کلیسای جامع سنت مارک

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 02 مهر 1399 3
کلیسای جامع سنت مارک

کلیسای جامع سنت مارک ایتالیا همچون دیگر کلیساهای مطرح دنیا تاریخچه ی پر فراز و نشیبی دارد و در ابتدا به عنوان نیایشگاه قصر دوک استفاده می‌شد، امروزه با دیدن موقعیت مکانی این کلیسا که متصل به قصر دوک واقع در میدان سن مارکو می باشد این قضیه کاملا روشن است اما بعدها بر اثر بروز اتفاقاتی توسعه پیدا کرد و از نیایشگاه به کلیسای جامع و معروفترین کلیسای ونیز تبدیل شد. 

کلیسای سینت مارک

تاریخچه ی کلیسای جامع سنت مارک

جالب است بدانید ساخت این کلیسا از یک سرقت شروع شده و به این صورت که سنت مارک یکی از نویسندگان کتاب اول انجیل بود که در اسکندریه از دنیا می رود در قرن هشتم میلادی بازرگانان ونیزی تصمیم می‌گیرند کالبد سنت مارک را از مصر به ونیز بیاورند آنها موفق به سرقت کالبد او می شوند و برای عبور از دروازه های شهر آن را در بین بشکه های گوشت پنهان کردند. او تا چند سال در نیایشگاه قصر دوک نگهداری می شد اما بعدها برای نگهداری از جسد تصمیم گرفتند کلیسایی احداث کنند بنابراین نیایشگاه را گسترش دادند و به کلیسای سنت مارک تبدیل کردند اما در قرن دهم میلادی طی شورش های مردمی علیه پادشاه ( دوک ) کلیسا به آتش کشیده شد و آسیب جدی دید در سال 1070 میلادی با روی کار آمدن پادشاه جدید، کلیسا مورد بازسازی قرار گرفت و به سرعت در عرض یک سال بازگشایی شد.

کلیسای سنت مارکو در ونیز ایتالیا

در طول سالهای مختلف تغییراتی در آن حاصل شد و تزئینات بسیاری نیز به آن اضافه شد. قرن چهاردهم میلادی زمان اوج تغییرات و زیباسازی کلیسا بود. نمای آجری آن با سنگهای مرمر جایگزین شد. از کشورهای دیگر مجسمه ها و گچ‌بری های زیادی برای تزئینات کلیسا وارد شد و نمای ظاهری آن مطابق معماری داخلی قصر دوک طراحی و اجرا شد. پس از این تغییرات گسترده در سال 1807، کلیسا به عنوان کلیسای جامع سنت مارکو اعلام شد.

فضای داخلی و جاذبه های کلیسا

کلیسا از 500 ستون ساخته شده که قبل از ورود به کلیسا در نمای ساختمان نقش معرق کاری شده متعلق به قرن سیزدهم میلادی توجه شما را جلب خواهد کرد و داستان انتقال کالبد سنت مارک از مصر به ونیز را به تصویر کشیده است این طراحی، قدیمی ترین طرح شناخته شده در کلیسا می باشد.

معماری داخلی کلیسای سنت مارکو

اما با ورود به کلیسا با تزیینات مختلف و بسیار چشمگیری روبه رو خواهید شد که هر کدام روایتگر داستانهای تاریخی متفاوتی هستند در قسمت ورودی کلیسا با موزاییک های مرمری با نقوش حک شده از داستانهای عهد عتیق متعلق به قرن دوازدهم میلادی پوشیده شده و پس از عبور از آنها، سرسرای ورودی داستانهای جالبی از خلقت انسان روایت می کند که بسیار تماشایی هستند، از آنجایی که ساختمان کلیسا به شکل صلیب طراحی شده بر روی هر بازوی آن یک گنبد و در قسمت تلاقی صلیب یک گنبد بزرگتر ساخته شده است و آنها را با موزاییکهایی با نوار طلایی به طور کامل پوشانده اند که با نگاه به آنها حیرت زده خواهید شد رنگ طلایی برای مسیحیان سمبلی از نور خدایی است به همین دلیل در جای جای کلیسا تزییناتی به این رنگ به چشم می خورد.
موزاییک های سقف عموما روایتگر داستان مریم مقدس، سنت پیتر (اولین پاپ دنیا) و زندگی یوحنا هستند.
در قسمتی از کلیسا که نزدیکترین قسمت به قصر دوک است دو ستون بسیار زیبا و تماشایی متعلق به قرن پنجم قرار گرفته اند که آنها را از سوریه به کلیسا آورده اند حکاکی های این ستون ها هر بیننده ای را متحیر می کنند.
 در کلیسا، مجسمه ها و آثار بی نظیری وجود دارند که یکی از آنها مجسمه ی اسب‌های سنت مارک می باشد. این مجسمه ها قدمت زیاد و سرگذشتی خاص دارند که جزء اشیاء غارت شده از قسطنطنیه در زمان جنگهای صلیبی می باشند و در قرن دوازدهم به ونیز فرستاده شدند. ابتدا در محوطه بیرونی کلیسا قرار گرفتند و سپس توسط ناپلئون در قرن هجدهم به فرانسه برده شدند و چند سال بعد دوباره آنها را به ونیز فرستادند که امروزه همراه با بسیاری دیگری از اشیا گرانبها در خزانه کلیسا نگهداری می شود و جز ارزشمندترین آثار موجود در خزانه می باشد اما نمونه ی بدل آن در سر در کلیسا ی جامع سنت مارک نصب شده است .

دیدنی های کلیسای سنت مارکو

دومین اثر نفیس موجود در کلیسا پال طلایی است که در پشت محراب بلند قرار گرفته و صفحه‌ای از طلا با سنگهای الماس بسیار قیمتی است که در قرن دهم توسط یک طلاساز معروف ساخته شد و در قرن هجدهم ناپلئون بسیاری از سنگهای قیمتی آن را غارت کرد اما هنوز هم بسیار زیبا و خیره کننده است .
مجسمه های مصری متعلق به سه امپراطور روم نیز از دیگر دیدنی های کلیسا هستند که در قرن چهارم از سنگهای آذرین ساخته شده‌اند .

برای بازدید از کلیسای سنت مارک می توانید همه روزه از ساعت 9 الی 18 به میدان سن مارک ونیز، محل قرار گیری کلیسا مراجعه کنید بازدید از بخش خزانه کلیسا ملزم به پرداخت ورودی می باشد. 

امتیاز 5.00از 5 (10 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 22:03:53 1399/7/1

این کلیسا خیلی معروفه و فکر میکنم تمام مسافران ونیز حتما از این کلیسا بازدید کنن ظاهراً نمای کلیسا خیلی تماشایی باشه هر چند معماری خیلی شلوغی داره اما خب حتما از نزدیک میشه از دیدنش لذت برد داخل کلیسا هم دیگه باید خیلی تماشایی باشه مخصوصا گنجینه های که داره قابل تامل و دیدنی هستن

Ava
در تاریخ: 22:03:39 1399/7/1

این کلیسا خیلی معروفه و فکر میکنم تمام مسافران ونیز حتما از این کلیسا بازدید کنن ظاهراً نمای کلیسا خیلی تماشایی باشه هر چند معماری خیلی شلوغی داره اما خب حتما از نزدیک میشه از دیدنش لذت برد داخل کلیسا هم دیگه باید خیلی تماشایی باشه مخصوصا گنجینه های که داره قابل تامل و دیدنی هستن

افسانه مهدویان
در تاریخ: 14:58:11 1399/5/25

در هنگام بازدید از کلیساها و بناهای تاریخی بنظرم به اولین چیزی که باید توجه کنیم تاریخ ساخت کلیسا و داستان هایی که در ساخت کلیسا اتفاق افتاده باید توجه بسیاری کرد چون سبک ساخت یک کلیسا بر اثر داستانی و سرگذشتی است که بر آن اتفاق افتاده کلیسای جامع سنت مارک ونیز هم جزء آن کلیساهایی است که داستان های بسیاری به خود دیده و ساخت این بنا از یک دزدی شروع شده و مجسمه ها و اجسام تاریخی مختلفی در آنجا به تصویر کشیده شده که هر کدام داستان مخصوص به خود را دارند سبک معماری کلیسای سنت مارک ونیز را خیلی دوست دارم خیلی خاص و با تزیئنات ظریفی ساخته و مرمت شده که چشم هر گردشگری را به خود جلب میکند ممنون از مقاله مفید و پر محتوای سفر بانک

ثبت نظر جدید