قلعه اربونی ارمنستان تجسمی از گذشته ایروان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 23 مرداد 1400 2
قلعه اربونی ارمنستان تجسمی از گذشته ایروان

«قلعه اربونی» (Erebuni Fortress) سازه ای در ناحیه اربونی شهر ایروان، پایتخت ارمنستان است که 782 سال قبل از میلاد مسیح، توسط Argishti اول، پادشاه اوراتور ساخته شد. کلمه ایروان از واژۀ اربونی که به معنای "پیروزی" است مشتق شده و تاریخ تأسیس پایتخت مدرن، تاریخ احداث این دژ است. برخی از کارشناسان نیز این واژه را به "شهر آزادی" معنی کرده اند. این دژ تجسمی از گذشته ایروان است و آثاری که از آن به دست آمده، در موزه اربونی که در ناحیه اربونی قرار دارد، به نمایش گذاشته شده است و با توجه به اهمیت تاریخی و قدمتش، یکی از جاهای دیدنی ایروان به شمار می رود.

قلعه اربونی ایروان از جاهای دیدنی ارمنستان

پادشاهی اورارتور و ساخت قلعه اربونی ایروان

احداث این قلعه با هدف ایجاد یک قلمرو عمده نظامی و استراتژیک برای پادشاهی اورارتوها که حدود 3000 سال پیش در نزدیکی دریاچه وان ترکیه کنونی ساکن بودند، بنا شد و یک پایگاه نظامی قدرتمند برای تقویت موقعیت کشور در مرز شمالی به حساب می آمد تا از خطر حمله به قبایل دشمن جلوگیری کند. از سوی دیگر، اربونی پس از شهر وان، دومین مرکز اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اورارتو به شمار می رفت و ساختار معماری آن نیز مانند بسیاری از شهرهای مستحکم اورارتورها، دارای ساختار و طرح ساده و بی نظیری بوده است. به عنوان یک قاعده، قلعه ها در نزدیکی تپه های غیر قابل نفوذ ساخته می شد. علاوه بر قلعه، ساختمان هایی نیز در اطراف آن وجود داشت که در حال حاضر همه آن ها کشف شده است؛ در طول حفاری ها، یک کاخ با دیوارهای نقاشی شده و مزیّن، یک معبد، خانه، انبار و غیره نیز کشف شد.

قلعه اربونی ایروان از جاذبه های توریستی ایروان

کتیبه قلعه اربونی ارمنستان

طی تحقیقات باستان شناسی که در سال 1950 انجام گرفت، کتبه ای یافت شد که مربوط به آرگیشتی یکم بود. به دنبال کشف این کتیبه، اطلاعات خوبی به دست آمد و طی آن مشخص شد که این سازه 782 سال پیش از میلاد مسیح، در دوران حکومت اورارتورها و به دستور پادشاه آرگیشتی یکم به دست ارامنه ساخته شد. دلیل ساخت این سازه که در جنوب ایروان بنا شد، نظارت بر منطقه و نظارت بر شمال ایروان بوده است، همچنین عنوان مرکز اداری، اقتصادی و سیاسی حکومت اورارتورها کاربرد داشته است. متن کتیبه به این شرح است:

«با بزرگداشت خدای خلدی، آرگیشتی فرزند منوآ این قلعه را به منظور قدرت کشور بیاینا و هراس دشمنانش بنا کرد و نام آن را اربونی نهاد».

