موزه اربونی انعکاس فرهنگ کهن مردم ارمنستان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 23 مرداد 1400 1
موزه اربونی انعکاس فرهنگ کهن مردم ارمنستان

«موزه اربونی ارمنستان» که یک موزه تاریخی و باستان شناسی است (The Erebuni Historical & Archeological museum) در سال 1968 در شهر ایروان راه اندازی و در 19 اکتبر 1968 افتتاح شد. این مجموعه در هفتم مارس 2003 تحت حمایت دولت به یک منطقه فرهنگی و باستانی تبدیل شد و با توجه به اینکه نقش بسزایی در انعکاس فرهنگ کهن و شیوه زندگی مردم ارمنستان ایفا می کند، مهمترین مرکز اورارتولوژیک محسوب می شود؛ از این رو، می توان از موزه اربونی به عنوان مهمترین منبع فرهنگی حفظ اسناد تاریخ تأسیس ایروان یاد کرد.

موزه های ارمنستان، موزه اربونی در شهر ایروان

اشیا و متعلقات موزه باستان شناسی اربونی

یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی ایروان موزه باستان شناسی اربون است که مصنوعات موجود در این مجموعه از سایت های باستان شناسی معروف اربونی (Erebuni)، کارمیر بلور (Karmir Blur) و ناحیه شنگاویت کشف شده و به این سایت ها تعلق دارد. حفاری ها در سال 1952 در ناحیه اربونی و قلعه اربونی انجام شد؛ حفاری های اولیه در قرن نوزدهم آغاز شد، در حالی که حفاری های سیستماتیک در سال 1952 در اریبونوی تحت حمایت مشترک مؤسسه باستان شناسی و قوم شناسی آکادمی علوم ارمنستان و هیئت موزه پوشکین برای حفظ و احیای آثار معماری انجام شد. دهها عدد از مصنوعات اورارتین (Urartian) و هخامنشی (Achaemenian) مانند سفال، مهره، کمربند، دستبند، گردنبند، ظرف های نوشیدنی، کلاهخود، تیر کمان و سکه های نقره نیز کشف شد.

موزه های ارمنستان، موزه باستان شناسی اربونی در شهر ایروان

قیمت بلیط موزه اربونی ایروان

بزرگسالان: AMD 1000

دانش آموزان و دانشجویان: AMD 300

قیمت بلیط موزه با راهنمای تور به زبان ارمنی: AMD 2000

قیمت بلیط موزه با راهنمای تور به زبان خارجی غیر ارمنی: AMD 2500

کارمندان دیگر موزه ها، دانشجویان رشته میراث فرهنگی، اعضای میراث بین المللی، روزنامه نگاران، نظامیان نیازی به تهیه بلیط ندارند؛ نیازی به تهیه بلیط کودکان پیش دبستانی نیست.

موزه های ارمنستان، موزه باستان شناسی اربونی در ایروان

ساعات کاری و آدرس موزه باستان شناسی اربونی

روزهای کاری این مجموعه یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه و ساعات کاری آن 10:30 تا 16:30 است. آدرس: ارمنستان – ایروان – خیابان اربونی، شماره 38. تور ایروان در نزدیکی عید نوروز یکی از پر فروش ترین تور ها است که با خرید آن از تمامی مراکز مذهبی، تاریخی، خرید و جاهای دیدنی بازدید میکنند.

در شهر ایروان موزه های متعددی وجود دارد؛ اگر جزء افراد علاقه مند به موزه هستید می توانید از موزه هایی مانند، موزه هنرهای مردمی ایروان، موزه هنرهای روسی و یا موزه مانتاداران که موزه نسخه های خطی باستانی است دیدن فرمایید.

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

تبسم
در تاریخ: 16:42:57 1399/1/22

این موزه حتما ارزش دیدن داره موزه ی واقعی به این میگن موزه باید اثری از تاریخ در اون وجود داشته باشه و بتونه در مورد گذشته ی یک سرزمین و آداب و رسوم و فرهنگش اطلاعاتی در اختیار بازدید کننده قرار بده فکر میکنم این موزه به درستی از پس این کار بر بیاد

ثبت نظر جدید