کلیسای سنت ساوا کجاست

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 14 تیر 1399 0
کلیسای سنت ساوا کجاست

در شهر بلگراد پایتخت صربستان یکی از بزرگترین کلیساهای ارتدکس دنیا به نام کلیسای سنت ساوا (کلیسای جامع) قرار گرفته و بر روی فلات وکار در بام این شهر ساخته شده و یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری صربستان به شمار می‌رود که از محبوبیت ویژه ای در بین گردشگران برخورد است و آنها را با فرهنگ و آداب و رسوم صربستان آشنا می کند، همچنین جایگاه ویژه ای نیز در بین مردمان این کشور دارد که نه تنها مکان مهمی برای عبادت آنها محسوب می شود بلکه همیشه محل مناسبی برای برگزاری مراسمات غم و شادی مردم به شمار می رود.

این کلیسای ارتدکس که بزرگترین کلیسای ارتدکس در ناحیه بالکان و دومین آنها در جهان است ابعادی دو برابر کلیسای سنت باسیل روسیه دارد دلیل اهمیت ویژه ی آن در بین صرب ها عظمت و یا ابعاد بزرگ آن نیست بلکه این اهمیت نشات گرفته از تاریخ این کشور می باشد ستون ایمان و نماد آزادی صربستان محسوب می شود.
از آنجایی که این کلیسا محل کار اسقف اعظم نیست یک کلیسای جامع به شمار نمی رود اما کلمه ی جامع در اسم آن جا گرفته و بسیاری از مردم آن را به نام کلیسای جامع سنت ساوا می شناسند.

کلیسای سنت ساواتاریخچه ی ساخت کلیسای سنت ساوا

این کلیسا در واقع مقبره ای برای سنت ساوا بوده و به عنوان نمادی برای سپاسگزاری از او که از ارزش والایی در بین صرب ها برخوردار است و او را به نام ساوای مقدس می خوانند، ساخته شد.

 ساوا یکی از تاثیر گذارترین افراد در تاریخ قرون وسطی صربستان می باشد که کارهای بزرگی برای این کشور انجام داده او یک دیپلمات مشهور و بنیان گذار اولین قانون کشور بود همچنین اولین اسقف اعظم در قرون وسطی و بانی احداث یکی از صومعه های معروف صربستان به نام هیلاندرا می باشد و در سال 1595 از دنیا می رود.  
در همین حین عثمانی ها به صربستان حمله می کنند از آنجایی که از ارزش و احترام ساوا در بین مردم صربستان آگاه بودند برای تضعیف روحیه ی آنها به دستور وزیر اعظم عثمانی بقایای جسد سنت ساوا را از تابوت بیرون کشیدند و آن را آتش زدند بدین ترتیب یکی از تلخترین حوادث تاریخ صربستان به وقوع پیوست.

پس از گذشت سالیان طولانی از این واقعه در قرن نوزدهم میلادی گروهی تصمیم گرفتند در محلی که جسد ساوا سوزانده شده مقبره ای به عنوان یاد بود برای او بنا کنند چند سال طول کشید تا طرحی برای این مقبره انتخاب کنند و کار ساخت را شروع کنند اما دیری نپایید که جنگ بالکان و پس از آن جنگ جهانی اول آغاز شد و تمام فعالیت های اولیه ساخت و ساز از بین رفت، پس از اتمام این جنگها مجددا به فکر احداث بنایی جدید در این محل افتادند اما با این تفاوت که دیگر نامی از ساخت مقبره نبود و هدف به ساخت کلیسا تغییر کرده بود.

سرانجام با بررسی چندین طرح پیشنهادی و انتخاب بهترین طرح در سال 1935 ساخت کلیسای سنت ساوا توسط مطرح ترین معماران صربی کلید خورد اما این بار با جنگ جهانی دوم و پس از آن با حکومت کمونیستی روبه رو شدند که کار ساخت برای 50 سال به طور کامل متوقف شد، سپس در سال 1985 کار ساخت با کمکهای مردمی و نذورات آنها مجددا از سر گرفته شد و تا سال 2004 به طول انجامید یکی از دلایل طولانی شدن ساخت و تکمیل کلیسا این بوده که با کمک های مردمی و به آرامی پیش می رفت البته همچنان این کلیسا تحت بازسازی قرار دارد اما کار بیشتر قسمت های آن به اتمام رسیده است.

