باغ لوکزامبورگ محبوب ترین باغ ملی پاریس

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 01 مرداد 1399 4
باغ لوکزامبورگ محبوب ترین باغ ملی پاریس

باغ لوکزامبورگ پاریس (Jardin du Luxembourg) در مرکز شهر و در منطقه 6 واقع شده است. این باغ 23 هکتاری به زبان محلی لوکو (Luco) نامیده می شود. لوکو یکی از محبوب ترین و زیباترین باغ‌های شهر است. این مجموعه شامل یک باغ به سبک فرانسوی و یک باغ به سبک انگلیسی است.

باغ لوکزامبورگ پاریس از دیدنی های پاریس

تاریخچه باغ لوکزامبورگ

تاریخچه این مجموعه به سال 1611 میلادی بر می گردد. زمانی که ملکه ماری دی مدیسیز (Marie de Medicis) مادر لویی سیزدهم تصمیم گرفت زمین و کاخ کوچکی را که قبلاً در آنجا زندگی می کرد، خریداری کند. ماری دی مدیسیز اصالتاً ایتالیایی بود و در کاخ لوور زندگی می کرد، اما از زندگی در آنجا رضایت چندانی نداشت و تمایل داشت کاخی مدرن و مرفه داشته باشد. بنابراین تصمیم گرفت کاخی به سبک پالازیو پیتتی (Palazzio Pitti) ایتالیا بسازد که دارای باغی به سبک ایتالیایی، شبیه به باغ بوبولی (Boboli) که در فلورانس، شهری در غرب ایتالیا بود بسازد. بالأخره در سال 1612 میلادی، وی دستور ساخت باغ لوکزامبورگ را صادر کرد.

در سال 1630 زمین هایی در اطراف این مجموعه خریداری شد تا بر وسعت آن افزوده شود. طراحی فضای سبز در قسمت های جدید بر عهده ژاک بوسیو دی لا بارودری (Jacques Boyceau de la Barauderie) گذاشته شد. وی از کسانی بود که نظریه ایجاد باغی به سبک فرانسوی را ارئه داد. به این ترتیب فضای سبز جدیدی به سبک فرانسوی ساخته شده که در مرکز آن حوضی هشت ضلعی با فواره طراحی شد. این حوض امروزه به عنوان یک استخر مورد استفاده بازی بچه ها قرار دارد.

در دهه 1780 پادشاه لویی هجدهم، بخشی از باغ را به ساختن کاخ اختصاص داد. از این رو،  به منظور ساخت کاخ ها، 10 هکتار از فضای سبز را فروخت؛ اما پس از انقلاب فرانسه بخش های فروخته شده مصادره شده و به این ترتیب باغ یکبار دیگر گسترش یافت.

در دهه 1800 میلادی، ژان چالگرین (Jean Chalgrin) انتخاب شد تا فضای سبز مجموعه را بازسازی کند. بازسازی باغ و اماکنی مثل عبادتگاه Carthusian، طوری صورت گرفت تا تمام جنبه های اصیل و چشم اندازهای آن بدون آسیب رساندن، حفظ شود.

پس از پایان سلطنت July در سال 1848 این پارک زیبا و تاریخی با مجسمه هایی از ملکه‌ها و فرشته ها آراسته شد. این مجسمه‌ها را بر روی تراس ها قرار دادند.

باغ انگلیسی که امروز در باغ لوکزامبورگ پاریس می بینیم، نتیجه طرح و معماری Gabriel Davioud بود که آن هم طی دهه 1800 میلادی ارائه و راه اندازی شد. در این دوره نیز حوضچه مصنوعی آب و مجسمه هایی به آن اضافه شد.

باغ لوکزامبورگ از جاذبه های گردشگری پاریس

باغ لوکزامبورگ از دهه 1800 میلادی به بعد

پس از پایان رژیم سلطنتی July، زمان و دوره ای که بسیاری از پارک های پاریس برای فعالیت‌های تفریحی مورد استفاده قرار گرفتند، تصمیم گرفته شد تا یک محوطه و ایستگاه فضای باز به منظور فعالیت هایی مانند تئاتر راه اندازی شود. تعدادی مجسمه نیز به آن اضافه شود.

در واقع از اواخر دهه 1800 میلادی، مجسمه های مختلف و متنوعی به این باغ ملی اضافه شد که عمدتاً مجسمه هنرمندان، نویسندگان و سیاستمداران فرانسوی بود. تعدادی مجسمه سنگ تراشی حیوانات نیز در زمره این مجسمه ها بودند. این کار تا شروع دهه 1900 میلادی ادامه یافت. سپس محلی  به نام Theatre des Marionnettes برای ارائه نمایش و تئاتر راه اندازی شد که امروزه هم وجود دارد و چند دهه است که نمایش های سنتی ارائه می دهد.

در سال های اخیر نیز بخش های دیگری مانند زمین تنیس، زمین بسکتبال، محوطه ای برای بولینگ، محوطه ای برای بازی بچه ها و ... اضافه شده است. اگر چه از آن زمان تا کنون و در طی این سال ها تغییرات زیادی در این باغ بزرگ پاریس رخ داده است اما اصالت و ویژگی های اصلی خود را همچنان حفظ کرده است و به عنوان جاذبه گردشگری معروف فرانسه از آن یاد می شود. به عنوان مثال، Fontaine Medicis یکی از چشمه ها و فواره های باغ است که از آن زمان تا کنون نگهداری و حفظ شده است.

