پارک گوئل در بارسلونا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 06 شهریور 1400 2
پارک گوئل در بارسلونا

پارک گوئل بارسلونا در یکی از مرتفع ترین مناطق بارسلونا با استفاده از سبک معماری دلربایی توسط شخصی به نام ( یوسبی گوئل ) احداث شد ، ساخت این پارک با هدف دیگری در سال 1900 آغاز شد و با فراز و نشیب های خاصی رو به رو شد و در نهایت در سال 1922 پارک گوئل افتتاح شد و در اختیار عموم مردم قرار گرفت. این پارک توسط معماری معروف به نام ( آنتوان گائودی ) در مجموعه ای از باغچه ها و بناهای رنگارنگ در زمینی به وسعت 17 هکتار بنا شد .

پارک گوئل در بارسلونا

تاریخچه ی پارک گوئل بارسلونا

این پارک در ابتدا اصلا قرار نبود پارک باشد. یوسبی گوئل فردی ثروتمند بوده و تصمیم میگیرد در تپه ای به نام ( ال کارمل ) یک باغ و مجتمع مسکونی مرفه بنا کند این تپه در منطقه ای به نام گراسیا جایی به دور از شلوغی و هوای آلوده و کاملا مشرف به شهر بارسلونا قرار دارد، برای این کار از آنتونی گائودی که سبک معماری خاص و منحصر به فردی داشت ، خواست که این باغ و مجتمع مسکونی مدرن با تمام امکانات اعم از بازار ، کلیسا و میدان و... را برای او بسازد . اما هیچ سرمایه داری حاضر به سرمایه گزاری در این پروژه ی بزرگ نشد و ساخت مجتمع مسکونی در این محل با شکست رو به رو شد و پسر گوئل تصمیم گرفت این محل تبدیل به یک پارک شود. البته چند خانه به عنوان مدل ساخته شد که بعدها گائودی یکی از این خانه ها را از گوئل خرید و تا زمان مرگ با خانواده اش در پارک گوئل زندگی کرد .

تاریخچه ی پارک گوئل

ویژگی های پارک و معماری گائودی

یکی از ویژگی های سبک معماری آنتونی گائودی الهام گرفتن از طبیعت است در ساخت پارک نیز به این شیوه عمل کرده مثلا در طراحی اکثر ستون ها از ساختار درختان اطراف الهام گرفته شده و از آنجایی گائودی معتقد بود در طبیعت هیچ خط راستی وجود ندارد به تمام بناهای این پارک نیز یک انحنا داده و هیچ اثری را به صورت خط راست بنا نکرده است. اما بهترین جاذبه ی پارک گوئل بارسلونا تراس بزرگی است که از آنجا چشم اندازهای زیبایی از شهر پیداست در این تراس نیمکت های منحنی شکل با طراحی خاص به سبک گائودی قرار دارند ، در پارک گائودی مسیرهای بسیار جذابی برای پیاده روی در میان درختان و باغچه های پیچ در پیچ وجود دارد اما اکثر گردشگران تمایل بیشتری به دیدن آثار گائودی و بازدید از محوطه اصلی دارند جالب است بدانید بازدید از بیشتر قسمت های پارک نیازی به پرداخت ورودی ندارد و فقط برای رفتن به محوطه اصلی باید ورودی پرداخت شود ، پارک ورودی های زیادی دارد و به راحتی میتوانید از قسمتهای وارد پارک شوید که رایگان هستند و به محوطه اصلی راه ندارند. در پارک با مجسمه های زیادی از حیوانات رو به رو میشوید اما بزرگترین مجسمه این پارک که نمادی برای پارک نیز می باشد و حدود دو و نیم متر طول دارد تندیس یک اژدها و ساخته ی دست گائودی می باشد و در محوطه ی اصلی در کنار پله ها قرار گرفته است گائودی این مجسمه  را از کنار هم قرار دادن موزائیک های  شکسته ساخت و اثری جالب و دیدنی خلق کرده به طوری که مقصد اصلی گردشگران در پارک گائودی این مجسمه و عکس گرفتن در کنار او می باشد.

