رومن فروم، نشانه هایی از دوران شکوه رومِ باستان!

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 06 بهمن 1399 1
رومن فروم، نشانه هایی از دوران شکوه رومِ باستان!

تالار رومی، فروم رومی یا رومن فروم (به لاتین Roman Forum)  بنای تاریخی است که در مرکز شهر باستانی روم و محل فعالیت های مهم مذهبی، سیاسی و اجتماعی این شهر در دوران باستان بوده است. این مکان هم اکنون در بخش مرکزی شهر رم ایتالیا قرار دارد که یک مکان به شکل مستطیل بوده و توسط چندین ساختمان که فقط بقایای آن ها باقی مانده محاصره شده است. در زمان باستان به این قسمت که در آن زمان، حالت بازار داشته و محل تجارت و خرید و فروش بوده فروم مگنوم یا همان فروم می گفته اند. در زمان های قدیم در این مکان علاوه بر معاملات و کارهای تجاری مبارزات گلادیاتوری و برنامه های نمایشی نیز انجام می شده است. امروزه، رومن فروم یکی از معروف ترین جاهای دیدنی روم در جهان است که سالانه بیش از 4.5 میلیون بازدید کننده را به خود جذب می کند. 

رومن فروم
تاریخچه رومن فروم

به گفته مورخان این فروم اولین و معروف ترین محل برای انجام ملاقات و دیدارهای عمومی مردم در تاریخ بوده است. این بنا در دوران باستان در مرکز شهر روم واقع بوده و به همین دلیل اکثر ساختمان های دولتی و مهم شهر در اطراف این مکان ساخته شده اند. به همین دلیل اکنون  نیز فروم رومی در مرکز شهر قرار دارد و اطراف این محل ساختمان های مدرن و جدید ساخته شده اما بنای اصلی و بناهای اطراف آن همچنان دست نخورده باقی مانده است، هرچند که جز خرابه و بقایایی چیزی از آن ها باقی نمانده است. 

رومن فروم در ایتالیا
مختصات رومن فروم

مساحت فروم روم در ابتدا بیشتر بوده اما کم کم با ساختن ساختمان های اطراف از مساحت آن کاسته شده و به چیزی حدود ۱۳۰ متر در ۵۰ متر کاهش یافته است. 

از پیدایش شهر رم تا پایه گذاری رومن فروم

طبق افسانه‌هایی که نسل به نسل نقل شده و بسیار رواج یافته روم باستان توسط برادران رومولوس و رموس در 753 سال قبل از میلاد مسیح تاسیس شده است. رومولوس پس از درگیری شدیدی که میان این دو برادر شکل می‌گیرد، رموس را به قتل می رساند و خود پادشاه شهر می گردد و به همین دلیل شهر را به نام خود یعنی رم نامگذاری می‌کند!. همچنین بر اساس این داستان ها و افسانه ها روموس با رقیب خود تیتوس تاتیوس پیوند اتحاد برقرار می‌کند و رومن فروم را برای دیدارهای میان خود و تاتیوس می سازد. 
همانطور که گفته شد، این ناحیه در ابتدا اساساً بعنوان بازار خرید و فروش روزانه فعالیت می کرد. با گذشت زمان، این فروم بسیار متنوع تر و کاربردی تر شد، زیرا دیدارهای عمومی در این منطقه برگزار می شد. 

رومن فروم کجاست
دوران شکوه رومن فروم

مورخان تخمین می زنند که اوج دیدارهای عمومی در این فروم ابتدا با تشکیل جمهوری روم در حدود 500 سال قبل از میلاد اتفاق افتاده است و از آن پس این مکان به مرکز دیدارهای و امور عمومی تبدیل گشته است. این تالار به تدریج طی قرن های متمادی توسعه، پیشرفت و گسترش یافت. در گذر زمان مجسمه ها و طاق هایی برای این مکان شاخته شده و ساختمان های دیگری برای برگزاری اجتماعات و مراسمات ساخته شده اند.
 در دوران سلطنت جولیوس سزار، این منطقه به بیشترین رونق خود رسید و بسیار شلوغ و پر جنب و جوش گردید. گفته می شود سزار نیز با دیدن این جنب و جوش دستور گسترش آن را می دهد. این تالار در گذشته به عنوان قلب شهر روم قلمداد می شد. این در حالی بود که بسیاری تالارهای دیگر در روم باستان وجود داشتند اما رومن فروم مهم ترین تالار شهر روم بود. 

