کاخ ورسای فرانسه محل قدرت تا موزه ای تاریخی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 11 تیر 1399 9
کاخ ورسای فرانسه محل قدرت تا موزه ای تاریخی

30 سال است که «کاخ ورسای پاریس» (Palace of Versailles) در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. تا پیش از انقلاب فرانسه، سلسله‌ای از پادشاهان در این کاخ قدم نهاده بودند. مساحت کاخ ورسای 63.154 مترمربع و شامل 2300 اتاق می باشد. این قصر یک نمایشگاه استثنایی برای ارائه فرهنگ و تاریخ فرانسه است.

کاخ ورسای در پاریس

تاریخچه قصر ورسای پاریس

قصر ورسای در اصل محل اقامت لویی سیزدهم (پادشاه 1610 تا 1640 میلادی) و خانواده اش بود. او در سال 1624 دستور ساخت چاتئو (chateau) یا قصر ییلاقی را به Jacques Lemercier داد. تا قبل از اینکه لویی چهاردهم به پادشاهی برسد، محدوده قصر چندان وسیع نبود اما در زمان پادشاهی او (1715- 1643) کاخ به مجموعه ای عظیم که توسط باغ های انگلیسی و فرانسوی احاطه شده بود، تبدیل شد. تنظیم و طراحی باغ فرانسوی بر عهده آندره لو نتر هنرمند بود.

قصر ورسای هرگز نقش محافظتی که قلعه های قرون وسطایی داشتند را بازی نکرد. اصطلاح چاتئو که واژه متضاد کاخ شهری است از آغاز دوره رنسانس کاربرد داشته و به معنی محل روستایی بوده است. در واقع، در آن زمان ورسای تنها یک روستا بود. لویی چهاردهم در سال 1673 آن را به منظور راهی برای ایجاد شهر جدید نابود کرد. اگرچه امروز کاخ ورسای دیگر در یک روستا نیست اما باغی که در منتهی الیه بخش غربی آن قرار دارد همچنان به جنگل و املاک کشاورزی متصل است و به آنجا راه دارد.

در سال 1682 قصر محل سکونت رسمی شاهانه و در ششم می همان سال، به عنوان محل رسمی دادگاه فرانسه اعلام شد اما پس از مرگ لویی چهاردهم در سال 1715 میلادی، کاخ رها شد ولی مجدداً به عنوان محل اقامت پادشاهان مورد استفاده قرار داشت.

در سال 1789، انقلاب فرانسه باعث شد تا لویی شانزدهم مجبور شود قصر ورسای را ترک کند و از این رو، در قرن نوزدهم قصر دیگر یک مجتمع سلطنتی نبود و نقش جدیدی پیدا کرده بود؛ در سال 1837 به دستور پادشاه لوئیس فیلیپ که در سال 1830 به تخت نشست بود، به موزه تاریخ فرانسه تبدیل شد. بعد از آن، اتاق های کاخ به مکانی برای نمایش مجموعه های جدیدی از نقاشی ها و مجسمه هایی تبدیل شد که از چهره های برجسته و حوادث مهم تاریخ فرانسه بودند؛ این مجموعه تا اوایل قرن بیستم گسترش یافت. این کاخ یکی از دستاوردهای بزرگ قرن هفدهم فرانسه است.

کاخ ورسای در شهر پاریس

منزل پادشاهان در کاخ ورسای

اگر نخستین بار است که به این کاخ تاریخی می روید و تمایل دارید از منزل پادشاهان دیدن کنید، سری به بخش مرکزی کاخ بزنید. منزل یا آپارتمان پادشاهان را می توانید با عنوان the kings apartments  پیدا کنید؛ این مجموعه شامل موارد زیر است:

  • تالار آینه ها
  • اپرای سلطنتی
  • فواره و چشمه نپتون در مرکز باغ
  • ملکه هملت

تالار آینه ها در باکاخ ورسای پاریس

اپرای سلطنتی در کاخ ورسای فرانس در شهر پاریس

اتاق خواب ملکه در کاخ ورسای فرانسه

تریانون ها (The Trianons)

دو کاخ کوچکی که در قصر ورسای پاریس ساخته شدند، به نام تریانونس معروف هستند. تریانون بزرگ در اصل در نتیجه عقب نشینی لویی چهاردهم در سال 1670 ساخته شد؛ Hardouin-Mansart  در سال 1687 میلادی یک کاخ جدید دیگر هم در آنجا ساخت. طی انقلاب فرانسه، تریانون به غارت و چپاول رفت و بسیاری از اسباب و وسایل اصلی موجود در آن دزدیده شد. ناپلوئون این دو کاخ کوچک را بازسازی و احیا کرد و آن را به عنوان محل اقامت همسر دوم خود، ماری لوئیس (Marie-Louise) معرفی کرد.