کتیبه قلعه اربونی ایروان ارمنستان

ویژگی های قلعه اربونی

این بنای تاریخی به شکل یک مثلث در بالای تپه آرین برد (Arin-Berd hill) ساخته شده است. در شیب جنوب شرقی قلعه، سه ردیف دیوار مستحکم ساخته شده که از ویژگی های استراتژیک آن به شمار می رود. دژ نظامی قلعه از سنگ های بازالت و توف و همچنین چوب و آجرهای خام ساخته شده است. دیواری که ارتفاع آن 10 – 12 متر است، یکی از بهترین دیوارهای دژ به شمار می رود که در آن زمان تنها 5 یا 6 نفر با گذشتن از آن جان سالم به در برده بودند. بزرگ ترین ساختار این دژ نظامی، کاخ است که با کتیبه باستانی که در ورودی آن قرار دارد، آراسته شده است. در این کتیبه، عظمت خدای هالدی (the god Haldi) ستایش شده و این مهمترین کتیبه دژ محسوب می شود. ساختمان های کاخ در بخش شمالی میدان دیده می شود؛ در قسمت مرکزی نیز یک حیاط وجود دارد. سقف کاخ مسطح است. در این سازه تاریخی یک معبد نیز وجود دارد؛ معبد این دژ که بخش مذهبی آن به حساب می آید، در ضلع جنوب غربی واقع شده است. در این معبد برجی با ساختار زیگورات ساخته شده و دسترسی به آن از طریق پله امکان پذیر است که در، راه این پله توریست های دیگری که با تور ایروان برای بازدید آمده اند را میبینید.

قلعه اربونی ایروان سازه ای از امپراطوری اورارتورها

این تنها بنایی نبود که توسط اورارتورها ساخته شد؛ قلعه وان و توشپا در ترکیه نیز یکی دیگر از شاهکارهای این امپراطوری بزرگ بوده است. پس از سقوط پادشاهی اورارتو، قلعه اربونی ارمنستان اهمیت خود را از دست نداد و تحت تصرف امپراتوری هخامنشی قرار گرفت و یکی از مراکز اداری کشور کوهستانی ارمنستان بود. پس از گذر سال ها، با وجود حمله های متعددی که توسط مهاجمان خارجی به شهر اربونی صورت گرفت، این شهر و دژ آن هرگز به طور کامل نابود نشد و تا به امروز وجود دارد و خود را به عنوان تجسم گذشته ایروان معرفی می کند. در اکتبر 2018  جشن رسمی سالگرد 2800 سالگی اربونی- ایروان برگزار شد.

قلعه آلانیا و قلعه ناریکالا که یکی از جاهای دیدنی تفلیس است نیز با هدف حفاظت از شهر ساخته شده بود؛ در سفر به تفلیس می توانید از آن دیدن نمایید.

قلعه اربونی ایروان جاذبه توریستی ارمنستان

زمان بازدید و آدرس

بجز دوشنبه ها و روزهای تعطیل، در دیگر روزهای هفته می توانید از ساعت 10:30 تا 16:30 از این بنای باستانی دیدن فرمایید. دسترسی به این مجموعه از مسیر خیابان های آرشاکونیاتس و گرگین نژده حاصل می شود.

Address: Erebuni Street 38, Yerevan, Armenia.

Phone: +374 10 458207

امتیاز 5.00از 5 (2 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 17:46:28 1399/6/28

به نظر من بهترین قسمت این قلعه سنگ نبشته های اونه چقدر هم زیبا و مرتب نوشته شده هرچند ما نمی‌دونیم چی نوشته اما میتونن آدمو به سالیان دور ببرن که به هنر قدیمیا رو باید تحسین کرد که کمترین امکانات بهترین هارو خلق کردن و واسه ما بجا گذاشتن خیلی دوست دارم این قلعه رو از نزدیک ببینم واقعا زیباست

تبسم
در تاریخ: 03:11:01 1399/1/21

چقدر خوبه دیدن این آثار تاریخی با این قدمت بالا آدم با دیدن همچین آثاری تاریخ رو حس می‌کنه حفظ این آثار یکی از مهمترین وظایف هر کشور هست خیلی دوست دارم این قلعه رو از نزدیک ببینم البته با حضور یک راهنمای خوب اما بنظرم راه رفتن به قلعه خیلی هموار نباشه

ثبت نظر جدید