کاخ سان سوسی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 01 مرداد 1399 0
کاخ سان سوسی

 کاخ سان سوسی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری محسور کننده در آلمان می باشد که تنها یک کاخ نیست بلکه در اطراف آن باغی به وسعت 500 هکتار وجود دارد که در بین مردم به نام پارک سان سوسی شهرت دارد.

کاخ سان سوسی

 این مجموعه باغ و کاخ ها در 41 کیلومتری برلین و شهر پوتسدام قرار دارد ، پوتسدام شهری کوچک است اما از نظر جاذبه های گردشگری تاریخی و انواع موزه ها و کاخ ها یکی از غنی ترین شهرهای آلمان می باشد.
مجموعه سان سوسی که شاید برای ایرانی ها یاد آورد مجموعه کاخ های سعد آباد باشد آن چنان وسعتی دارد که امتداد باغ آن به نزدیکی برلین می رسید و از سمت دیگر در سواحل هاول پیش رفته است ، در این مجموعه حدود 150 عمارت نیز وجود دارد که هر کدام به دستور یکی از پادشاهان پروس ساخته شده است که شامل چندین کاخ تابستانی و زمستانی، محل اقامت مهمانان، معبد و کلیسا، موزه و سالن تئاتر و..می‌باشد و کل مجموعه ی عمارت‌ها و باغ به عنوان یک میراث جهانی در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

تاریخچه ساخت کاخ سان سوسی

 این کاخ با شکوه در قرن هجدهم میلادی به دستور فردریک پادشاه پروس ساخته شده در آن زمان پروس شامل کشورهای لهستان، آلمان، سوئیس، دانمارک، روسیه می شد و کشوری تنها به نام آلمان وجود نداشت. فردریک این کاخ را به عنوان محل استراحت و اقامتگاه تابستانی خود بر روی زمینی مرتفع با پوشش گیاهی انبوه ساخت که در زمان سختی و خستگی برای رسیدن به آرامش کافی به این کاخ پناه می آورد و به نوعی پناهگاه روحانی او به شمار می رفت، نام سان سوسی را که به معنای آسودگی خاطر و آرامش است برای این مجموعه نیز انتخاب کرد کاخ را به شکل پرنده ای که دو بال خود را باز کرده باشد طراحی کردند این نما از فاصله دور به خوبی نمایان است و می تواند نشان دهنده ی آرامش و خیالی آسوده باشد.

دیدنی های برلین کاخ سان سوسی

فردریک به ساده زیستی معروف بود و از تجملات به دور بود و برای ساخت این کاخ که بسیار مورد علاقه ی او بود در کنار معماران معروف آن زمان طرح ها و ایده های گوناگونی ارائه داد و بسیاری از قسمتهای کاخ با نظر شخص فردریک تکمیل شد و به همین علت معماری این قصر نسبت به سایر قصرهای موجود در جهان طراحی متفاوت و منحصر به فردی دارد.

او مخالف انجام کارهای تعمیراتی در کاخ بود و معتقد بود کاخ تا زمان مرگ او پا برجا بماند کافی است اما با گذشت سالیان طولانی از ساخت این عمارت زیبا همچنان با شکوه هرچه تمام در میان باغ خود نمایی می‌کند و گردشگران را با یک نگاه مجذوب خود خواهد کرد.

بازدید از کاخ دیدنی سان سوسی برلین


برای تزئین نمای کاخ از مجسمه های متعددی به رنگهای طلایی استفاده شده که در نوع خود بی نظیر هستند داخل کاخ نیز 10 اتاق وجود دارد که در آن زمان هر کدام کاربری های مختلفی داشتند و همچنان طراحی و دکور شیک خود را با همان مبلمان و دیگر وسایل تزیینی حفظ کرده اند، مجموعه سان سوسی همانطور که برای فردریک محل کسب آرامش و آسایش روح بود امروزه نیز همان حال و هوای آرام بخش خود را حفظ کرده و به گردشگران و بازدید کنندگان انتقال می‌دهد، فردریک وصیت کرده بود پس از مرگش سردابی در میان باغ بسازند و او را در آنجا به خاک بسپارند اما وصیت او تا سالها پس از مرگش عملی نشد و سر انجام در سال 1991 میلادی مجددا او را در باغ سان سوسی به خاک سپاردند.
پس از مرگ فردریک ساخت اقامتگاههای مختلف توسط نسلهای بعدی پادشاهان پروس ادامه پیدا کرد تا جایی که امروزه شاهد 150 بنا با کاربری های گونان در این مجموعه هستیم یکی از این عمارتها کاخی با شکوه و با بیش از 200 اتاق می باشد که با هدف اقامت کوتاه مدت افراد والا مقام و مکانی برای خوش گذرانی آنها ساخته شد و فردریک سوم در زمان حکومتش آن را به عنوان محل اقامت خود انتخاب کرد. 
فردریک چهارم نیز یک کاخ اختصاصی در باغ برای خود بنا کرد که ساخت آن 13 سال طول کشید و امروزه به کاخ نارنجی معروف است، پس از آن تصمیم به احداث یک مکان مذهبی در باغ گرفت و دستور ساخت کلیسایی به نام کلیسای صلح را صادر کرد این کلیسا با برج ناقوس 40 متری خود در میان باغ خود نمایی می‌کند و مقبره ی خود فردریک چهارم نیز در این کلیسا قرار دارد . 

بنا های دیدنی و باغ دیدنی در آلمان

خانه چینی یکی دیگر از عمارت های موجود در مجموعه سان سوسی می باشد که بسیار مجلل و پر زرق و برق است و در طی 9 سال ساخته شد.
از دیگر عمارت‌های موجود در سان سوسی می‌توان به قصر جدید، قصر شارلوتنهوف، تالارهای جدید، معابد، بناهای تزیینی و سالن تئاتر با ظرفیتی بالغ بر 220 نفر اشاره کرد، که هر کدام از آنها توسط یک پادشاه و در دوره های مختلف ساخته شده و امروزه به محلی بسیار جذاب و دیدنی برای جذب گردشگر در آلمان تبدیل شده است .

ویژگی باغ سان سوسی

در زمان ساخت اولین کاخ در این منطقه دستور ساخت باغ نیز صادر شد که وسعت آن به 500 هکتار می رسید و آن را به صورت تراس هایی طراحی کردند که زیبایی خاص و منحصر به فردی به این مجموعه بخشیده است در این باغ بیش از سه هزار درخت میوه و گلخانه های متعدد وجود دارد که با فواره ای بزرگ و زیبا در میان آن و چشمه هایی که با مجسمه هایی از سنگ مرمر به خوبی تزیین شده اند هر بیننده ای را شیفته ی خود می کند.

کاخ دیدنی سان سوسی و باغ های اطراف آن

این کاخ که امروزه جز چهار کاخ سلطنتی بزرگ اروپا است هر سال تابستان شاهد برگزاری جشن و نمایشی از آتش بازی می‌باشد که با موسیقی کلاسیک بسیار جذاب و دیدنی است اگر شانس با شما یار باشد می‌توانید در زمان بازدید از مجموعه سان سوسی از دیدن این جشن نیز لذت ببرید .

تهیه بلیط و ساعات بازدید

تهیه بلیط برای ورود به کاخ سان سوسی کار دشواری نیست و می توانید از کیوسکهای اطلاعات توریستی در برلین به راحتی بلیط را تهیه کنید و همه روزه به غیر از روزهای دوشنبه بین ساعات 10 تا 17می توانید از کاخ سان سوسی بازدید کنید.

امتیاز 5.00از 5 (5 رای)