رومن فروم چیست
 موارد استفاده رومن فروم

 وقایع و اتفاقاتی که در رومن فروم انجام می‌شد

این ناحیه یک مکان چند منظوره بود که وقایع و اتفاقات مهمی را میزبانی می‌کرد. از مراسمات و وقایعی که در فروم برگزار می‌شد می توان به این موارد اشاره کرد: انتخابات و رای گیری، سخنرانی های عمومی، محاکمه مجرمان، مبارزات گلادیاتوری (تا پیش از ساخت کلوسئوم)، گردهمایی های اجتماعی، معاملات تجاری، ملاقات های عمومی، مراسمات مذهبی، مراسمات آموزشی و تعلیمی، خرید و فروش و معاملات انواع اجناس.

فروم رومی
 بخش های مهم و مشهور رومن فروم

چندین ساختمان مهم، تندیس و بنای تاریخی در این ناحیه قرار داشتند. برخی معابد و یادبودها برای احترام به مردان بزرگ تاریخ روم باستان ساخته شده اند و برخی دیگر به خدایان اختصاص داده شده اند. 
تعدادی از مهم ترین ساختمان ها و بناهای فروم شامل موارد زیر است:

ساختمان سنا

مجلس سنا، معروف به "كوریا" به عنوان مجلس شورای عالی سنای روم و محلی برای وقایع مختلف سیاسی فعالیت می كرد. چندین بار بازسازی شد و در قرن هفتم کوریا به کلیسا تبدیل شد.

معبد زحل

اولین معبد زحل در حدود 498 سال قبل از میلاد ساخته شد و یکی از اولین معابد در رومن فروم به حساب می آید. اما سال ها بعد دوباره مجددا ترمیم شد و خرابه های فعلی تقریباً به 42 سال قبل از میلاد باز می‌گردد. این ساختمان به زحل، خدای زراعت اختصاص یافته است و به عنوان یک گنجینه و خزانه استفاده می شد. (جایی که پول رم مدیریت و نگهداری می شد)

قوس تیتوس

این قوس قرن اول در سال 81 میلادی توسط امپراتور دومینیان به عنوان یادبود برادرش، امپراطور تیتوس که در جنگ اورشلیم پیروز گردید، ساخته شد.

معبد وستا

معبد وستا یک معبد دایره ای شکل بود که به وستا، الهه خانه و خانواده اختصاص داشت.

سکوی روسترا

روسترا سکویی بود که مردم می توانستند برای سخنرانی روی آن بایستند.

معبد کاستور و پولوکس

مورخان معتقدند این معبد در حدود 484 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.  این معبد متعلق به خدایان دوقلوی رومی، کاستور و پولوکس بود و چندین مرحله ساخت و ساز و ترمیم را پشت سر گذاشت.

roman froum
خیابان ساکرا

این اصلی ترین جاده ای بود که از میان ر

ومن فروم عبور می کرد و سایت‌های مهم مختلفی را به هم متصل می کرد. این خیابان معروف همچنین به سمت کلوسئوم کشیده شده بود که در فاصله کمی از رومن فروم قرار داشت. ساخت این خیابان در درجه اول به این خاطر انجام شد که به عنوان مسیری برای تجمعات و راهپیمایی ها استفاده شود! برای سفر به این شهر پر رمزو راز  با تور ایتالیا همراه شوید.

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 23:07:30 1399/7/2

آثار تاریخی ایتالیا و مخصوصا رم معماری خاص و منحصر به فردی دارن طوری که میشه در بین چند آثار تاریخی تشخیص داد که کدوم اثر متعلق به رم هست این بنا هم عظمت چشم گیری داره و بعد از گذشت سالها هنوز هم بخشهای ازش پا برجا مونده شکوه این اثر از نزدیک حتما خیلی تماشایی و باصفاست

ثبت نظر جدید