موزه های افراد مشهور در ایروان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 23 مرداد 1400 2
 موزه های افراد مشهور در ایروان

درک فرهنگ غنی ارامنه در یک سفر کوتاه به ارمنستان دشوار است. اما با دیدن موزه ها می توان یک قدم به فرهنگ این کشور نزدیکتر شوید. موزه های ایروان متعدد است. در میان این اماکن، موزه های نویسندگان، هنرمندان و افراد عالی رتبۀ ارمنی که به مراتب فراتر از کشور ارمنستان شناخته شده هستند، می تواند جالب باشد، موزه ها یکی از دسته بندی جاهای دیدنی ایروان است که طرفداران زیادی دارند، بازدید از هر یک از این اماکن قدمی جهت نزدیک شدن و آشنایی هر چه بیشتر با فرهنگ ارمنستان است. از این رو، در اینجا به معرفی «موزه های افراد مشهور در ایروان» (Famous People Museums in Yerevan) پرداخته شده است.

موزه مارتیروس ساریان 

به علاقه مندان هنر نقاشی پیشنهاد می شود از موزه خانه مارتیروس ساریان دیدن کنند. این موزه در سال 1967، به عنوان نشانه احترام به این شخصیت ارمنی در خانه وی افتتاح شد. در این مجموعه بیش از 240 آثار ارزشمند از این هنرمند، از سال های دانشجویی تا نقاشی هایی که در روزهای آخر زندگی خود کشیده بود، به نمایش گذاشته شده است.

نقاشی های این هنرمند در تعدادی از موزه های ایروان مانند موزه هنرهای روسی و گالری هنر ملی ارمنستان نیز وجود دارد. موزه به طور منظم میزبان نمایشگاه های ویژه و رویدادهای مختص به این هنرمند می باشد.
ساعت کار: هر روز بجز پنجشنبه ها از ساعت 11:00 تا 16:00؛ چهارشنبه ها از ساعت 11:00 تا 15:00.

Address: Yerevan, Saryan st 3.

موزه های ارمنستان، موزه مارتیروس سارین در ایروان

موزه سرگئی پاراجانوف از موزه‌های معروف ایروان

پاراجانوف یک کارگردان نابغه، نویسنده ای منحصر به فرد و زبانی جدید در سینمای ارمنستان بود که میراث خود را در سرزمین مادری خود به جای گذاشت و امروزه هنر او مورد تحسین قرار دارد و یکی از موزه های ایروان به وی اختصاص دارد. همچنان که موزه ونگوک به افتخار ون گوک راه اندازی شده است، موزه سرگئی پاراجانوف (Museum of Sergey Pharadjanov) در سال 1991 به افتخار او افتتاح شد. در آنجا بیش از 600 مورد از کارهایی که ساخته بود و 1400 اثر نمایشی از وی ارائه شده است. موزه کلاژها، نقاشی ها، طرح های اولیه او برای فیلم ها، سرامیک، عروسک‌ها و وسایل شخصی پاراجانوف به علاقه مندان کمک می کند تا این شخصیت را به عنوان یک کارگردان و یک هنرمند تمام عیار، هر چه بیشتر بشناسیم.

ساعت کار: هر روز از ساعت 10:3 تا 17:00.

Address: Yerevan, Drzoraghbyur st 15/16

Phone: (+374 10) 53 84 73

موزه هُوانس تومانیان

هوانس تومانیان یکی از محبوب ترین نویسندگان ارمنی است و در میان موزه های افراد مشهور ایراون، مجموعه ای نیز به وی اختصاص دارد. اگر می خواهید اطلاعاتی از فرهنگ ارمنی کسب کنید، قطعاً بازدید از موزه هوانس تومانیان (Museum of Hovhannes Toumanyan) ارزش و تأثیر زیادی خواهد داشت. این موزه ایروان در دو طبقه، تمام وسایل و اشیای موجود در به این نویسنده را در معرض نمایش قرار داده است. طبقه دوم جایی است که نویسنده زندگی می کرد. در آنجا اتاق غذا خوری، اتاق نشیمن، دفتر کار و اتاق های دیگر را می توان دید.

در کتابخانه 8000 کتاب با عناوین مختلف فرهنگی، تاریخی، مذهبی، فولکلور ارامنه و دیگر مذاهب وجود دارد. این کتابخانه بر روی عموم باز است. بازدیدکنندگان می توانند نسخ خطی نویسنده، عکس ها و اسناد و موارد دیگر را ببینند. تا به امروز نیز موزه مجموعه مقالات، نامه ها و همه مواردی را که با اسم و آثار هومان تومانيان همراه است، جمع آوری می کند. در این مجموعه به طور منظم نمایش‌ها و نمایشگاه های ادبی اجرا می شود.

