تسیتسرناکابرد بنایی جهت گرامیداشت یاد ارامنه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 23 مرداد 1400 1
تسیتسرناکابرد بنایی جهت گرامیداشت یاد ارامنه

«تسیتسرناکابرد» (Tsitsernakaberd) نام یک مجموعه در ایروان است که به یاد و جهت گرامیداشت 5/1 میلیون ارمنی که طی اولین نسل کشی کشته شدند، ساخته شده است. از سال 1967 میلادی تا به امروز، بنای یاد بود نسل کشی به مکانی مقدس در ایروان تبدیل شده است. این مجموعه جزء جاهای دیدنی ایروان است و گردشگران و علاقه مندان خاص خود را دارد که از آن دیدن می کنند. تسیتسرناکابرد در یک منطقه مرتفع و بر روی یک تپه ساخته شد تا چشم انداز خوبی داشته باشد. با بازدید از آن می توانید ازموزه نسل کشی ارمنی ها نیز دیدن فرمایید.

گورستان و گرامیداشت نسل کشی

ساختار تسیتسرناکابرد

  • تسیتسرناکابرد مساحتی بالغ بر 4500  متر مربع را به خود اختصاص داده است.
  •  این مجموعه شامل سه ساختمان اصلی است: دیوار یاد بود، جایگاه مقدس یا محراب ابدی (سالن یادبود و شعله ابدی) و ستون یاد بود «ارمنی روحانی».
  • یک ستون باریک از جنس گرانیت به ارتفاع 44 متر، به عنوان بخشی از بنای تاریخی ساخته شده که نماد "زنده ماندن و احیای معنوی" مردم ارمنی است؛ این برج همچنین نماد حزن و افسردگی شدید مردم ارمنستان است و در عین حال وحدت مردم ارمنستان را نیز به تصویر می کشد.

تیسترناکابرد در ایروان

درباره محوطه و مجموعه تیسترناکابرد

پیش از رسیدن به بخش مرکزی این بنای تاریخی، بازدیدکنندگان ابتدا دیوار یاد بود را مشاهده خواهند کرد؛ بر روی این دیوار که از سنگ بازالت ساخته شده، نام جمعیت ارمنی که توسط ترکان عثمانی طی قتل عام ارامنه کشته شدند، در امتداد 100 متر مشاهده می شود. از سال 1996 نیز بخش های پایانی دیوار یاد بود به نام افراد سیاسی و شخصیت های متفکری که اعتراض خود را به هر نحو نسبت قتل عام علیه ارامنه انجام دادند، اختصاص داده شد؛ در میان آن ها آرمین وگنر، هدویگ بول، هنری مورگنتائو، فرانس ورفل، یوهانوس لپسیوس، جیمز بریسه، آناتول فرانسه، فایز الحسین و ... قرار دارند. در مرکز تسیتسرناکابرد دایره ای قرار دارد که در اطراف آن دیوارهای بلند بدون درز ساخته شده است. شکل این دیوارها شبیه khatchkars  سنتی ارمنی است که از سنگ لوح ساخته شده است. سنگ لوح ها همچنین پیکرهایی را نشان می دهند که در حال عزاداری هستند؛ بنای یاد بود قتل عام، یک متر و نیم پایین تر از گردشگاه است؛ در مرکز آن شعله ابدی وجود دارد که نماد تمام قربانیان نسل کشی است.هر سال در این محل، در 24 آوریل (4 اردیبهشت) برنامه هایی جهت بزرگداشت و گرامیداشت یاد قربانیان نسل کشی اجرا می شود، این برنامه ها شامل اجرای موسیقی کلاسیک نیز می باشد.

گرامیداشت نسل کشی ارامنه در ارمنستان و شهر باتومی

ساعات بازدید و آدرس

بازدید از این مجموعه هر روز بجز دوشنبه ها از ساعت 10:00 تا 17:00 امکان پذیر است. این مجموعه در روزهای دوشنبه تعطیل است، شما میتوانید با خرید تور ایروان سفر دست جمعی از تمام اماکن گردشگری ایروان را تجربه کنید.

Address: Tsitsernakaberd Hwy, Yerevan, Armenia

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

تبسم
در تاریخ: 09:50:51 1399/1/24

حزن و افسردگی دیگه نماد به چه کارش میاد منکه چیزی سر نیاوردم حتما واسه مردم بومی ارمنستان بنای ارزشمندی هست اما خب باز هم بازدید از این بنا واسه یه توریست هم لازمه چرا ارمنستان برخلاف کشورهای همسایه اش بنای قدیمی نداره اکثرا به 2-3قرن پیش بر میگردن

ثبت نظر جدید