کلیسای جامع برلین

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 21 تیر 1399 0
کلیسای جامع برلین

کلیسای جامع برلین یکی از قدیمی ترین اماکن مذهبی شهر برلین می باشد که در مرکز این شهر قرار دارد و به دلیل معماری زیبا و مجلل به یکی از زیبایی های برلین تبدیل شده و تنها جایی برای عبادت و افراد مذهبی نیست بلکه سالانه گردشگران زیادی از علاقمندان به تاریخ و معماری را به سوی خود جذب می کند .
دلیل اصلی شهرت و جذابیت این کلیسا داشتن ناقوسی از قرن پانزدهم و گنبدی به ارتفاع بیش از 75 متر است که به زیبایی هر چه تمام به رنگها و طرح های گوناگون مزین شده و با ورود به کلیسا نظر بازدید کنندگان را به سمت خود جلب می کند، علاوه بر زیبایی گنبد، در جای جای کلیسا از تزیینات پر جزییات بسیار با شکوه و طراحی های ظریفی استفاده شده که سالن کلیسا را بسیار مجلل کرده است.
نقاشی هایی نیز در کلیسا به چشم می‌خورند که تاریخ کلیسا را به تصویر کشیده اند اما همانطور که گفته شد گنبد شگفت انگیز این کلیسا از اصلی ترین و معروفترین دیدنی‌های آن به شمار می رود و این کلیسا را به یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آلمان تبدیل کرده است.

کلیسای جامع برلین از دیدنی های این شهر

تاریخچه ی ساخت کلیسای جامع برلین

این کلیسا نیز همچون بسیاری از اماکن مقدس و مذهبی در شهرها و کشورهای مختلف تاریخی پر فراز و نشیب را از سر گذرانده تا به کلیسای امروزی رسیده است.
ساختمان اولیه کلیسا در واقع بخشی از قصر برلین بود و ساخت آن به دستور فریدریک دوم پادشاه آلمان از قرن چهاردهم شروع می شود و سپس آن را به یک دانشگاه قوانین کلیسایی تبدیل می کند، اما پس از این دوران کلیسا دست خوش تغییراتی قرار می‌گیرد و در طی قرن‌ها چندین بار مورد بازسازی قرار می‌گیرد. به طوری که در قرن هفدهم میلادی ساختار بنا را به طور کامل تغییر می دهند و آن را با سبک معماری دیگری از نو می سازند و قسمت های قدیمی کلیسا را تخریب می‌کنند، اما تغییرات به همین جا ختم نمی شود و در اوایل قرن هجدهم طراحی و معماری کلیسا مجددا دستخوش تغییرات قرار می گیرد، سرانجام در سال 1905 میلادی کلیسا به دستور ویلهلم دوم به سبک باروک ( سبکی از معماری که در آن از طراحی های نامنظم و پر پیچ و تاب استفاده می شود ) بازسازی می‌شود و کلیسای امروزی را به وجود می آورد اما در طی جنگ جهانی دوم آسیب زیادی به  کلیسا وارد می شود و در اواخر قرن نوزدهم مورد آخرین مرمت بدون تغییر در سبک معماری قرار می‌گیرد.

بازدید از کلیسای جامع برلین

در داخل کلیسا چه می بینیم

در طراحی داخلی کلیسای جامع برلین از ستون‌های مرمری با تزیینات طلایی استفاده شده که در کنار پنجره هایی با شیشه های رنگی نمای داخلی کلیسا را بسیار مجلل نمایان کرده است.
این کلیسا از سه بخش کلیسای یادبود، کلیسای غسل تعمید و ازدواج، کلیسای منطقه ای تشکیل شده است که در هر کدام از این بخش‌ها همچنان مراسمات مذهبی انجام می گیرد و برای بازدید کنندگان این امکان فراهم شده که در صورت تمایل به تماشای اجرای این مراسمات بنشینند.
 اما در کلیسا بخش های دیگری نیز به چشم می‌خورند مانند پلکان سلطنتی که برای بالا رفتن پادشاهان به قسمت بالای گنبد با تزیینات مجلل ساخته شده است.
ساز ارغنون که بیش از هفت هزار لوله دارد و در نوع خود بی نظیر است  و از جاذبه های دیدنی کلیسا محسوب می شود و متعلق به قرن نوزدهم و از زمان آخرین بازسازی توسط ویلهلم در کلیسا وجود دارد، سکوی خطابه چوبی که به زیبایی حجاری و تزیین شده، همچنین محراب طلایی و محراب اصلی مزین شده با سنگهای عقیق زرد و مرمر سفید، اتاق غسل تعمید (غسل تطهیری برای بخشش گناهان و آغاز زندگی دوباره )، علاوه بر طراحی ها و تزئینات چشم گیر داخلی، وجود آرامگاه‌های خاندان سلطنتی در کلیسا نیز یکی دیگر از جاذبه های آن محسبوب می‌شود در داخل کلیسا چندین تابوت سنگی برای پادشاهان آلمان به چشم می خورد اما در سرداب و حیاط کلیسا حدود صد قبر با تابوت های سنگی و چوبی وجود دارد که متعلق به فریدریک اول تا سوم و خانواده های آنها هستند برخی از این تابوت ها به زیبایی تزیین و حجاری شده اند اما برخی با ظاهر ساده تری به چشم می خورند. 

تابوت های داخل کلیسای جامع برلین

از قدیمی ترین این آرامگاه‌ها می‌توان به تابوت حاکم براندنبورگ که متعلق به قرن پانزدهم میلادی می باشد، اشاره کرد و از مهمترین سردابه های موجود در کلیسای جامع برلین سردابه ی هوهنزولرن است که تابوت خاندان سلطنتی در طی پنج قرن در آن یافت می شود.

اما برجسته ترین جاذبه‌ی کلیسا گنبد بی نظیر آن می باشد که با پلکان سلطنتی که در گوشه ای از کلیسا برای بالا رفتن از آن تعبیه شده و حدود 270 پله می باشد که بخش آخر آنها بسیار باریک می شود و عبور را سختتر می‌کند، این زیبایی به خارج از کلیسا می رسد و با رسیدن به بالای گنبد و دیدن چشم اندازی شگفت انگیز از شهر برلین و دیگر مکانهای دیدنی آن مثل جزیره ی موزه و میدان ژاندرمن مارکت از بلندای کلیسا این زیبایی به اوج خود می رسد و با دیدن منظره های تماشایی پاداش صعود از پله های باریک و سخت گذر کلیسا را دریافت می کنید، چنانچه بالا رفتن از پله برای شما دشوار باشد می توانید از آسانسور موجود در کلیسا برای رسیدن به بالای گنبد و پشت بام کلیسا استفاده کنید.

دیدنی های بازدید از کلیسای جامع شهر برلین آلمان

می توان به عنوان آخرین بخش دیدنی کلیسای جامع به موزه ی کلیسا اشاره کرد که در آن اطلاعاتی در مورد تاریخچه ی ساخت کلیسا با عکس های تاریخی و نمونه های کوچکی از بنا به نمایش در آمده است، که با تهیه بلیط و پرداخت ورودی می توانید از تمام قسمت های آن بازدید کنید.

آدرس کلیسا و ساعت بازدید از آن

کلیسای جامع برلین در مرکز شهر و در جزیره موزه و میدان ژندارمن مارکت قرار دارد و ساعت بازدید از آن از 9 صبح تا 19 شب می باشد.

وسعت کلیسای برلین

شکوه کلیسای جامع برلین

امتیاز 5.00از 5 (8 رای)