بخش های مختلف باغ لوکزامبورگ پاریس

ساخت این باغ محلی به منظور نگهداری گیاهان مدیترانه ای و همچنین دید و بازدید بود و ساختمان های متعددی در داخل آن ساخته شد؛ کاخ و موزه لوکزامبورگ نمونه ای از این ساختمان ها هستند که محل برگزاری نمایشگاه های هنری بزرگ می باشند. در محوطه اصلی این باغ ملی، یک باغ بزرگ به سبک فرانسوی با تالاب ها یا حوض های دایره ای شکل بزرگ دیده می شود، دور تا دور این تالاب ها نیز با درختان، گلدان ها و مجسمه هایی احاطه شده است. چمن کاری های زیبایی نیز در اطراف آن ها دیده می شود. این چمن کاری ها طوری کار شده تا حالت منظم و متقارن داشته باشد.

به سمت شرقی باغ که بروید، چشمه ای زیبا و چشم نواز به نام مدیسی (Medici) خواهید دید. این چشمه به سبک غار یا grotto ساخته شده است زیرا در آن زمان گراتو سبکی محبوب محسوب می شد. در بخش انتهایی این قسمت، مجسمه ای از Polyphemus بزرگ به چشم می خورد که بر روی آسیس (Acis) و گالاتئا (Galatea) قرار دارد.

چشمه مدیسی در باغ لوکزامبورگ پاریس

در بخش جنوبی باغ لوکزامبورگ پاریس نیز باغی به سبک باغ‌های انگلیسی وجود دارد. همچنین، قطعه‌ای از زمین‌های این بخش با درختان میوه اشغال شده است؛ انواع درختان سیب در اینجا وجود دارد، تنوع سیب‌ها به قدری است که گونه هایی که امروزه به دست فراموشی سپرده شده اند را خواهید دید.

صندلی هایی در فضای سبز قرار داده شده که گردشگران و بازدیدکنندگان می توانند ضمن بازدید از باغ در آنجا بنشینند و از فضای زیبای آن لذت ببرند.همچنین شرایطی مهیا شده تا هم بزرگسالان و هم کودکان بتوانند ساعاتی را در آنجا سپری کنند. یک محوطه بازی بسیار خوب برای بچه ها همراه با نمایش های خیمه شب بازی و عروسکی وجود دارد. بزرگسالان نیز می توانند خود را با بازی ها و ورزش هایی مثل شطرنج، تنیس و یا قایق های کنترل از راه دور سرگرم کنند یا در بخش های مختلف باغ قدم بزنند و طراوت و شادابی را به روح خود هدیه دهند.

طراحی باغ های فرانسوی به قدری زیبا است که در باغ نانگ نوچ پاتایا بخشی به نام باغ بزرگ فرانسوی وجود دارد ودر ساخت آن از کاخ ورسای الهام گرفته شده است.

باغ لوکزامبورگ پاریس از جاذبه های گردشگری پاریس

ساعات و هزینه بازدید از باغ لوکزامبورگ در فرانسه

علاقه مندان و تورهای پاریس می توانند در فصل زمستان از ساعت 8:00 تا 17:00 و در فصل تابستان از ساعت 7:30 تا 20:00 از آنجا دیدن کنید. بازدید از این باغ رایگان است.

آدرس و نحوه دسترسی

اگر می خواهید بدانید این جاذبه توریستی پاریس کجاست می توانید آن را در محله لاتین پاریس پیدا کنید. در نزدیکی محله های نوتردام (Notre-Dame) و لاتین (Latin) و در طرف چپ رودخانه سین (River Seine) واقع شده است. با استفاده از خط B RER خود را به آنجا برسانید و در ایستگاه لوکزامبورگ پیاده شوید.

Address: Le Jardin de Luxembourg, 15 rue de Vaugirard, Paris 75291.

جاذبه های اطراف

باغ پلانتز (he Jardin de Plantes) و پارک مونسو (the Parc Monceau) از دیگر جاهای دیدنی پاریس در نزدیکی باغ لوکزامبورگ هستند که می توانید از آن ها نیز دیدن کنید. باغ پلانتز که دارای گلخانه بسیار زیبا و چشمگیر است در مرکز شهر پاریس و پارک مونسو در طرف دیگر رودخانه سین، یعنی سمت راست رودخانه قرار دارد.

امتیاز 4.90از 5 (10 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 17:54:05 1399/3/9

حتی با دیدن عکسها هم میشه حس و حال خوبی پیدا کرد چه برسه به بازدید حضوری فوق العاده زیبا و لاکچری بود چقدر خوبه که از این جور اماکن تاریخی کشورهای مختلف مطلع بشیم حتما روزی بدرد خواهد خورد تمام بخشهای باغ واسه هر گردشگری جذاب و جدید خواهد بود از بس که منحصر به فرد جالب طراحی شده

فرانک
در تاریخ: 21:42:26 1399/1/11

وای من عاشق این مدل ساختمانهای اروپایی هستم این نماها این مدل ها واقعا حس خوبی بهم میدن با وجود همچین باغی در اطراف این کاخ خیلی بی نظیر شده خوشبحال ملکه ماری عجب جایی زندگی کرده چیزی که واسه ما آرزو عه واسه ملکه در قرن شانزدهم خاطره شده ???? فکر کنم دیدنشم برام آرزو بمونه مرسی از شما

یلدا
در تاریخ: 15:29:18 1398/9/30

ی باغ تمام عیار، ی جای دیدنی بی نظیر، ای کاش هر کسی که تا حالا باغ لوکزامبورگ رو ندیده، هر چه سریعتر براش فراهم بشه>>..<< ..

بهاره
در تاریخ: 16:56:16 1398/9/13

باغ لوکزامبورگ فرانسه یکی از باغ های خیلی مشهور فرانسه هست و باغ های این کشور مثل کاخ هاش خیلی جذاب و دیدنیه فکر نمی کنم کسی پیدا بشه که دوست نداشته باشه حتما یه بار هم که شده از این باغ ها و کاخ ها بازدید کنه ..

ثبت نظر جدید