دریاچه سوان کجاست؟

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 23 مرداد 1400 8
دریاچه سوان کجاست؟

شاید جذاب ترین مقصدی که در ارمنستان می توان بازدید کرد بزرگ ترین دریاچه ارمنستان و منطقه های قفقاز باشد. دریاچه سوان دریاچه ی جذابی است که به تنهایی یک ششم مساحت ارمنستان را به خود اختصاص داده است و قطعا یکی از بهترین جاهای دیدنی ایروان است که باید برای بازدید از آن حتما برنامه ریزی کنید و آن را از دست ندهید. این دریاچه به چشم آبی ارمنستان معروف است و با زیبایی بی دریغ خود، عکاسان و گردشگران زیادی را از همه جای دنیا به خود جذب می کند.

اگر با تور ایروان سفر کرده اید و در این شهر اقامت دارید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که فاصله دریاچه سوان تا ایروان چقدر است؟ کافیست تا برای رسیدن به دریاچه یک ساعت از شهر فاصله بگیرید تا به آن دسترسی پیدا کنید. آب و هوای ایروان در این منطقه شما را شگفت زده خواهد کرد خصوصا در تابستان ها با هوای مطبوع بهاری رو به رو می شوید و می توانید تمام روز را زیر نور آفتاب در چمنزارهای اطراف یا در تپه های تاریخی و پر آرامش این منطقه استراحت کنید.

دریاچه سوان کجاست

دانستنی های دریاچه سوان ارمنستان

وسعت دریاچه ارمنستان 1224 کیلومتر مربع است و به مقدار 32 کیلومتر مکعب آب در آن ذخیره شده است. تمام حجم آبی که در دریاچه وجود دارد از 36 رودخانه و جویبار تامین می شود اما تنها خروجی این دریاچه رودی است که فقط 10 درصد از آب را تخلیه می کند و 90 درصد مابقی مربوط به تبخیر آب یا مصارف دیگر می شود.

 ارتفاع دریاچه از سطح دریا 1900 متر است و نکته جالب درباره عمق دریاچه سوان این است که قسمت کوچک تر آن، عمقی حدود 2 برابر قسمت بزرگتر دارد و این عمق در بعضی قسمت ها به 85 متر نیز می رسد، درحالی که عمق قسمت بزرگ دریاچه در بیشترین حالت به 39 متر رسیده و متوسط عمق آن 26 متر است.

عکس از دریاچه سوان ارمنستان

اعداد و ارقام دریاچه سوان به همین موارد ختم نمی شود و یکی از مهم ترین آمارهای این دریاچه مربوط به صید ماهی و خرچنگ از سوان می شود. بیش از 90 درصد از ماهی و بیش از 80 درصد از خرچنگ مصرفی ارمنستان از این دریاچه صید می شود. بیشترین صید ماهی های این دریاچه مربوط به ماهی قزل آلا است، ماهی قزل آلای دریاچه شهرت زیادی دارد اما صید بی رویه آن توسط افراد خاص باعث کاهش چشمگیر تعداد این ماهی ها شده و این کاهش تعداد ماهی، در سال های اخیر، دولت ارمنستان را وادار کرده است تا قوانینی برای صید در این منطقه درنظر بگیرد تا نسل آن ها حفظ شود.

دریاچه سوان در کجاست

اماکن دیدنی اطراف دریاچه سوان

با بازدید از این دریاچه با یک تیر چند نشان خواهید زد! چراکه هم از طبیعت آرامش بخش و زیبای منطقه لذت می برید و هم می توانید از تفریحات آبی و هیجان در سفر خود بهره مند شوید و هم از آثار تاریخی و باستانی بازدید کنید... طبیعت منطقه به خصوص از بالای تپه های این محل، مناظر چشم نوازی را به بیننده هدیه می کنند و فرقی ندارد که شما در زمستان به این مکان سر یزنید و از آن بازدید کنید یا در بهار و تابستان عازم آن شوید... هر فصل در این منطقه مناظر منحصر به فرد خود را دارد و تماشای آنها بسیار لذت بخش خواهد بود؛ تنها موردی که ممکن است شما را کمی برای بازدید به شک بیاندازد می تواند آب و هوای سرد این منطقه در پاییز و زمستان باشد.

رفتن به دریاچه سوان

دیدنی های اطراف دریاچه سوان

جزیره سوان

 درقسمت شمال غربی دریاچه قسمتی قرار دارد که قبل از تخلیه مصنوعی در قرن 19 به عنوان یک جزیره دیده می شد اما بعد از این تخلیه، حدود 20 متر از آب دریاچه کاهش یافت و این جزیره تبدیل به یک شبه جزیره شد اما همچنان مردم محلی به آن جزیره سوان می گویند و جزء دیدنی های اطراف دریاچه سوان محسوب می شود که سالانه بازدید زیادی را به خود اختصاص می دهد. جزیره از شهر سوان فاصله بسیار کمی دارد و تقریبا از همه‌ی قسمت های اطراف دریاچه قابل مشاهده است.

