موزه مانتاداران ارمنستان موزه نسخه های خطی باستانی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 23 مرداد 1400 2
 موزه مانتاداران ارمنستان موزه نسخه های خطی باستانی

ارمنستان به دلیل آب و هوای مطلوب، طبیعت زیبا و تاریخ غنی خود، از مقاصد گردشگری بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی محسوب می شود. ایروان، پایتخت و بزرگ ترین شهر ارمنستان تورهای گردشگری متعددی دارد. در این شهر تاریخی موزه های زیادی  وجود دارد. یکی از این موزه ها «موزه مانتاداران» (The Museum of Matenadaran) است که موزه نسخه های خطی باستانی می باشد. بازدید از این موزه در برنامه تور ایروان قرار دارد.

موزه مانتاداران حاوی نسخ خطی کهن و زیبا

درباره موزه مانتادران و اسناد آن

به دلیل حمله مغول، نسخ خطی مربوط به قرن 10 تا 15 در موزه جود ندارد. در ابتدای قرن نوزدهم که شرق ارمنستان با امپراطوری روسیه یکی شد، شرایط مساعدی جهت حفظ نسخ خطی ایجاد شد. از آن زمان به بعد، دست نوشته های خطی دیگری نیز به موزه مانتاداران اضافه شد تا اینکه در سال 1914 مجموع آن ها به 4660 نسخه رسید.

امروزه بیش از 17000 نسخه خطی و بیش از 30000 سند که حاوی موضوعات متعددی هستند، در این مجموعه وجود دارد. انجیل Vehamor که در قرن هفتم نوشته شده، قدیمی ترین نسخه خطی است که به طور کامل حفظ شده است. یکی از آن‌ها بزرگ‌ترین دست‌نویس Msho Chantier است که بیش از 27 کیلوگرم وزن دارد و دیگری تقویم کلیسای کوچک مربوط به سال 1434 است که بزرگتر از اندازه عکس گذرنامه نیست و تنها 19 گرم وزن دارد.

موزه مانتاداران از اماکن دیدنی ایروان ارمنستان

نسخه های خطی در موزه مانتاداران ایروان

اگر به تاریخ و نسخه های خطی تاریخی علاقه مند هستید، در سفر خود به ایروان از این مجموعه غنی دیدن فرمایید. این موزه که در سال 1959 ساخته شد، میزبان غنی ترین و فوق العاده ترین دست نوشته های قرون وسطایی و کتاب هایی است که دربرگیرنده طیف وسیعی از موضوعات مانند الهیات، فلسفه، تاریخ، پزشکی، ادبیات، تاریخ هنر و کیهان شناسی به زبان ارمنی و بسیاری از زبان های دیگر است. در سال 1959 ساخته شد و باید مکان را برای همه عاشقان تاریخ و عناصر فرهنگی ببیند، به همین دلیل این مکان را به عنوان یکی از جاهای دیدنی ایروان می شناسند. موزه مانتاداران امروز نه فقط یک موزه، بلکه یک مرکز تحقیقاتی بزرگ نیز است. اگر علاقه مند هستید که نقش زبان ارمنی و الفبای ارمنی را در فرهنگ جهان بدانید، از این موزه دیدن کنید. به منظور آشنایی با تاریخ و فرهنگ این دیار نیز می توانید از موزه تاریخ ارمنستان دیدن نمایید.

در گرجستان نیز موزه مشابهی وجود دارد که در سفر به تفلیس، به عنوان یکی از جاهای دیدنی تفلیس مورد بازدید علاقه مندان قرار می‌گیرد.

موزه مانتاداران از موزه های ارمنستان در شهر ایروان

قیمت بلیط،ساعت کار و آدرس موزه موزه مانتاداران

قیمت بلیط این مجموعه 1000 درام ارمنستان است بجز یکشنبه ها و دوشنبه ها، این مجموعه در تمامی ایام هفته از ساعت 10 تا 17 پذیرای بازدید کنندگان است. موزه در روزهای تعطیل نیز بسته است؛ اگر سفری آسوده می خواهید، می توانید با خرید تور ایروان به راحتی از این موزه قدیمی بازدید کنید.

Address: No 53 Mesrop Mashtots Ave, Yerevan, Armenia

امتیاز 4.83از 5 (6 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 18:45:54 1399/6/29

عجب موزه ی پر محتوا و با ارزشی دیدن این همه نسخه ی خطی یه جا خیلی حس خوبی داره البته واسه هر کسی که علاقه داشته باشه و بتونه ارزش این کتابها رو درک کنه من خودم به شخصه خیلی به این آثار علاقه دارم و از دیدن نسخ خطی قدیمی خیلی به وجد میام واقعا زیبا و ارزشمنده

تبسم
در تاریخ: 13:40:28 1399/1/23

رفتن به ایروان مساوی است با بازدید هر روزه از موزه های مختلف البته خیلی خوبه اینقدر متفاوت تاریخ کشور را در معرض نمایش قرار میدن این موزه خیلی نظر منو جلب کرد خیلی قشنگه و معماری زیبایی داری واقعا جذاب و دیدنی هست مخصوصا دیدن اون کتابهای قدیمی از نزدیک خیلی جذابه

ثبت نظر جدید