببینید یا در قسمت دیگر این تراس قرار بگیرید و آثار زیبای میکل آنژ را از نزدیک لمس کنید و یا در جهت دیگر از بالا نظاره گر عظمت داخل کلیسا باشید، در این قسمت میتوانید با گذر از پله های مارپیچی و بسیار باریک خود را به بالای گنبد برسانید و با دید بهتر مناظری زیبا و دیدنی از شهر رم را ببینید.

بازدید از بزرگترین کلیسای جهان

امتیاز 5.00از 5 (6 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

افسانه مهدویان
در تاریخ: 16:55:02 1399/5/9

با نگاه به این کلیسا ها و ساخت این سبک معماری ها برای انسان شگفت انگیز است که درقدیم برای ساخت یک بنای ارزشمند چقد زمان باید صرف میکردند چقد هزینه ها باید پرداخت میکردند تا یک بنای به یاد ماندنی بوجود بیابد استفاده از این همه سنگ مرمر و این همه تزئیینات این همه طراحی حیرت انگیز است و گذشته پر ماجرا و پر از مهارت و پر جنب و جوش ما را یاد آور میشود. تا به این بناها ارزش قابل شویم و با یک دید عاقلانه و منطقی با آنها نگاه کنیم. خیلی کلیسای زیبا و حیرت انگیزی بود.

Ava
در تاریخ: 16:08:12 1399/5/4

این کلیسا واسه من یه ابهت خاصی داشت و خیلی برام جالب بود هم داستان ساختش هم اعتقاداتی که درموردش وجود داره فکر میکنم دیدن این کلیسا از نزدیک هر کسی رو حیرت زده کنه زیبایی و معماری داخلی فوق العاده شیکی داره با تزیینات لوکس حتما خیلی تماشاییه

فرزانه
در تاریخ: 14:56:33 1399/2/31

سلام مرسی برای قرار دادن اطلاعات ارزشمند و مفید دوست خوبم???? کلیسای سنت پیتر بازتاب هنر و شکوه عظمت باستانی ایتالیا هستش.تووی مطالبتون نکته ای که برام جالب اومد این اعتقادشون بود که هر کسی بتونه از در کلیسا عبور کنه گناهانش آمرزیده میشه.اینجا رو هم دقیقا مثل کلیسای قبل دوس دارم از پله هاش بالا برم و خوبه که بازدید کننده ها امکانش رو دارن پول بپردازن و از اسانسور استفاده کنن

ثبت نظر جدید