تریانون در کاخ ورسای پاریس از جاذبه های توریستی فرانسه

باغ های کاخ ورسای فرانسه

تراس غربی

باغ های ورسای توسط آندره لو نتر (Andre Le Notre) شاید مشهور ترین و با نفوذ ترین معمار مناظر در تاریخ فرانسه، طراحی و برنامه ریزی شد. مجسمه ها، تزئینات برنزی، تراس ها و چشمه و فواره Latona از جمله طرح ها و کارهای این معمار معروف فرانسوی در باغ های کاخ ورسای است. یک خیابان وسیع که در وسط فرش سبزی از چمن قرار دارد و توسط ردیفی از درختان بزرگ احاطه شده است را می توان در بخش غربی کاخ دید که توسط همین معمار طراحی و برنامه ریزی شده بود.

تراس جنوبی

در تراس جنوبی، بستری از گل وجود دارد که به یک جفت راه پله ختم می شود. برنامه ریزی و طراحی این بخش که توسط هاردوین منصارت (Hardouin-Mansart) در سال 1685 صورت گرفت بیش از 1000 درخت با گونه های مختلف گرمسیری و نیمه گرمسیری را نیز شامل می شود که نخل، انار، لیمو و پرتقال از جمله آن ها هستند. یک دریاچه مصنوعی که دریاچه سوئیسی نام دارد نیز در اینجا دیده می شود.

باغ های کاخ ورسای از جادبه های دیدنی پاریس

تراس شمالی

باغ های زینتی، مسیری که با درخت آرایی و با مجسمه های برنزی پوشیده و آراسته شده است در تراس شمالی دیده می شود؛ این مسیر به فواره دراگون که آب را تا ارتفاع 27 متر (90 فوت) پرتاب می کنند ختم می شود. حوض های نپتون نیز در سمت دیگر تراس شمالی هستند. این حوض های هلالی شکل در سال های 1679 و 1681 توسط آندره لو نتر ساخته شد و 99 فواره در آن کار گذاشته شد.

راه ها و مسیرهای پیاده روی پارک با درختچه ها، مجسمه ها و گلدان هایی آراسته شده است. درختستان های بی شماری در باغ کاخ ورسای وجود دارد که می توان گفت از میان آن ها Ballroom Grove که با نمایی از یک آبشار مصنوعی چشم اندازی منحصر به فرد به خود گرفته است، قابل توجه ترین است. Kings Grove و Apollos Baths از دیگر درختستان های موجود در قصر هستند.

در میان جاذبه های اصلی ورسای، حوض ها و فواره ها به دستور لویی چهاردهم و به تقلید از حوض ها و فواره های کاخ Nicolas Fouquets ساخته شد. به طور کلی این باغ ها چنان هنرمندانه و حرفه ای طرح ریزی و ساخته شده اند که بخشی از یکی از بزرگترین باغ  های گیاه شناسی جنوب شرق آسیا، یعنی باغ نانگ نوچ را با الهام از باغ های کاخ ورسای راه اندازی کرده اند.

در باغ های کاخ نمایش هایی مثل پسر et lumiere ،Grandes Eaux و مجموعه ای از موسیقی ها اجرا می شود.

