قلعه موزه اسفورزا در میلان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 19 مرداد 1399 2
قلعه موزه اسفورزا در میلان

موزه ی اسفورزا سرگذشت متفاوتی نسبت به دیگر موزه ها دارد و از زمان احداث تا به امروز کاربری های متفاوتی داشته است.
این موزه در قرن چهاردهم میلادی توسط شخصی به نام ( فرانچسکو اسفورزا ) که یک فرمانده نظامی و جنگی بود به عنوان محل اقامت ساخته شد و به قلعه ی اسفورزا شهرت یافت، در محل ساخت این قلعه ویرانه ای از قلعه ای دیگر وجود داشت که در سالیان قبل‌تر توسط مردم تخریب و ویران شده بود فرانسچکوا قلعه ی خود را بر روی خرابه‌های قلعه ی پیشین بنا کرد و معماران مجسمه ساز زبر دستی برای کار تزیین قلعه استخدام کرد پس از مرگ او پسرش نیز برای توسعه و شکوه هرچه بیشتر قلعه نیز تلاش کرد و از هنرمند بزرگی چون لئوناردو داوینچی برای تزیینات و نقاشی‌های ساختمان دعوت کرد که همچنان آثار خلق شده توسط این هنرمند توانا در قلعه نمایان است.

قلعه و موزه اسفورزا در شهر میلان ایتالیا

پس از اقامت خانواده ی اسفورزا و دیگر رهبران میلان در این بنا، قلعه برای مدت چندین سال به تصرف خارجی ها در آمد و رفته رفته به یک قلعه ی نظامی تبدیل شد.
بعد از خروج بیگانگان از کشور ایتالیا و شهر میلان قلعه همچنان کاربری نظامی خود را حفظ کرد و تبدیل به سربازخانه شد و از برج اصلی قلعه به عنوان انبار مهمات استفاده کردند که در اواسط قرن پانزدهم میلادی بر اثر برخورد رعد و برق این برج منفجر شد، اما پس از عبور از این کاربری های متفاوت و سپس بلا استفاده ماندن قلعه، تصمیم به تخریب قلعه گرفته شد .

اما یک معمار شناخته شده به نام بلترامی با این تصمیم مخالفت کرد و پیشنهاد داد از قلعه به عنوان یک مکان عمومی استفاده شود، سپس چند سال بعد همین معمار کار مرمت و بازسازی قلعه را که طی جنگ جهانی دوم خسارتهای زیادی به آن وارد شده بود، را آغاز کرد و با حفظ این اثر تاریخی آن را به یکی از مشخصه های شهر میلان و نماد قدرت در ایتالیا تبدیل کرد که امروزه از قلعه اسفورزا به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر میلان یاد می شود و موزهای زیادی را در خود جای داده که هم بازدید از قلعه و تزیینات با شکوه آن و هم بازدید از موزه و آثار ارزشمند دوره های مختلف تاریخی، هنر دوستان و تاریخ دوستان زیادی را از سراسر دنیا به شهر میلان می‌کشاند.

معماری قلعه اسفورزا

قلعه با طرح چهار گوش ساخته شده و در هر گوشه ای آن یک برج قرار دارد که ارتفاع هر کدام به حدود 31 متر می رسد. دو برج به شکل مربع ساخته شده و دو برج دیگر به شکل مدور به نام های روح القدس و کارمینه که روبه روی شهر قرار گرفته اند و جلوه ی خاصی به شهر بخشیده اند، وجود دارد. اما مهم‌ترین برج قلعه با ارتفاع 70 متر به نام (برج فیلارت) برج اصلی قلعه محسوب می شود که با طرح ها و تزیینات خاصی که دارد زیبایی چشمگیری در قلعه خلق کرده است و محل اصلی ورود به قلعه در این برج قرار دارد.
قلعه سه محوطه دارد که پس از ورود به آن از طریق برج فیلارت وارد محوطه بزرگ و گسترده ای می شوید؛ برج های دیگری چون برجی به نام بونا ساوویا که به قلب قلعه شهرت دارد نیز در این محوطه بنا شده است و در پشت آن اقامتگاه های باشکوه رهبران میلان قرار دارد که دو محوطه‌ی کوچک با طراحی زیبا و ایوانی چشمگیر اطراف آن را احاطه کرده اند.

