کلیسای جامع مونیخ

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 01 مرداد 1399 0
کلیسای جامع مونیخ

کلیسای جامع مونیخ به نام های متعددی چون کلیسای جامع مریم مقدس و کلیسای جامع بانوی ما در بین مردم مونیخ نیز خوانده می شود ، کلیسایی با معماری زیبا و نمایی از آجر با قصه ها و افسانه های فراوان خود عنوان مهمترین کلیسای مونیخ را از آن خود کرده است.

کلیسا جامع مونیخ

تاریخچه ای از ساخت کلیسای جامع مونیخ


بنای اولیه کلیسا توسط یکی از ماموران عالی رتبه در سال 1468 میلادی گذاشته شد اما ساخت آن با کندی پیش می رفت و گاها به علت کمبود بودجه چندین سال متوقف می شد به طوری که تا سال 1525تنها برج های آن ساخته شد،  پس آن در طی چندین سال ساختمان اصلی ساخته شد اما همچنان کار در کنار مشکلات اقتصادی پیش می رفت و تا مدتها از سقف موقت برای کلیسا استفاده می کردند برای نمای بیرونی کلیسا نیز با فقدان سنگ مواجه شدن که به همین دلیل مجبور شدند نما را با آجر تکمیل کنند بدین ترتیب ساخت در کنار سختی های فراوان پس از گذشت حدود 200 سال به اتمام رسید .

کلیسا جامع مونیخ

 فضای داخلی و دیدنی‌های کلیسا


کلیسا وسعت زیادی دارد و بزرگترین تالار کلیسا در مونیخ متعلق به این کلیسا می باشد جالب است بدانید در زمان ساخت کلیسا مونیخ 13 هزار نفر جمعیت داشت اما کلیسا با ظرفیت 20 هزار نفر ساخته شد.
معماری منحصر به فرد با طرح های جذابی از سبک گوتیک آن را از سایر کلیساها متمایز کرده سالن اصلی آن به سه بخش تقسیم می شود که بخش بزرگتر آن در قسمت وسط و دو سالن کوچکتر در طرفین آن قرار گرفته اند. سالن با طرح‌ها و نقاشی‌های فراوانی از هنرمندان معروف تزیین شده است، بر روی ستون‌های کلیسا تزییناتی در مورد کارگران و نحوه ی کار آنها در ساخت کلیسا دیده می‌شود که گفته می شود این تزیینات به پاس زحمات فروان کارگران به کار رفته است.

کلیسای جامع مونیخخ

 مجسمه های تاریخی و یادبودهای با ارزشی از قرون مختلف در کلیسا به چشم می‌خورند که از مهمترین آنها می‌توان به یادبود امپراطور مقدس روم ( لویی پنجم ) اشاره کرد. همچنین مجسمه های برنزی زیبایی از مادر ترزا و دوپرت مایر (کشیشی که در مقابل نازی‌ها ایستاد و به زندان افتاد چندین سال پس از مرگ، او توسط پاپ قدیس اعلام شد) و آثاری از مجسمه‌های قدیمی که در جنگ جهانی دوم سوزانده شدند، پنجره‌های کلیسا که به جا مانده از قرن پانزدهم میلادی هستند یکی دیگر جذابیت‌های آن به شمار می روند، مقبره ی خاندان سلطنتی در زیر محراب کلیسا که قدیمی ترین آرامگاه در مونیخ می باشد نیز دیدنی دیگر این کلیسا می باشد . اما اصلی ترین دیدنی جذاب کلیسای جامع مونیخ که گردشگران کنجکاو فراوانی را به بازدید از کلیسا وا می دارد رد پای شیطان است که داستانی افسانه ای دارد طبق این داستان معمار کلیسا برای تامین هزینه‌های ساخت کلیسا با شیطان قرار دادی بسته که طبق آن معمار تعهد داده کلیسا را بدون پنجره بسازد اما برای ساخت پنجره ها به شیطان رکب می‌زند و او را به بخشی از کلیسا می برد که به علت وجود ستونهای متعدد و معماری خاص ساخت پنجره ها از دید او پنهان می مانند پس از آگاه شدن شیطان از ساخت پنجره ها از شدت عصبانیت رد پای خود را بر روی یکی از سنگهای کف کلیسا حک می‌کند .

کلیسای جامع مونیخبرج های کلیسا دیگر بخش های جذاب کلیسا هستند ارتفاع آنها به بیش 98 متر می‌رسد، گفته می شود برج شمالی 12 سانت از برج جنوبی بلندتر است. برج جنوبی با پله های فراوان امکان بالا رفتن و دیدن چشم اندازی از شهر زیبای مونیخ را برای گردشگران فراهم کرده .
اما در برج شمالی امکان صعود وجود ندارد که طبق افسانه‌ای دیگر پس از خودکشی یک دختر که به دلیل شکست عشقی در قرن هجدهم میلادی خود را از بالای این برج به پایین پرت کرد پله های برج را از دسترس خارج کردند، اما دیدنی دیگری در این برج قرار دارد که نقش مهمی در ساخت کلیسا ایفا کرده است، یک سیستم هوشمندانه برای بالا بردن مصالح به ارتفاعات کلیسا مثل سقفها بوده این سیستم که یک چرخ مدور بزرگ دارد و حدود 20 نفر در داخل قرار می گرفته که با راه رفتن چرخ را به حرکت در می آوردند و با این کار مصالح را به بالا می فرستادند ، این سیستم هوشمند قدیمی امروزه یکی از دیدنی های کلیسا محسوب می شود. نکته ی جالبی که در مورد برج شمالی وجود دارد این است که این برج به عنوان مبنای اصلی محاسبات مسافتی در مونیخ استفاده می شود مثلا اگر در جاده تابلویی ببینید که 20 کیلومتر تا مونیخ فاصله دارید یعنی شما 20 کیلومتر از این برج فاصله دارید.
 کلیسای جامع مونیخبازدید از کلیسای جامع مونیخ چگونه است ؟
روزهای دوشنبه تا شنبه از ساعت 10 تا 17 درهای کلیسا به روی بازدید کنندگان باز است 
فقط بالا رفتن از برج جنوبی ملزم به پرداخت ورودی است که از اول آوریل تا آخر اکتبر قرار گرفتن بر فراز آن ممکن است .

امتیاز 5.00از 5 (6 رای)