همه چیز درباره سکره کور یا کلیسای قلب مقدس پاریس

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 01 مرداد 1399 2
همه چیز درباره سکره کور یا کلیسای قلب مقدس پاریس

«کلیسای قلب مقدس پاریس» یا «کلیسای سکره کور» (Sacre-Coeur) صومعه ای معروف است. این صومعه در بالای تپه ای به نام مونت مارتر  که  یکی از زیباترین چشم اندازهای شهر را ارائه می دهد، واقع شده است. اگر در سفر به پاریس، برنامه ای جهت بازدید از مونت مارتر داشته باشید، احتمالاً برنامه ای نیز برای دیدن این عبادتگاه خواهید داشت.

تاریخچه کلیسای قلب مقدس پاریس

کلیسای قلب مقدس پاریس در حال حاضر در بالای یک تپه قرار دارد. این تپه پیش از ساخت صومعه نیز محلی برای عبادت بوده است و عنوان بالاترین و مرتفع ترین نقطه شهر، همیشه توسط افراد معتقد به اصول کلیسایی، به عنوان محلی برای عبادت انتخاب می شد. زیرا به آسمان نزدیک تر بود. این خود ایده ای برای نزدیک شدن به خدا، بهشت و کاتولیکیسم (اصول مذهب کاتولیکی) به شمار می رفت. در طول قرن 19، پاریس یکی از بزرگ ترین و مهمترین مراکز مسیحیت به شمار می رفت. همین امر مقامات مذهبی را بر آن داشت تا عبادتگاه کوچکی به افتخار Saint Denis بر فراز تپه مونت مارتر بنا کنند. حتی نام منطقه، یعنی همان مونت مارتر (به معنی کوه شهید / کوه مقدس) نشان دهنده موقعیت آن در قرون وسطی به عنوان مکانی مهم برای عبادت است.

نام اصلی این عبادتگاه که در زمان ساخت برای آن انتخاب شده بود، Marie، مریم مقدس مادر عیسی مسیح بود. سکره کر نماد عشق الهی عیسی به انسان ها است. این نامی بود که به قلب مقدس حضرت عیسی اختصاص داده و برای این صومعه انتخاب شد. هزینه ساخت این عبادتگاه توسط پاریسی های با ایمان و سخاوتمند پرداخت شد. شما می توانید اسامی اشخاصی که در ساخت این بنای ارزشمند سرمایه گذاری کردند را در حکاکی های سر تا سر دیوارهای صومعه ببینید.

کلیسای قلب مقدس پاریس نماد عشق الهی عیسی به انسان

بعد از برج ایفل معروف که نماد شهر پاریس است، کلیسای سکره کر دومین نطقه بلند شهر بوده و در ارتفاع 130 متری ساخته شده است. ارتفاع گنبد و ناقوس کلیسا 91 متر است. بنابراین، سکره کور به طور کلی 213 متر بالاتر از سطح دریاست. از آنجا که برج ایفل 300 متر بالاتر از سطح دریا است، این عبادتگاه در جایگاه دومین نقطه مرتفع شهر قرار می گیرد.

معماری کلیسای سکره کر فرانسه

طراح و معمار این عبادتگاه معروف "Paul Abadie" بود. سبک معماری این سازه رومی – بیزانسی است. در ساخت آن از معماری کلیساهایی مانند سنت صوفیه در قسطنطنیه (Saint Sofia) و سان مارکو (San Marco) در ونیز الهام گرفته شده است. هم معماری داخل و هم معماری بیرونی سکره کر به سبک رومی – بیزانسی است. تابش نور در محوطه داخلی عبادتگاه و دیگر جزئیاتی که در ساخت آن بکار گرفته شده است، نظر افراد را جلب می کند. فضای داخلی کلیسا با خاتم کاری ها و ورقه های سنگینی از طلا مزین شده است که خود سبب جلب توجه بازدیدکنندگان می شود. نور از پنجره هایی که دارای شیشه های رنگی است عبور می کند و حالتی خاص در فضای داخلی کلیسا ایجاد می کند. خاتم کاری ها در سال 1922 به اتمام رسید. در اغلب کلیساها مانند کلیسای ایا النا در قونیه یا کلیسای سنت باسیل در مسکو، فضای داخلی صومعه مزین به تصاویری از حضرت عیسی (ع) است؛ این کلیسای پاریس نیز از این قاعده مستثنی نشده است.