باغ های کاخ ورسای در پاریس

بلیط کاخ ورسای پاریس

برای خرید بلیط این قصر می توانید به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین اقدام کنید. مزیت خرید آنلاین بلیط کاخ ورسای این است که دیگر نیازی به صف ایستاندن و منتظر ماندن نیست. شما می توانید برنامه رایگان تلفن همراه free mobile app را بر روی گوشی خود نصب کنید و از این طریق به خرید بلیط کاخ اقدام کنید. برای به حداقل رساندن زمان انتظار خود در قسمت ورودی، پیشنهاد می شود که در زمان ورود گذرنامه تان را نیز همراه با بلیط ارائه دهید. بازدید از بیشتر بخش های مجموعه برای افراد کمتر از 18 سال و شهروندان اتحادیه اروپا (یا افرادی که مدت زمان طولانی در فرانسه زندگی می کنند) و کمتر از 26 سال دارند، رایگان است.

بازدید کنندگان می توانند از "ورسای پاسپورت" استفاده کنند؛ ورسای پاسپورت بلیط یک روزه ای است که با استفاده از آن می توانید تمام بخش های مربوط به Estate یا املاک قصر ورسای را ببینید. هزینه خرید "ورسای پاسپورت" 20 یورو اما برای اواخر هفته که برنامه رقص فواره ها اجرا می شود، 27 یورو است.

با استفاده از "کارت موزه پاریس" نیز می توانید از تمام بخش های قصر دیدن کنید؛ تنها استثنایی که وجود دارد، استفاده از آن در آخر هفته های فصول شلوغ است.

به طور کلی برای بازدید از کل مجموعه قصر سه حالت وجود دارد:

  • بازدید از کاخ اصلی (Château): قیمت بلیط 18 یورو.
  • بازدید از املاک Marie Antoinette، Trianon (دو کاخ کوچکی که در پارک بزرگ قصر ورسای قرار دارد) و ملکه Hamle: 12 یورو.
  • بازدید از باغ ها و گالری ها رایگان است اما در آخر هفته ها و طی فصول پر بازدید و در سه شنبه های فصل تابستان که موزیک در باغ اجرا می شود، هزینه ورودی برای افراد 6 تا 17 سال 7.50 یورو و برای افراد بزرگ تر 17 سال 9 یورو است.

کاخ ورسای از جاذبه های دیدنی پاریس

ساعات بازدید از قصر ورسای پاریس

ساعت بازگشایی قصر با توجه به فصل ها متغیر است: طی آوریل تا اکتبر ساعات بازدید طولانی تر و در ماه های نوامبر تا مارس که مراجعه کمتر است، کوتاه تر می باشد. به طور کلی ساعت کار این جاذبه گردشگری پاریس 9:00 تا 17:30 است (در ماه های آوریل تا اکتبر تا 18:30)؛ آخرین پذیرش نیز در ساعت 17:00 صورت می گیرد (در ماه های نوامبر تا مارس آخرین پذیرش در ساعت 18:00 است).

بازدید از زیباترین اتاق های قصر از ساعت 9:00 تا 5:30 صورت می گیرد. اگر تمایل دارید از املاک Trianon دیدن کنید، ساعت 12:00 تا 17:30 مراجعه کنید؛ توجه داشته باشید که در ماه های آوریل تا اکتبر این تایم تا ساعت 18:00 افزایش می یابد.

بازدید از باغ های فرانسوی هر روز از ساعت 8:00 تا 18:00 (در ماه های آوریل تا اکتبر تا 20:30) مقدور است. بازدید از پارک و باغ ورسای نیز از ساعت 8:00 تا 18:00 (در ماه های آوریل تا اکتبر 7:00 تا 20:30) امکان پذیر می باشد.

گالری Coach در روزهای سه شنبه تا یکشنبه پذیرای مراجعه کنندگان است؛ برای بازدید از آن از ساعت 12:30 تا 18:30 و در فصول کم بازدید، یعنی ماه های نوامبر تا مارس تا ساعت 17:30 مراجعه نمایید.

کاخ ورسای از جاهای دیدنی کاخ ورسای در پاریس فرانسه

بهترین زمان بازدید از کاخ ورسای

بهترین زمان بازدید از کاخ ورسای پاریس در اوایل صبح و یا اواخر عصر است و پیشنهاد می شود تا حد امکان در فصل تابستان، یکشنبه ها و یا زمان تعطیلات مدارس و دانشگاه های فرانسه مراجعه نکنید. چهارشنبه ها، پنجشنبه ها و شنبه ها معمولاً آرام ترین و خلوت ترین روزهای قصر است و پیشنهاد می شود اگر می خواهید یک دل سیر از این مجموعه زیبا و دل انگیز دیدن کنید، مراجعه خود را  به این روز ها موکول کنید. بدیهی است که فصل زمستان بهترین زمان بازدید از باغ ها و پارک این جاذبه گردشگری پاریس نیست!

