کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه در میلان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 02 مهر 1399 2
کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه در میلان

یکی دیگر از جذابترین و البته منحصر به فردترین دیدنی های میلان کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه می باشد که در سازمان جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این کلیسا چندان بزرگ نیست اما برای بازدید از زیباترین بخش های آن باید از چند ماه قبل بلیط خریداری کرد که دلیل اصلی آن وجود اثری ارزشمند از لئونادرو داوینچی بر روی یکی از دیوارهای این کلیسا می باشد که گردشگران بسیاری را به سمت کلیسا جذب می‌کند.

تاریخچه ساخت کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه و بخش های مختلف آن

بنیان کلیسای سانتا ماریا در اواسط قرن چهاردم میلادی توسط یک فرمانده ی نظامی نهاده شده اما در ابتدا از این بنا به عنوان نمازخانه استفاده می شد و سه سال بعد ساخت کلیسا در کنار این نماز خانه آغاز شد.
ساخت کلیسا در دو مرحله صورت گرفت که این امر باعث شد کلیسا به دو بخش تقسیم شود قسمت جلویی شامل کلیسا می شود و قسمت پشتی، شامل صومعه و معبد می‌باشد.

کلیسا های میلان

کلیسا به صورت اتاق های تودرتو با طاق های گرد طراحی شده و معمار اصلی آن شخصی به نام سولاری بود که یکی از مطرح ترین معماران ایتالیا و میلان به شمار می آمد، دخالت اصلی در ساخت این کلیسا توسط خاندان اسفورزا صورت گرفت و همانند قلعه‌ی اسفورزا از لئوناردو داوینچی برای تزیین کلیسا نیز کمک گرفتند و اثری جاودانه از این هنرمند بزرگ را بر روی دیوار کلیسا بر جای گذاشتند. 
هدف اصلی آنها از این دخالت ها در ساخت کلیسا این بود که بتوانند از آن به عنوان آرامگاه خانوادگی خود استفاده کنند و طی دو دوره تغییراتی در کلیسا ایجاد کردند: گنبدی بزرگ با تزیینات خاص و باشکوه اثری از هنرمندی توانا و مشهور به نام برامانته می باشد که به طرز خیره کننده ای طراحی شده و محرابهای بزرگی به شکل نیم دایره، همچنین چندین تغییر دیگر در سالن کلیسا ایجاد کردند که یکی از آنها اضافه کردن سالن غذاخوری به کلیسا بود.

اثر ارزشمند داوینچی به نام تابلوی شام آخر بر دیوار این سالن به تصویر کشیده شده است داوینچی این اثر را بر پایه کتاب یوحنا خلق کرده است که درمورد تفسیر آن دو نظر متفاوت ارائه شده به عقیده ی برخی تصویر حاکی از روزهای آخر زندگی حضرت مسیح می‌باشد اما برخی دیگر معتقدند که حضرت مسیح در حال اعلام خیانت یکی از حواریون می باشد، این نقاشی نه تنها باعث شهرت این کلیسا شده بلکه یکی از معروفترین نقاشی های ایتالیایی می باشد.

 در تمام دیوارهای کلیسا این اثر کپی شده است. خوشبختانه این نقاشی دارای مالکیت شخصی نیست و قابلیت جابه جایی ندارد اما تکنیک انتخابی داوینچی برای کشیدن این نقاشی به صورت کشیدن بر روی دیوار کچی خشک بوده که در اصطلاح به آن تکنیک خشک گفته می شود. انتخاب این تکنیک باعث شده که به مرور زمان از کیفیت کار کاسته شود اما همچنان میزبان شمار بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا می باشد .

کلیسای سانتا ماریا

 از قسمت های مهم دیگری که در کلیسا به چشم می‌خورد هفت نمازخانه می باشد که با حمایت ثروتمندان میلان به هدف دفن نزدیکان خود در این مکان ساخته شدند در صورتی موفق به کسب اجازه برای خاکسپاری می شدند می‌توانستند به دلخواه خود و به زیبایی هر چه تمام مقبره را طراحی و آراسته کنند بدین صورت با دخالت سلیقه های متفاوت از سوی ثروتمندان و حاکمان میلان این کلیسا به محلی برای نمایش گذاشتن هنرهایی از سبکهای مختلف تبدیل شد.
اما قسمت صومعه در اطراف سه حیاط با ستون های متعدد با طراحی های زیبای سولاری ساخته شده و در جای جای آن تزییناتی با برگ به چشم می‌خورد در این بخش کتابخانه و یک نمازخانه باستانی و اتاق‌های گردهمایی نیز وجود دارد .
در کلیسا علاوه بر اثر معروف داوینچی مجسمه ها و نقاشی هایی از هنرمندان و معماران معروف ایتالیایی وجود دارد که زیبایی خاصی به این کلیسا بخشیده اند اما وجه تمایز کلیسا از دیگر کلیساها و دلیل شهرت و بازدیدهای فراوان از آن بیش همه چیز مدیون تابلوی شام آخر می باشد.
اما کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه همچون سایر بناهای تاریخی و مذهبی در سراسر دنیا از صدمات جنگ جهانی دوم در امان نماند و خسارات زیادی به آن وارد شد. خوشبختانه دیوار شام آخر و اثر لئوناردو داوینچی از این صدمات در امان ماند و هیچ آسیبی به آن وارد نشد امروزه برای محافظت از این دیوار تعداد زیادی کیسه شنی در مقابل آن قرار داده اند .

سانتا ماریا در میلان از دیدنی های ایتالیا

 شرایط بازدید از کلیسا و تابلوی شام آخر

برای بازدید از کلیسا شرایط خاصی وجود ندارد و می‌توانید با پرداخت ورودی از بخش های مختلف آن بازدید کنید و به بالای گنبد کلیسا بروید از دیدن مناظر اطراف آن لذت ببرید اما برای بازدید از تابلوی معروف شام آخر شرایط به این راحتی نیست و شما باید از چند ماه قبل از رسیدن زمان سفر به ایتالیا در سایت کلیسا برای بازدید از تابلو ثبت نام کنید و مبلغی در حدود هفت یورو پرداخت کنید سپس سایت به شما زمان بازدید را اعلام خواهد کرد . باید توجه داشته باشید که زمان بازدید از تابلو محدود می باشد و شما حدود 15 دقیقه وقت دارید که از این اثر هنری دیدن کنید .
از آنجایی که این کلیسا بسیار جذاب و دیدنی است بازدید از آن و اثر معروف شام آخر به تمام مسافران شهر رویایی میلان پیشنهاد می‌شود.

امتیاز 5.00از 5 (11 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 22:13:54 1399/7/1

همین طوری که گفته شده دلیل شهرت و محبوبیت آن نقاشی لئوناردو داوینچی هست که آثارش عجیب دلفریب و زیبان و چه خوش شانس بوده این کلیسا که دیوارش مزین شده به اثری ماندگار از این هنرمند خیلی دوست دارم یکی از آثار داوینچی رو از نزدیک ببینم امیدوارم قرعه به نام همین کلیسا بیفته و همینجا بتونم نقاشی رو ببینم

افسانه مهدویان
در تاریخ: 01:44:21 1399/5/18

کلیسای سانتا ماریا در میلان مانند تمام کلیساها و جاهای تاریخی ، زیبایی خاص خود را دارد و سالیانه گردشگران زیادی از آن بازدید میکنند حسن این همه بازدید کلیسای سانتا ماریا وجود نقاشی کشیده شده داوینچی بر روی کلیسا است که قصه شام آخر را به تصویر کشیده است یک تصویر چقد میتوانتد اینقد دیدنی باشد چقد داستان پشت تصویر خود پنهان کرده و به نمایش بگذارد که اینهمه به یادماندنی و ارزشمند باشد و ساله ها در حفظ آن کوشا باشند تا این اثر به یادماندنی همچنان زیبایی خود را حفظ کند خیلی دوست دارم از نزدیک از این کلیسا دیدن کنم و قصه شام آخر را که به تصویر کشیده شده نظاره گر باشم از این زیبایی لذت ببرم.

ثبت نظر جدید