بازدید از کلیسای سنت ساوا بلگرادمعماری ساختمان کلیسا

در ساخت کلیسا از تزیینات بسیار زیبایی استفاده شده که هر ببینده ای را متحیر خواهد کرد
 ارتفاع آن حدود 80 متر است و گنبدی مرکزی عظیم آن 70 متر ارتفاع دارد و صلیبی طلایی و درخشان به ارتفاع 12 متر بر روی آن نصب شده که بسیار خیره کننده است جالب است بدانید که نصب این گنبد به علت وزن زیاد (حدود چهار هزار تن) آن 40 روز طول کشیده و یکی از بزرگترین دستاوردهای ساخت و ساز در صربستان می باشد و ساختمان کلیسا به طور کلی یکی از بزگترین سازه های پایتخت این کشور به شمار می رود ، گنبدهای کوچک دیگری در ساختمان به چشم می‌خورد که بر روی هر کدام از آنها صلیب هایی طلایی نصب شده است.  جمعا 18 عدد صلیب با ابعاد مختلف در جای جای کلیسا قرار گرفته ، در تزیینات سر در ورودی از سنگهای گرانیت و مرمر سفید استفاده شده که نمای فوق العاده تماشایی به کلیسا داده است.
با ورود به کلیسای سنت ساوا بلگراد و دیدن کف آن با سنگهای بسیار براق و آینه ای برخورد می کنید گفته می شود سنگهای به کار رفته در فضای داخلی تماما اهدایی از طرف مردم بوده. بیش از هر چیزی تزیینات گنبد مرکزی توجه شما را به خود جلب می کند که شاهکاری از هنرمندان روسی و صربی می باشد که فضای داخلی گنبد را با مساحتی بیش از 1200 متر مربع به طور کامل موزاییک کاری کرده اند، در این تزیینات تصویری از حضرت مسیح می بینید که شاید به نظر کوچک بیاید اما جالب است بدانید که فاصله ی بین دو چشم این تصویر 3 متر است با اطلاع از این اندازه می توانید به عظمت کل تصور ساخته شده از موزاییک پی ببرید.

کشور صربستان کلیسای سنت ساوازیر زمین کلیسا که شامل سرداب و مقبره و خزانه کلیسای با اشیاء ارزشمند است حدود 1800 متر مربع مساحت دارد ، طبقه همکف نیز 1500 متر مربع و طبقه اول 3500 متر مربع می باشند که تماما با تزیینات زیبا و شگفت انگیزی پوشیده شده اند.

موقعیت مکانی و دسترسی به کلیسا (کلیسای سنت ساوا کجاست)

 همانطور که گفته شده کلیسا در بام شهر بلگراد و بر روی بلندی بنا شده و از تمام نقاط شهر می توان گنبد آن را دید از این رو کلیسا دسترسی راحتی دارد، در اطراف کلیسا باغ های زیبا با حوضچه های بسیار دیدنی قرار دارد همچنین چشم اندازی بی نظیر و فوق العاده تماشایی از شهر زیبای بلگراد دارد که شما را مبهوت خواهد کرد.
کلیسای سنت ساوا تنها محل عبادت و راز و نیاز مردم بلگراد نیست بلکه در روزهای مشخصی از سال مانند کریسمس و سال نوی ارتدکس جشن‌های تماشایی در محوطه ی کلیسا با حضور مردم با آتش بازی و رقص و شادی برگزار می شود که دیدن آن‌ها بسیار لذت بخش است شاید بهتر باشد زمان بازدید خود را از کلیسا با زمان برگزاری این جشن‌ها هماهنگ کنید.

امتیاز 5.00از 5 (7 رای)