تاریخچه ی پارک گوئل

نمونه های کوچکی از این مجسمه در فروشگاههای داخل شهر وجود دارد که معمولا سوغاتی مورد علاقه ی گردشگران است ، از پله های کنار این مجسمه که بالا می روید به جنگلی از 86 ستون سنگی می رسید که به شکل درخت ساخته شده اند و برخی از آنان مانند درختان عظیم خم شده اند ستون ها و سقف این بخش با طرح های پیچیده حالت یک سر پناه در زیر ریشه های یک درخت را به وجود آورده اند ، از این طرح ها در قسمت های مختلف پارک استفاده شده، اما در بخشی از پارک سکویی کاشی کاری شده به صورت منحنی ساخته شده که برای جمع کردن آب باران از آن استفاده می شود و آب پس از جمع شدن در آن از یک لایه شن و سنگ عبور کرده و به داخل آب انبار زیر زمینی انتقال پیدا می کند. این نشان دهنده ی آن است که تمام سازه های پارک گوئل کاملا مهندسی و با هدف خاصی ساخته شده اند، اولین تکنیک موزائیک کاری گائودی از همین پارک آغاز شد و گائودی را به این تکنیک معروف کرد. سرامیک ها و موزائیک های زیبایی در پارک به چشم می خورد که استفاده خلاقانه از آنها در کنار به کار گیری اشکال منحنی از ویژگی های منحصر به فرد این پارک هستند.

خانه ی گائودی

این خانه در سال 1963 و پس از مرگ گائودی تبدیل به موزه ای در داخل پارک گوئل بارسلونا شد که آثار و روش های کار گائودی و تاریخچه ی پارک در آن به نمایش گذاشته شده است ، خانه ی گائودی طراحی جالب توجهی دارد و به صورت منحنی ساخته شده و مناره مخروطی شکلی نیز دارد. این خانه در محوطه ی اصلی پارک قرار دارد و برای بازدید از آن باید ورودی پرداخت کنید. پارک گوئل جز آثار آنتونی گائودی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است .

دسترسی به پارک گوئل بارسلونا

پارک دارای سه ورودی می باشد و ورودی اصلی آن در خیابان carrer de larrard قرار دارد که برای رفتن به این خیابان میتوانید از مترو یا اتوبوس استفاده کنید البته ایستگاههای مترو و اتوبوس تا ورودی پارک کمی فاصله دارند. برای بازدید از بخش های اصلی و تاریخی پارک هزینه ورودی 10 یورو برای بزرگسالان باید پرداخت کنید برای کودکان تا 12 سال و سالمندان 65 سال به بالا ورود رایگان است. باید توجه داشت در طول روز تعداد محدودی بلیط برای بازدید از بخش های تاریخی پارک به فروش می رسید بنابراین بهتر است بلیط را به صورت آنلاین خریداری کنید.

امتیاز 4.31از 5 (16 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

افسانه مهدویان
در تاریخ: 14:27:26 1399/5/3

پارک گوئل یکی از افسانه ترین و رویایی ترین پارک هایی هست که تا به حال شنیدیم سبک معماری بینظیر این پارک از زیبایی های چشم نواز آن بشمار میاید برای خلق این همه زیبایی مهارت های خاصی بکار گرفته شده تا قدم زدن در این پارک آرامش بخش باشد در ساخت پل ها و ستون های پارک از طراحی درختان استفاده شده و زیبایی خاصی به پارک بخشیده است واقعا برایم جالب بود و از موزائیک های شکسته طرح هایی به وجود آورند که پارک را حیرت انگیز کرده است.

فرزادجان ابادی
در تاریخ: 04:06:19 1399/2/18

خیلی خیلی و بسیار مفید بود به نظر من عالیه بود. خیلی ممنون از سایت سفربان...

ثبت نظر جدید