پل افسوس ها در ونیز پل آه ها یا پل عشاق؟

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 14 مرداد 1399 6
پل افسوس ها در ونیز پل آه ها یا پل عشاق؟

در میان تعداد زیاد پل های زیبایی که در جهان وجود دارد، یکی از آن‌ها همواره به روشی خاصی مردم را به سمت خود جلب کرده است! این همان «پل افسوس ها در ونیز» (Bridge of Sighs) است. پل معروفی که به راحتی نمی توانید با پای پیاده از آن دیدن کنید! زیرا بخشی از یک زندان دولتی است. اما از طریق قایق هایی که دائماً در  زیر آن در جریان هستند، دسترسی به آن آسان می شود.

پل افسوس ونیز در سال های آغازین قرن شانزدهم ساخته شد. این پل که به طور کامل با سنگ آهک‌های سفید رنگ نما کاری شده بود، توجه بسیاری از مردم را به خود جلب می کرد. از جمله افرادی که جذب این پل شد، نجیب زاده و شاعر معروف انگلیسی، لرد بایرون (Lord Byron) بود. او در قرن نوزدهم در یکی از اشعار خود به طور مبالغه آمیزی این پل را وصف کرده است.

پل افسوس ها در ونیز

تاریخچه پل افسوس ها در ونیز

پل افسوس‌ها در سال‌های 1600 تا 1603 با دستور العمل آنتونیو کانتین (Antonio Contin) ساخته شد. او برادر زاده معمار معروف، Antonio da Ponte بود که یکی از محبوب ترین پل های ونیز یعنی Rialto Bridge را ساخته بود. آنتونیو کانتین پل افسوس ها را به صورت تک طاق، و با عرض 11 متر طراحی کرد. تزئینات بیرونی و ظاهری پل بسیار شیک و با جزئیات ظریف است. دو میله سنگی سفید رنگ در امتداد دو طرف پل دیده می شود.

پل افسوس ها دو ساختمان را به هم مرتبط می کرد: یکی ساختمان کاخ Doge’s و ساختمانی که یک زندان بود!

کاخ Doge’s از اواسط قرن شانزدهم عملکرد این زندان را بر عهده داشت و بر آن نظارت می کرد. این کاخ در بندرگاه ونیز در Piazza San Marco 1 واقع شده بود. این کاخ بزرگ خانه و محل اقامت Doge ونیز، مرجع عالی جمهوری سابق ونیز و مکانی برای زندانیان درون شهر بود. کاخ Doge’s در محلی ساخته شد که قبلاً محل کاخ یک قلعه بود که در قرن 10 میلادی سوزانده شده بود. کاخ Doge’s که با تأثیر پذیری از معماری گوتیک و باروک ساخته شد، به خانه دولت و محل اعضای شورای شهر تبدیل شد.

این پل در طی تاریخ طولانی خود با داستان زندانیانی که بر روی آن، آخرین نگاه های خود را بر شهر ونیز و زیبایی های آن می دوختند شناخته می شد. در آن لحظات، زندانی ها آخرین نفس های ناامیدانه خود را می کشیدند. این اتفاقات منشأ نامگذاری این پل شد. گرچه در دهه های اخیر، این پل را به افسانه های جدیدی از رمان های عاشقانه ارتباط دادند.

پل افسوس ها در ونیز، پل آه ها یا پل عشاق؟

نمایی از داخل پل افسوس ها در ونیز

درباره پل افسوس ونیز

بسیاری بر این باورند که پل افسوس ونیز زیباترین پل این شهر است. پس از چند قرن که از ساخت آن می گذرد، هنوز بخشی از همان مجتمع زندان است که ساختمان اصلی زندان جدید (Prigioni Nuove) را تا نزدیکی اتاق های بازجویی که در کاخ Doge's هستند، وصل می کند. این پل برای نقل و انتقال زندانیان امنیتی مورد استفاده قرار نمی گرفت، بلکه در مورد زندانیانی که جرم شان ناچیز بود استفاده می شد. شهرت این پل از اوایل تاریخ ونیز، به دلیل نقطه پایانی آزادی زندانیان بوده است. آه، آخرین نفس زندانیان در دنیا بود؛ زندانی هایی که امید چندانی برای آزادی نداشتند. زندانیان محکوم قبل از آنکه زمان اعدام شان فرا برسد، اجازه داشتند روی این پل بیایند و شهر زیبای ونیز را قبل از مرگ شان ببینند.