آدرس کاخ ورسای پاریس و دسترسی به آن

فاصله کاخ ورسای تا پاریس 22.5 کیلومتر است و تقریباً 55 دقیقه طول می کشد تا از پایتخت به این جاذبه گردشگری پاریس برسید.

Address: Place dArmes, 78000, Versailles, France.

دسترسی به قصر با استفاده از وسایل نقلیه عمومی ساده است و در این میان قطار که در اینجا قطار RER نامیده می شود، ارزان ترین وسیله برای دسترسی است. هزینه بلیط قطار از پاریس تا ورسای برای هر نفر 7.1 یورو می باشد. از هر خطی که سوار قطار شدید، در ایستگاه  RER C پیاده شوید. همچنین می توانید از اتومبیل استفاده کنید، رانندگان این اتومبیل ها به زبان انگلیسی نیز صحبت می کنند و شما می توانید هم پول نقد به عنوان کرایه به آن ها پرداخت کنید و هم از کارت اعتباری استفاده کنید.

کاخ ورسای پاریس

مقاله پیشنهادی ما :  کاخ شیروان شاهی باکو

نکات قابل توجه

  • با توجه به قلوه ای بودن و سنگفرش بودن محوطه اطراف قصر و همچنین پوشش پارکت فضای داخلی آن، خانم‌ها از پوشیدن کفش های پاشنه بلند خودداری کنند.
  • عکاسی از محوطه داخلی مجموعه امکان پذیر است با این شرط که فلاش دوربین خاموش باشد.
  • پیشنهاد می شود در صبح روزهای سه شنبه از رفتن به کاخ اجتناب کنید زیرا این زمان شلوغ ترین زمان بازدید از قصر است.

برای دیدن عکس های کاخ ورسای پاریس از گالری مربوط به همین مطلب دیدن کنید.

امتیاز 4.91از 5 (23 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 17:49:38 1399/3/9

چه عظمتی داره واقعا دیدن این سالن های باشکوه و باغهای اطراف کاخ آدمو حیرت زده می کنه تمام کاخ ها تو سراسر دنیا همینقدر جذاب و مجلل هستن پادشاهان قدیم خوب به خودشون میرسیدن نمونه های این کاخ ها تو ایران هم کم نیست که آدم با دیدنشون مخش سوت میکشه این کاخ هم از همونا ست که آدم از دیدنش سرگیجه می گیره ????

فرانک
در تاریخ: 21:12:46 1399/1/11

واقعا بینظیره عظمت خاصی داره فک کنم قدم زدن تو این کاخ آدمو به وجد بیاره اما واقعا قیمت بلیطش بالا ست البته شاید ارزششو داشته باشه چقدر مطالب این سایت جالب و کاربردی هستن قبل از سفر واجبه هر کسی سری به این سایت بزنه و با مقصد گردشگری مد نظرش آشنا بشه قطعا اینجوری می‌تونه سفر بهتری تجربه کنه

سارا
در تاریخ: 15:01:07 1398/11/14

یه نکته برا قلوه ای بودن اطراف کاخ گفتی. ای کاش زودتر مقاله رو خونده بودم چون من رفتم کاخ ورسای خیلی اذیت شدم از این پاشنه بلندای خفن پوشیده بودم یه ده باری خوردم زمین آخرش نشستم یه گوشه بچه ها رفتن و برگشتن

رهام
در تاریخ: 13:33:57 1398/10/30

بی نظیره وقتی داخلش راه میری انگار داری توی تاریخ قدم میزنی اگر پاریس رفتین حتما ورسای و لوور رو ببینید

علی
در تاریخ: 13:45:53 1398/10/29

کاخ ورسای فرانسه واقعا تاریخچه به جا گذاشته و کاخ قشنگی هست،ارزش یک بار امتحان کردنو حتما داره.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید