موزه سرگئی پاراجانوف، محبوب ترین موزه ایروان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 23 مرداد 1400 1
موزه سرگئی پاراجانوف، محبوب ترین موزه ایروان

«موزه پاراجانف» (Sergei Paradjanov Museum) از محبوب ترین موزه های ایروان می باشد. نام این مجموعه به افتخار سرگئی پارا جانف نویسنده برجسته ارمنستان انتخاب شده است. او خالق و نویسنده چند شاهکار هنری بود که توسط آن ها مورد ستایش و تکریم واقع شد، از جمله: سایه‌های اجداد فراموش شده (1964)، رنگ انار یا سیتناوا (1969)، افسانه قلعه سارام (1985).

این هنرمند ارمنی در سینما نیز تأثیر گذار بوده است؛ سهم پاراجانف در هنر سینما، نخستین و اصلی ترین شعر شاعرانه وی است. سیستم زیبایی شناسی او شامل هنر پلاستیک، بر اساس سنت های هنر ارمنی، شرقی و اروپایی است. این مجموعه در فهرست موزه های افراد مشهور ایروان جای دارد.

موزه خانه سرگئی پاراجانف

موزه ارمنستان، دیدنی های ایروان

درباره موزه سرگئی پاراجانف ایروان

این مجموعه در سال 1988 به عنوان موزه دولتی هنرهای معاصر ارمنستان مورد ساخت و ساز قرار گرفت و به دلیل زلزله ای که در سال 1988 رخ داد، موزه در سال 1991 افتتاح گردید. در زمان تأسیس و راه اندازی، موزه شامل دو ساختمان بود: یک ساختمان به عنوان موزه و یک ساختمان به عنوان خانه پاراجانوف. مجموعه موزه شامل 600 اثر از پاراجانوف است، از جمله مجموعه ای از کلاژهای مسطح و سه بعدی (کلاژ هنر اختلاط رنگ‌ها است) و مبلمان و وسایل شخصی که او در طول عمر خود از تفلیس تا ایروان با خود داشته است. موزه، خانه پاراجونوف را نیز شامل می شود. مکاتبات گسترده ای که وی با کارگردان ها داشته است، مثل نامه های بریك، تاركوفسکی، نیکولین، وكاتانیان و دیگر شخصیت های فرهنگی، در آرشیو موزه نگهداری می شود.

نقاشی ها و کلاژهایی که پاراجانوف در زندان کشیده بود، به طور مجزا در سالنی جداگانه به نمایش گذاشته شده است. نقاشی های سرگئی پاراجانف، ادراک زیبایی شناسی او از جهان است. آنچه که سبب جذابیت نقاشی ها و دیگر آثار هنری پاراجانوف شده است، استفاده وی از مواد و اشیای مختلف است. دولت شوروی به مدت تقریبا 15 سال فیلم برداری پاراجانف را به حالت تعلیق درآورد. او مدت ها در زندان ها و اردوگاه های نظامی به سر برد، این مکان روزانه توسط گردشگران تور ایروان بازدید زیادی دارد، البته بعض از آن ها عکاس هستند و دسته دیگر علاقه مند به مراکز تاریخی که میتواند خاطره خوشی را برای شما رقم بزند.

موزه خانه پاراجانوف در ایروان

موزه سرگئی پاراجانوف

ساعت کار و آدرس موزه سرگئی پاراجانوف

این موزه که در ساختمان های 15 و 16 خیابان اول دزوراقیوق واقع شده است، هر روز از ساعت 10:30 تا 17:00 پذیرای مراجعه کنندگان است. ارمنستان در زمره کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان جای دارد. بنابراین، برای سفر به آنجا و بازدید از جاهاهای دیدنی ایروان دغدغه تهیه روادید نخواهید داشت.

Address:  Dzoragyugh 1st St, Yerevan, Armenia.

امتیاز 5.00از 5 (2 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

تبسم
در تاریخ: 09:56:23 1399/1/24

ارمنستان به جای ساختن اماکن تفریحی و گردشگری فقط موزه ساخته البته کار خوبیه اما نه اینقدر زیاد مگه یه توریست چقدر می‌تونه موزه ببینه کلا نظرم نسبت به ارمنستان عوض شد فکر نمی‌کردم اینطوری باشه از هر اثری یه موزه داره با سلیقه من یکی که خیلی جور در نمیاد

ثبت نظر جدید