قلعه های اسپانیا

در موزه ی اسفورزا چه می بینیم ؟

موزه‌ها در طبقات مختلف و طراف محوطه ها قرار گرفته اند و با تنوع زیادی که دارند گردشگران را با جنبه های مختلفی از فرهنگ و تاریخ ایتالیا و شهر میلان آشنا می کنند.
در طبقات زیر زمینی، موزه ی باستان شناسی با آثاری از صنایع دستی ما قبل تاریخ و مصر باستان مانند مجسمه های چوبی، اسلحه های قدیمی و.. قرار گرفته است.
اما مجسمه ی ناتمام میکل آنژ و تابوت‌های سنگی متعلق به قرن چهارم میلادی و بسیاری دیگر از مجموعه هنرهای باستان را می توان در طبقه ی همکف قلعه پیدا کرد.
در طبقه اول نیز می توان به تماشای مبلمان آنتیک و پرده های نقش دار باستانی و.. پرداخت.
در طبقه ی دوم بیشتر ابزار هنرهای کاربردی مانند الات موسیقی که بیشتر مربوط به قرن شانزدهم هستند و بسیاری از اشیا قدیمی از جنس طلا و نقره و عاج فیل، مربوط به قرون وسطی به نمایش گذاشته شده است.
به طور کلی در این موزه با آثار قدیمی و عتیقه ی بسیاری از قرون وسطی تا قرن نوزدهم میلادی رو به رو خواهید شد که دیدن آنها خالی از لطف نخواهد بود. 
اما در این مجموعه علاوه بر بازدید از آثار به نمایش گذاشته شده شانس این را نیز دارید که ساعتها محو تماشای گنبد و دیوارهایی شوید که با نقاشی های لئوناردو داوینچی مزین شده است.

قلعه و موزه اسفورزا

برای رفتن به داخل قلعه و بازدید از موزه باید بلیط تهیه کنید اما چنانچه نخواهید وارد قلعه شوید می توانید با رفتن به حیاط مرکزی و در کنار فواره ی زیبایی که در این محل قرار دارد به صورت رایگان محو تماشای معماری خاص و منحصر به فرد قلعه اسفورزا و برج زیبای فیلارت شوید.
 بازدید قلعه از روزهای دوشنبه تا یکشنبه از ساعت 8 صبح تا 19:30 میسر می باشد و بازدید از موزه روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ساعت 9 صبح تا 17:30 عصر می‌باشد . هزینه بلیط برای بازدید از این قلعه و موزه حدود 10 یورو می باشد.

امتیاز 5.00از 5 (5 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

افسانه مهدویان
در تاریخ: 02:20:24 1399/5/18

موزه ای که از بدو احداثش کاربردهای فراوانی داشته زمانی کاربری نظامی داشته بعد تبدیل به انبار مهمات شده بعد تبدیل به سرباز خانه شده و بعدها تصمیم گرفته شده به عنوان مکان عمومی شود و موزه ای که با جنگ ها صدمات بسیاری دیده ولی به دست نقاش و هنرمند معروف داوینچی مرمت و طراحی شده و اکنون به یک مکان گردشگری و تفریحی تبدیل شده موزه خیلی زیبایست که علاوه بر طراحی داخلی زیبا که از چند موزه تشکیل شده دارای محوطه سرسبز و فواره آبی زیبا که میتوان از دیدن آنها لذت برد و علاوه بر موزه و دیدن آثار تاریخی از این خلاقیت ها نیز نهایت استفاده رو کرد.

Ava
در تاریخ: 17:45:03 1399/2/21

من شنیدنم قبلا اینجا یه قلعه دیگه بوده البته شخصی بوده مثل یه کاخ که مال یکی افراد در در راس کار بوده بعد که حکومت تغییر می‌کنه مردم اون قلعه رو تخریب میکنن و بعد این قلعه به جای اون ساخته میشه که فکر میکنم داخلش از بیرونش خیلی دیدنی تر باشه مخصوصا آثاری که تو موزه هستش که همه ارزشمند و لایق وقت گذاشتن هستن

ثبت نظر جدید