کلیسا قلب پاریس

یکی از ویژگی های جالب صومعه قلب مقدس، رنگ سفید آن است. این صومعه از دور دست ها به واسطه رنگ سفید و درخشان خود قابل مشاهده و شناسایی است. اما چه عاملی سبب شده این سازه تاریخی با گذشت زمان چنین حالتی داشته و همچنان شفافیت و تمیزی خود را حفظ کند!؟ Paul Abadie معمار و طراح این سازه، سنگ هایی را برای ساخت آن انتخاب کرد که بسیار خاص بودند. سنگ هایی سفید از سنگ معدن Souppes در Seine-et-Marne فرانسه.

این سنگ‌ها از نوع همان سنگ‌هایی است که در ساخت کمان de Triomphe و همچنین پل الکساندر سوم در پاریس و همچنین فواره تروی رم به کار گرفته شده است. جنس این سنگ بسیار مقاوم است و آب به بافت آن نفوذ نمی کند. در واقع، در زمان بارش باران، سنگ ماده ای به نام کلسیت آزاد می کند که هم موجب شستشو و پاک کردن سنگ می شود و هم رنگ سفید سنگ را حفظ می کند.

کلیسای سکره کوره در شهر پاریس

ناقوس کلیسای قلب مقدس پاریس

یکی از سنگین ترین ناقوس ها در تمام کلیساهای جهان را می توان در کلیسای قلب مقدس پاریس دید. افراد و گروه های زیادی در سراسر فرانسه برای ساخت این عبادتگاه کمک کردند که یکی از آن ها ساوئی (Savoie) یک اداره فرانسوی مستقر در آلپ بود. ناقوس غول پیکری که امروز در اینجا می بینیم، پیشکشی است که این اداره اهدا کرد. این زنگ غول پیکر ساوویارد (Savoyarde) نامیده می شود. در سال 1985 حمل و نقل این ناقوس بزرگ، توسط 21 اسب که با زور و به سختی آن را به بالای تپه منتقل کردند انجام شد. ساوویارد یکی از بزرگ ترین و سنگین ترین ناقوس های کلیسا در جهان است و وزن آن به 19 تُن می رسد.

حمل ناقوس کلیسای قلب مقدس پاریس

کلیسای سکره کور آرام‌ترین مکان شهر

هنگام بازدید از سکره کور تعداد زیادی از مردم را خواهید دید که در آنجا نشسته و با هم صحبت می کنند. اغلب هنرمندان خیابانی و اجراهای شگفت انگیز آن ها را خواهید دید. بر فراز تپه مونت مارتر بروید، کمی در آنجا توقف کنید و از حقیقت زنده بودن خود قدردانی کنید؛ در اینجا برای لحظاتی احساس آرامش خواهید داشت، احساس آزادی و تعهد و با درون خود صلح خواهید کرد! کلیسای سکره کر مونمارتر با بیش از 10 میلیون توریست در سال، پس از کلیسای نوتردام (با سالانه 13 میلیون توریست) بیشترین تعداد بازدید کنندگان کلیسا در فرانسه را به خود اختصاص داده است. همچنین در آستانه سال نو مکانی محبوب برای تجمع مردم، شادی و نمایش نور و آتش بازی است.

کلیسای سکره کوره از جاذبه های دیدنی پاریس

ساعات بازدید از کلیسای سکره کور

سکره کور از ساعت 6:00 صبح تا 22:30 باز بوده و ورود برای عموم آزاد و رایگان است. تورهای گردشگری و یا کسانی که به صورت گروهی مراجعه می کنند باید به فضای آرام کلیسا احترام بگذارند و از شلوغی و ایجاد سر و صدای زیاد اجتناب کنند.

