کلیسای مدونا دلا کرونا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 06 خرداد 1399 2
کلیسای مدونا دلا کرونا

 در شمال کشور ایتالیا و شهر ورونا کلیسایی صخره ای و حیرت انگیز به نا مدونا دلا کرونا بر روی کوه بالدو قرار دارد که در نگاه اول به نظر می رسد بین زمین و آسمان معلق است
این کلیسای خارق العاده با حال هوای روحانی خود، گردشگران بسیاری را از جای جای دنیا به سمت خود می کشاند فضای آرام و خلوت این کلیسا نشأت گرفته از مسیر صعب العبور و دور افتاده ی آن می باشد و از نظر تمام بازدید کنندگان این کلیسا مناسب‌ترین مکان برای عبادت و خلوت کردن با خود را دارا می باشد.

تاریخچه ی کلیسا

در مورد علت ساخت کلیسا در این محل نظرات گوناگونی ارائه شده برخی معتقدند این صخره محل جمع شدن مردان مقدسی بوده که به عبادت مشغول می شدند و به افتخار آنها این کلیسا را ساختند اما طبق گفته ی مردم بومی در سالیان گذشته، نور درخشانی بر دامنه کوه دیده شده و پس از بررسی های انجام شده مجسمه ای از مریم مقدس (مدونا) که حضرت عیسی را در بغل داشته در این محل کشف کرده اند پس از این واقعه منطقه از دید همگان مقدس شده و به همین خاطر تصمیم می گیرند کلیسایی در این محل بنا کنند.
بعدها در سال 1530 ساخت کلیسا آغاز شد و در ابتدا کلیسایی به اندازه ی یک اتاق ساخته شد اما در گذر زمان توسعه پیدا کرد که این ساخت و سازها و بازسازی های مکرر تا قرن نوزدهم میلادی ادامه کرد و سرانجام نمای کنونی کلیسا ساخته شد .
موقعیت مکانی کلیسای مدونا دلا کرونا، قرار گرفتن در مجاورت صخره و دسترسی دشوار به آن، تاثیر بسزایی بر حفظ و نگهداری آن داشته به طوری که بعد از گذشت 4 قرن از ساخت آن هیچ آسیب و تخریبی توسط انسان به آن وارد نشده و تنها آسیب وارده به آن بر اثر فرسودگی بوده که با بازسازیهای مکرر تمام این فرسودگی ها از بین رفته و مرمت شدند.

مسیر دسترسی به کلیسا

این کلیسای صخره ای که همچون آشیانه ای زیبا در دل کوه جای گرفته امروزه نه تنها به عنوان یک مکان زیارتی زائرین زیادی دارد بلکه به عنوان یک جاذبه ی گردشگری بی نظیر، توریست‌های زیادی را راهی سفر می کند اما راه دسترسی به آن همت والایی می طلبد چون مسیر صعب العبوری برای رسیدن به آن باید طی شود، دو مسیر با پیاده روی زیاد تا رسیدن به کلیسا وجود دارد: یکی از این مسیرها آسفالته است که فقط مناسب عبور عابران پیاده می باشد چهارده مجسمه ی برنزی به عنوان راهنما در مسیر وجود دارد که گردشگران را برای مسیریابی درست راهنمایی می کند، مسیر دیگر که مسیر اصلی کلیسا می باشد پر از پله است و از آنجایی که بالا رفتن از تعداد بی شماری پله کار ساده ای نیست به نظر می رسید مسیر آسفالته راحتتر باشد.

مسیر رسیدن به کلیسا

شاید صعب العبور بودن مسیر بسیاری از گردشگران را از رفتن به این کلیسا منصرف کند اما با صعود به بلندای صخره و رسیدن به کلیسایی که با دیدنش کلمه ی حیرت انگیز برای هر کسی معنا پیدا می‌کند، پاداش عبور از مسیر دشوار را خواهید یافت. تصور اینکه چگونه این کلیسا بر روی لبه یک صخره در این مکان صعب العبور که در چندین قرن پیش با کمترین امکانات بدون مسیر مناسب برای بردن مصالح به این مکان، ساخته شده است غیر ممکن به نظر می آید، موقعیت کلیسا کنار صخره به گونه ای است که انگار در زیر بال و پر صخره پناه گرفته است و یا شاید برخی متصور شوند که هر لحظه ممکن است صخره بر روی کلیسا آوار شود و آن را نابود کند این تصورات و دیدن این مناظر از نزدیک حیرت آور و تکرار نشدنی است.

بازدید از کلیسای صخره ای

با ساخت کلیسا در این منطقه مکانی عجیب و بسیار دیدنی خلق شد که به عقیده ی بسیاری از مردم نیروی الهی در خلق و نگه داشتن کلیسا بسیار دخیل بوده است.
شاید در این کلیسا همچون کلیساهای مطرح و بزرگ دنیا خبری از زرق و برق و گنجینه های فراوان نباشد، مصالح و معماری بسیار ساده ای در آن به کار رفته باشد و با ورود به آن با مجسمه های گوناگون ساخته از انواع جواهرات و نقاشی های باشکوه اثر هنرمندان معروف دنیا روبه رو نشوید اما بزرگترین گنجینه ی کلیسای مدونا، سکوت و آرامش آن است سکوتی که با حالت عرفانی حاکم بر آن در هیچ کجای دنیا و هیچ کلیسای دیگری تجربه نخواهد شد! این آرامش با سادگی و قدیمی بودن معماری کلیسا به اندازه ی تمام زرق و برق های موجود در دیگر کلیساها هر کسی را مجذوب و شیفته ی خود می‌کند و پس از خروج از آن پنجره ی دیگری از دنیا به روی تمام بازدید کنندگان باز خواهد کرد.
اگر از شگفتی های کلیسای مدونا دلا کرونا در این منطقه صرف نظر کنیم به طبیعت بکر و تماشایی اطراف آن می‌رسیم قدم گذاشتن بر روی کوه و صخره ی باستانی بالدو شما را با طبیعتی بسیار زیبا روبه رو می کند که با دیدن دریاچه ای به زیبایی دریاچه ی کارا در مجاور آن لذت سفر برای شما دو چندان خواهد شد.

امتیاز 5.00از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

SAHAR.K
در تاریخ: 18:10:10 1399/3/2

کلیسای مدونا دلا کرونا در ایتالیا!!! کلیسای جذاب و قشنگیه. جالبه که یک کلیسا به همین صورت در صخره ای بلند و بسیار زیبا هم در کشور ترکیه وجود داره. اسم اون کلیسا sumela monastery هست که در شهر ترابزون ترکیه ساخته شده بوده. به نظرم اینا از جالب ترین و متفاوت ترین کلیسای دنیا هستن. کلیساهایی در لبه پرتگاه!!!

مرضیه کریمیان
در تاریخ: 14:16:04 1399/3/2

چقدر حیرت انگیز. البته خیلی ترسناکه صعود از است کوهها و صخره ها. البته برای افرادی مثل من که ترس از ارتفاع دارن.

ثبت نظر جدید