افرادی که می خواهند به صورت شخصی از پل بازدید کنند، باید در تورهای سازماندهی شده ای که توسط کاخ Doge برگزار می شود، شرکت کنند. این تورهای سازماندهی شده، Secret Itinerary نام دارد. تورهای Secret Itinerary فقط در ماه های ژوئن تا سپتامبر و فقط به زبان ایتالیایی برگزار می شود. برنامه این تور علاوه بر پل، شامل بازدید از سلول های قدیمی، اتاق های شکنجه و اتاق های دیگر نیز می باشد. تقریباً شبیه آنچه که در آمنا سوراکا رخ می دهد.

با این تفاسیر، برای بازدید راحت تر از پل افسوس ها، گذر از زیر پل با قایق ها، زحمت بسیار کمتری دارد! می توانید خودتان به صورت شخصی و خارج از تورهای سازماندهی شده، مسیر Rio di Palazzo را طی کرده و به راحتی از زیر پل عبور کنید.

پل افسوس ها در ایتالیا

نمایی از داخل پل افسوس ها در ونیز

افسانه های جدید در باره پل افسوس ونیز

در دهه‌های اخیر وصف پل افسوس ها در شعرها و ترانه‌های بسیاری از شاعران و خوانندگان به چشم می خورد (برخی از این شعرها توسط شاعر و عاشق معروف، کاسانوا که 15 ماه از عمر خود را در زندان ونیز گذراند، سراییده شده است). این شعرها و ترانه ها به مرور زمان سبب به وجود آمدن افسانه های جدید در مورد این پل شد.

طبق این باور جدید، اگر عاشقان دقیقاً در لحظه غروب آفتاب در gondola  (قایق های کف صاف سبک که در کانال های ونیز رفت و آمد دارند) در هنگامی که قایق از زیر پل عبور می کند و درست زمانیکه صدای زنگ یا ناقوس St Mark’s Campanile شهر زیبای ونیز به گوش می رسد، به یکدیگر ابراز علاقه کنند، به یک عشق ابدی دست خواهند یافت. بسیاری از تورریست‌ها از سراسر جهان به امید داشتن یک عشق ابدی به اینجا می آیند. به همین دلیل ونیز به یکی از رمانتیک ترین شهرهای دنیا تبدیل شده است.

پل افسوس ها در ونیز

پل افسوس ها ونیز سمبل چیست؟

امروزه دیگر به پل افسوس‌ها کمتر به عنوان بقایای یک زندان نگریسته می شود. Bridge of Sighs به پلی تبدیل شده است که سمبل عشق است و عاشقان و زوج ها را به سمت خود جذب می کند. اگرچه امروزه گردشگران و افراد زیادی برای دیدن Bridge of Sighs به آنجا می روند. با این حال، به آن به عنوان یکی از نمونه های عالی طراحی و معماری دوران رنسانس اروپا و به عنوان یکی از چشم گیرترین پل هایی که تا کنون ساخته شده است نیز نگریسته می شود.

سبک طراحی باروک و سنگ آهک‌های سفید رنگ، آن را به یکی از زیباترین پل های ونیز تبدیل کرده است. سنگی که از آن در ساخت فواره تروی هم به کار گرفته شده بود. این پل را می توان به دلیل اتصال دو ساختمان به یکدیگر، یکی از خاص ترین پل های جهان دانست. یکی از جالب ترین جزئیات سطح آن، وجود 11 صورتک در بخش پایینی قوس پل است. 10 صورتک روی پل نمایی از احساس هراس و غم دارند. درحالی که فقط یک صورتک لبخند می زند. این صورتک‌ها نیز به سبک باروک ایتالیایی طراحی و ساخته شدند. در زمان‌های گذشته که این پل برای نقل و انتقال زندانی‌ها کاربرد داشت، هدف از ساخت صورتک های هراسناک، دور کردن افراد شرور از شرارت بود.