بازدید از صومعه و قصر سلطنتی آن رایگان است. اما اگر بخواهید از طاق و گنبد آن نمایی زیبا و پانورامیک از شهر پاریس را تماشا کنید و از منظره آن لذت ببرید باید بلیط تهیه کنید؛ قیمت بلیط متغیر است. برای این منظور از ورودی سمت چپ کلیسا است استفاده کنید. در ماه های می تا سپتامبر می توانید هر روز از ساعت 8:30 تا 20:00 و در ماه های اکتبر تا آوریل از ساعت 9:00 تا 17:00 مراجعه کنید. نکته ای که وجود دارد این است که برای بالا رفتن، می بایست 300 پله را بالا بروید زیرا آسانسوری وجود ندارد.

اگر از تور پاریس استفاده نکرده اید و به صورت شخصی یا با دوستان و گروه های دوستانه از آنجا دیدن می کنید، می توانید یک راهنمای صوتی رایگان دانلود کنید و همزمان که در کلیسا در حال بازدید هستید، به آن گوش دهید. راهنماهای صوتی امروزه در بسیاری از مکان های پر بازدید مثل موزه ونگوک در صورت در خواست، به مراجعه کنندگان ارائه می شود.

کلیسای قلب مقدس در شهر پاریس

آدرس، موقعیت و دسترسی به کلیسای قلب مقدس

این کلیسا در شمال مرکز پاریس، در همسایگی مونت مارتره (Montmartre) و منطقه 18 واقع شده است.

Address: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, France

می توانید از مترو استفاده کنید؛ برای این منظور از ایستگاه های Anvers یا Pigalle (در خط 2)، ایستگاه Jules-Joffrin (در خط 12) و همچنین ایستگاه Abbesses (در خط 12) استفاده کنید. پس از پیاده شدن در این ایستگاه ها یک پیاده روی کوتاه خواهید داشت. سپس هم می توانید از 270 پله ای که به کلیسا ختم می شود بالا بروید و هم می توانید از فانیکولاری که در سمت چپ تپه هستند استفاده کنید و از این طریق خود را با کلیسا برسانید. فانیکولار راه آهن های کابلی در محیط های مرتفع یا کوهستانی است. هزینه بلیط این فانیکولار همانند قیمت بلیط مترو است.

دسترسی به کلیسای قلب مقدس پاریس با فانیکولار

دیگر جاذبه های توریستی اطراف کلیسای قلب مقدس

کاخ Tertre، موزه Espace Dali ،Au Lapin Agile Cabaret و گورستان معروف پاریس یعنی Cemetery که محل دفن چهره های معروف مانند ادگار دگاس (Edgar Degas) و فرانکوئیس ترافات (Francois Truffaut) فیلمساز معروف است، از دیگر جاهای دیدنی پاریس هستند که پس از بازدید از صومعه می توانید از آن ها نیز دیدن کنید. علاوه بر این، می توانید از لی مولین لا گالت (Le Moulin de la Galette) که یک رستوران و یک آسیاب بادی واقعاً باستانی است نیز بازدید نمایید.

امتیاز 5.00از 5 (6 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 17:45:08 1399/3/9

من که علاقه ی خاصی به کلیساها و تاریخچه های اونا دارم این کلیسای سکره هم به نظرم خیلی جذاب و دیدنی اومد نقاشی ها و سقف بلندش آدمو مجذوب میکنه حتما از نزدیک خیلی دیدنی تره البته انصافا منظره اطرافش هم تماشایی و جذابه فکر میکنم بالای این تپه چشم انداز زیبایی از پاریس داشته باشه

فرانک
در تاریخ: 19:41:34 1399/1/11

اینکه قلب مقدس بعد از چندین سال سفید و درخشان مونده خیلی جالبه واقعا اسم قلب مقدس برازندشه .علاوه بر زیبایی کلیسا و معماری خاصش منظره اطراف و قرار گرفتن کلیسا رو تپه زیباییشو دو چندان می‌کنه مخصوصا اینکه از همه جای شهر میشه کلیسا رو دید کلیسا شباهت نزدیکی به سنت صوفیه داره ممنون از زحمات شما مقاله ی مفیدی بود

ثبت نظر جدید