Address: Yerevan, Московяна40.

Phone: +(374 10) 560 021

 موزه های ارمنستان، هوانس تومانیان

موزه آرام خاچاطوریان

آرام خاچاطوریان (Museum of Aram Khachatryan) از موسیقی دانان مشهور ارمنی بود که موزه ای با نام او در خانه برادرش آهنگسازش بر پا شده است، زیرا آرام خاچاطوریان در زمان اقامتش در ایروان، اغلب در خانه او می ماند. این مجموعه به طور رسمی در سال 1982 افتتاح شد و علیرغم مشکلاتی که وجود داشت، تا کنون بر پا مانده است. در این موزه نسخه های خطی، نامه‌ها، عکس‌ها، پرونده ها و تمام وسایلی که مربوط به این آهنگساز بزرگ است به نمایش گذاشته شده است. در حالی که از این موزه ایروان بازدید می کنید و از یک سالن به سالن دیگر می روید، موسیقی هایی از این آهنگساز بزرگ پخش می شود و شما از آن لذت خواهید برد.

ساعت کار: هر روز بجز یکشنبه ها از ساعت 11:00 تا 16:00.

Address: Yerevan, Zaroubyan st 3.

Phone: +(374 10) 589 418

 موزه الکساندر اسپندیاریان از موزه های معروف ایروان

موزه خانه الکساندر اسپندیاریان (Museum of Alexander Spendiaryan) آهنگساز و رهبر ارکستر، بنیانگذار موسیقی سمفونی ملی، در سال 1967 در خانه ای که در آن آهنگساز آخرین سال های زندگی خود را سپری کرد، افتتاح شد. موزه به 3 اتاق تقسیم شده است. در اتاق اول وسایل شخصی، عکس و اسناد الکساندر را مشاهده خواهید کرد. اتاق دوم به اپرا Almast اختصاص داده شده و اتاق سوم نیز استودیوی اسپندیار است. در بیشتر موارد، عصرها در این موزه برنامه های ادبی بر پا می شود.

ساعت کار: یکشنبه ها: 10:30 تا 15:30؛ سه شنبه تا شنبه: 10:30 تا 16:30. دوشنبه ها موزه تعطیل است.

Address: Yerevan,  Nalbandyan St. 21.

Phone:  +(374 10) 580 783

موزه های ارمنستان، موزه الکساندر اسپندیاریان در ایروان

موزه الکساندر تمامیان

در میان موزه های افراد مشهور ایروان، موزه الکساندر تمامیان (Museum of Alexander Tamamyan) را می توان یافت. وی معماری بود که ایروان، سرمایه زیبایی های خود را مدیون طرح هایی است که او ارائه کرد. علاوه بر این، طرح همگانی Gyumri مدرن نیز توسط او پیشنهاد شد. Gyumri شهری صنعتی در شمال غرب ارمنستان و نزدیک به مرز ترکیه است. جهت آشنایی با تاریخ معماری ارمنستان می توانید به اینجا مراجعه نمایید.

امروزه ایروان با توجه به طرح های این معمار بزرگ و الهام گرفتن از آن گسترش یافته است. علاقه مندان به معماری با بازدید از این مجموعه می توانند مدل های جالبی از معماری ارمنستان در قرون وسطی را ببینند. در میان این مدل ها، طرح بزرگ ترین کلیسا نیز نمایش داده شده است؛ گردشگران زیاد که به آثار تاریخی علاقه دارند عکس های زیادی از این مجموعه به عنوان یادگاری می گیرند، شما با خرید تور ایروان می توانید از تمامی مراکز تاریخی ایروان بازدید کنید.

Address: Yerevan, Goverment House 3, 1-st floor.

Phone: +(374 10) 585 773

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 17:36:51 1399/6/28

چه موزه ی جذاب و دوست داشتی بود حس خیلی خاصی داره جالبی موزه به اینه که متعلق به افراد معروفه که البته شاید چون واسه خیلیها ناشناخته باشن خیلی جذاب نباشه اما خب تماشای سبک زندگی این افراد هم به نظر من جذابیت خاصی داره که البته نمونه هایی از این موزه ها تو ایران هم پیدا میشن که همینقدر جذاب و تماشایی هستن

تبسم
در تاریخ: 09:14:42 1399/1/20

اینجور موزه ها جز علایق خاص من هستش دیدن شیوه و وسایل زندگی افراد معروف خیلی برام جالبه البته افرادی که یه شناخت نسبی درموردشون داشته باشم یا حداقل اسمشونو شنیده باشم اما بهرحال این موزه هم نظرمو جلب کرد با اینکه ممکنه شخصیت های نام برده رو نشناسم اما باز هم دیدنی و جذابه

ثبت نظر جدید