صورتک های پل افسوس در ونیز

تأثیر پل افسوس ها در فرهنگ، کتاب‌ها و شعرها

  • اجرای اپرا "Le pont des soupirs" در سال 1861 اجرا شد.
  • فیلم دراماتیک هالیوودی "The Bridge of Sighs" در سال 1925 و 1936.
  • آهنگ Venice از گروه Gibraltarian
  • شعر Childe Harold’s Pilgrimage که در قرن 19 توسط لورد بایرون (Lord Byron) سروده شد. این شعر منشأ نامگذاری جدید پل افسوس ونیز شد. همین شعر لورد بایرن در قرن نوزدهم سبب معروف شدن پل افسوس ها شد.
  • شعر Bridge of Sighs از توماس هود.
  • رمان Bridge of Sighs از ریچارد روسو.
  • رمان Bridge of Sighs از اولن استین هور.
  • رمان Bridge of Sighs از جان لانه.
  • رمان Le pont des soupirs از میشل زواکو.

آدرس

Address: Piazza San Marco, 1, 30100 Venezia VE, Italy

امتیاز 5.00از 5 (30 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

رخساره بیدار
در تاریخ: 11:26:17 1399/4/2

من تا به امروز راجع به پل افسوس ها چیزی نشنیده و نخونده بودم. خیلی جالبه. پلی زیبا از سنگ آهک . که دو تا ساختمون رو بهم متصل می کنه. و چقدر داستان داره در تاریخ خودش/. ماجرای اون صورتک های اخمو و ترسناک که باعث دوری شدر می شه. و فقط یک دونه صورتک خندان وجود داره. حتما رمز و رازی داره مربوط به مسحیت. کلا خیلی از مردم ایتالیا رو برای ماه عسل انتخاب می کنند و فکر کنم بیشتر بخاطر همین مکان های تاریخی و رمانتیک باشه. خوب واقعا هیجان انگیزه که راس یه ساعت بخصوصی وقتی صدای ناقوس کلیسای سنت مارک به صدا در میاد به معشوقت ابراز علاقه کنی تا یه عشق ابدی نصیبت بشه.ولی خوب این قسمتش هم غم انگیزه که یه پل زیبا آخرین چشم انداز یک اعدامی رو به ایم=ن دنیای شیرین و دوست داشتنی باشه . پل افسوس ها واقعا چه نام پر معنایی. دوست دارم ببینمش ولی حس می کنم تا حدودی مکان دلگیری باشه.

مهراد حقانی
در تاریخ: 22:22:39 1399/1/18

نکته جالب توجه این است که نمی توان مثل اکثر مکان های تفریحی دنیا در این پل با قدم زدن به گشت و گذار پرداخت ،بلکه توسط قایق های مخصوص این امر انجام می پذیرد .اکثر بازدید کنندگان این پل زوج های جوان و عاشق هستن و در انتها باید گفت که یکی از دلایل جذابیت این پل اتصال دو ساختمان به یک دیگر است که آن را به زیبا ترین جاذبه ونیز تبدیل کرده است.

فرانک
در تاریخ: 16:24:07 1399/1/14

خوده شهر ونیز خیلی قشنگ و متفاوته اما این پل بنظر نمیاد جای خاصی باشه شاید واسه من جالب نبوده فکر کنم فقط بخاطر اسمش مردم برن بازدیدش اسمش هم مشکل داره عشق و افسوس باهم تناقض دارن شاید این پل مختص افرادی باشه که به عشقشون نرسیدن و شکست عشقی خوردن چون آه و افسون از نرسیدن و حصرت میگه

پور امانی
در تاریخ: 15:00:24 1398/11/27

چقدر جالب!!!!! جایی که قبلا آخرین مکانی بوده که یک سری زندانی اونجا با زندگیشون وداع میکردن، قاعدتا باید ی جای دلگیر باشه. ولی تونستن انقدر روش کار کنن که تبدیل به یک مکان کاملا توریستی در یک شهر فوق العاده توریستی بشه. پل افسوس تو ونیز******* واقعا حیرت انگیزه

حسین ارشادی
در تاریخ: 14:02:02 1398/11/16

یعنی این دختر و پسرا دنبال اینن یه جایی اسم در کنه برن اونجا به هم لاو بدن. پل افسوس ها؟جا قحطیه؟

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید