جزیره موزه برلین

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 05 مرداد 1399 1
جزیره موزه برلین

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در آلمان جزیره موزه می باشد که به سبب قرار گیری در رودخانه و وجود چند موزه در کنار هم به این نام خوانده می‌شود.
این جزیره مجموعه ای از پنج موزه ی ارزشمند تاریخی و هنری به نام های موزه‌ی التس، موزه ی بوده، پرگامون، موزه قدیم و جدید تشکیل شده است. البته از وجود کلیسای جامع فرانسوی در این جزیره نباید چشم پوشی کرد که یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری زیبای برلین به شمار می رود، یکی دیگر از دیدنی‌های جزیره ساختمان موزنیوس می باشد که در جنگ جهانی دوم آسیب جدی به آن وارد شد پس از بازسازی به طرز با شکوهی در برلین خود نمایی می‌کند و جزء دیدنی های جزیره به شمار می رود. اما دلیل اصلی شهرت این جزیره قرار گرفتن موزه‌های پر بار و برجسته ی آلمان در آن می باشد.

ساخت مجموعه این جزیره و ساختمان های آن حدود یک قرن زمان برد و قدیمی ترین موزه ی این مجموعه موزه ی التس می‌باشد که در طی سالهای بعد از ساخت آن موزه‌های دیگر نیز به آن افزوده شدند، به طور کلی می توان در این جزیره ی دیدنی آثار ارزشمندی از تاریخ و هنر از دوران ها و سرزمین های دور و نزدیک را مشاهده کرد که به نمایش گذاشته شده اند.

آثاری از مصر و ایران باستان گرفته تا آشور و بابل از دوران قبل از میلاد مسیح تا قرون وسطی همه و همه در این مجموعه ی بی نظیر جمع شده اند همین دلیل است که جزیره موزه را به یکی از محبوبترین و پرطرفدارترین دیدنی های این کشور تبدیل کرده است و آن را به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسانده است.

این مجموعه ی شگفت انگیز و دیدنی سالانه میزبان میلیونها گردشگر و تاریخ دوست از سراسر دنیا برای دیدن آثاری می باشد که در هیچ کجای این کره ی خاکی نمونه های آنها پیدا نمی شود!.

موزه دیدنی برلین

در بازدید از هر کدام از این موزه ها در جزیره موزه چه می بینیم

موزه ی آلتس با سالن بسیار وسیع و ستون های بلند قدیمی محل به نمایش گذاشتن مجسمه هایی از دوران باستان که اکثرا متعلق به یونان می باشند و همچنین اشیاء آنتیک و قدیمی رومی و بسیاری از کارهای هنری قدیمی دیگر می باشد.
در موزه بوده نیز مجموعه ی بی نظیر و بزرگی از مجسمه ها ی قرون وسطی، کلکسیون سکه و پول و بسیاری از آثار هنری بیزانس در معرض دید عموم قرار گرفته است.
در گالری یا موزه ی قدیمی می‌توانید از نقاشی ها و مجسمه های دوره های گوناگون و سبکهای متفاوت دیدن کنید.

جزسره موزه برلین و آثاری از ایران

موزه پرگامون که مهمترین و پر بارترین موزهای جزیره است که معماری نسبتا مدرنی با سه ورودی دارد که همه ی آنها در یک باغ قرار دارند و بیشترین بازدید را در بین موزه‌های دیگر این مجموعه به خود اختصاص داده است.

به علت وجود آثار نفیس و ارزشمند، این موزه از اهمیت و محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشد. اهمیت پرگامون به آلمان و برلین محدود نمی‌شود بلکه از مهمترین موزه‌های مربوط به آثار باستانی در جهان می باشد، تعدادی از آثار موجود در این موزه، از مصر باستان و پاپیروس ها و سردیس بانو نفرتیتی ملکه‌ی قدرتمند مصری است که یکی از بی نظیرترین و با کفیت ترین آثار موزه می باشد و نظر همگان را به خود جلب می‌کند، در پرگامون آثاری از ایران نیز به چشم می خورد، یکی از آنها محرابی متعلق به مسجد میدان در شهر کاشان می باشد. همچنین میتوان به تعدادی از فرش های دستبافت نفیس ایرانی و بسیاری از کاشی های حکاکی شده از هنرهای اصیل ایرانی نیز اشاره کرد.

از دیگر آثار مهم موجود در پرگامون و جزیره موزه می توان به محراب پرگامون اشاره کرد، این محراب با طول 91متر و ارتفاع 204 متر متعلق به قرن دوم قبل از میلاد مسیح می باشد. اما مهمترین اثر در این بخش دروازه ی ایشتار است که دروازه ی ورودی شهر بابل در نزدیکی رود فرات فرات بوده و با قدمتی بیش از 2600 سال در موزه می درخشد. این دروازه توسط آلمانی ها کشف شد و در زمان کشف صدها قطعه شکسته بوده که با توافق دولت عراق توسط کشتی به آلمان منتقل می شود و در موزه پرگامون مورد مرمت قرار می گیرد و امروزه با ارتفاع 12 متر در معرض دید عموم قرار گرفته است. از دیگر آثار مهم این موزه، لاماسو یا همان گاو بالدار از دوران باستان و نمای مشتا که نمایی تزیینی از کاخ های امویان می باشد. برای بازدید از این مجموعه با آثار دیدنی و حیرت انگیز باید ساعتها، وقت خود را به آن اختصاص دهید، اما مسئولین موزه برای رفاه بازدید کنندگان و داشتن بازدیدی توام با آرامش و لذت کافی این امکان را فراهم آورده اند که با ورود به جزیره موزه و تهیه کارت خوش آمد گویی از این مجموعه می توانید با خیالی آسوده و در طی سه روز به صورت رایگان از موزه‌های جزیره دیدن کنید و یا با تهیه‌ی کارت چند منظوره‌ی موزه‌های برلین از 30 موزه ی دیگر رایگان دیدن کنید .

آثار باستانی موزه های برلین

آدرس و دسترسی به جزیره موزه

جزیره موزه در منطقه ای به نام mitte در شهر برلین و در قسمت شمالی رودخانه اسپری واقع شده و رسیدن به این مکان کار چندان دشواری نیست و با وسایل حمل نقل عمومی مانند مترو یا ترامواهای خطوط m1 و m12 می‌توانید در نزدیکترین ایستگاه به جزیره پیاده شوید و با طی کردن مسیری کوتاه به راحتی به این مجموعه ی بی نظیر برسید.
نا گفته نماند ورود به این جزیره برای تمام افراد زیر هجده سال رایگان می‌باشد!.

امتیاز 5.00از 5 (5 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

هانیه خان بابایی
در تاریخ: 13:48:24 1399/2/28

وای چه جالب تا به حال ندیدیه بودم که در رودخانه موزه قرار داشته باشه شبیه فیلم هاست جای باحالی هست البته معلومه که حیلی زحمت کشیده شده واسه ساختن این مجموعه تا در نهایت به چنین جای بی نظیری تبدیل بشه دست تمام سازندگانش درد نکنه جای عالی شده

ثبت نظر جدید