جزیره سوان

صومعه سواناوانک

این صومعه در ابتدا در ساحل جنوبی جزیره سوان ساخته شده بود اما پس از تخلیه آب دریاچه و کاهش عمق آن، روی یک شبه جزیره واقع شده و مسیر دسترسی را راحت تر کرده است. تاریخچه ساخت صومعه به سال 874 میلادی بازمی گردد و ساخت آن به دستور شاهزاده مریم ارمنستان انجام شد. این اثر باستانی تشکیل شده است از دو کلیسای مشابه با گنبد های 8 ضلعی که توجه باستان شناسان را نیز به خود جلب می کند در طول سال ها باستان شناسان زیادی برای مطالعه این صومعه به جزیره سوانک آمده اند و درباره آن مقاله هایی نوشتند که مربوط به کتاب های خطی یافته شده در این منطقه و نوع تغذیه افراد ساکن در این مکان بوده است. برخی از آثار تاریخی و دست نوشته های صومعه در موزه ایروان یافت می شود و بازدید از آنها برای عموم آزاد است اما برخی در معرض نمایش عمومی قرار ندارد و در قسمت های تحقیقاتی نگه داری می شود.

صومعه هایراوانک

صومعه هایراوانک در ساحل جنوب غربی دریاچه سوان قرار دارد و به سبک صومعه های ارمنی ساخته شده است این صومعه در کل، شامل سه قسمت اصلی است که به عبادتگاه بزرگ، یک سالن کوچک تر و گاویت (Gavit) تقسیم می شود. داخل کلیسا، ظاهر و معماری ای ساده با سبکی مربوط به قرون وسطی دیده می شود. در اطراف صومعه، آثار باستانی دیگری نیز کشف شده اند که به گفته باشتان شناسان مربوط به عصر برنز هستند و شامل تعدادی اسلحه فلزی، تعدادی مجسمه و ظروف می شوند گفته می شود. قدمت این آثار به بیش از 3000 سال پیش باز می گردد. در اطراف صومعه با فاصله کمی می توانید مخروبه هایی از یک قلعه باستانی پیدا کنید اگر قصد سفر با تور ایروان را دارین با یک تیر 2 نشان بزنید هم از صومعه و هم از قلعه قرون بازدید کنید.

صومعه هایراوانک در ارمنستان

قبرستان نوراتوس

یکی از اعجاب انگیزترین مکان های ارمنستان، در اطراف دریاچه سوان، قبرستان نوراتوس است. این قبرستان بزرگترین مجموعه ی باستانی "خاچکار" است که در جهان وجود دارد و همین موضوع باعث ثبت این مکان در آثار جهانی یونسکو شده است. خاچکار نوعی هنر حجاری است که در ارمنستان و ناحیه های اطراف آن رواج داشته است. در زمان باستان از این هنر برای تزئینات ساختمان ها، کلیساها، اماکن مذهبی، مقبره ها و... استفاده می شده است و همچنان بازدید از این آثار و هنر حجاری برای گردشگران جذابیت بسیاری دارد.

قبرستان نوراتوس شامل 900 قطعه از سنگ قبرهای باستانی است و نکته ی قابل توجه و جالب این قبرستان تفاوت طرح های حجاری شده است به طوری که هیچ یک از این سنگ ها طرحی مانند دیگری ندارند. برای بازدید از این گورستان باستانی باید حدود 40 کیلومتر از شهر سوان فاصله بگیرید.

قبرستان

صومعه و کلیسای وانوان

وانوان کلیسایی است در امتداد یک دره در اطراف دریاچه سوان ارمنستان که در قسمت جنوب شرقی آن واقع شده است و مقبره یکی از پادشاهان این کشور است! این صومعه به عنوان کلیسای اصلی سنت گریگور شناخته می شود. وانوان در سال 903 توسط شاهزاده شاپوه ساخته شد و در سال 914 برای مقبره پادشاه مورد استفاده قرار گرفت. این محل در اواخر قرن 10 ام بازسازی شد و یک دیوار به آن اضافه شد. این صومعه یکی دیگر ازجاذبه های اطراف دریاچه است که می توانید از آن بازدید کنید برای بازدید از آن باید به روستای آرتسوانیست بروید و از آنجا به راحتی به این صومعه دسترسی خواهید داشت.

امتیاز 4.97از 5 (111 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

امیر
در تاریخ: 15:36:40 1399/8/12

اکثر مختصصات زبان و فرهنگ دانشگاهی در کشور ارمنستان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که ریشه نام دریاچه سوان از اورارتویی سیونا و به معنی سرزمین دریاچه‌ها گرفته شده‌ است

Ava
در تاریخ: 20:25:25 1399/4/11

چه جای قشنگی آرامش خاصی داره که از عکس هم میشه لمسش کرد با توجه به جاذبه ها و دیدنی های اطراف این دریاچه فکر میکنم در سفر به ایروان رفتن به این دریاچه از واجبات باشی چون هم از طبیعت میشه لذت برد هم از دیدن جاذبه های تاریخی نزدیک اون مثل صومعه و کلیسا و..

مینا دهقان
در تاریخ: 11:15:38 1399/1/29

همیشه به تاریخ کشورها علاقه مند بودم خیلی بیشتر از دیدن جاذبه های توریستی شون این مقاله و خوندن توانایی های کشور ارمنستان جالب بود دریاچه سوان رو هم که خیلی اسمشو زیاد شنیدیم یکی از دریاچه های معروف و پرجاذبه ی دنیاست که به گفته ی همین مطلب یک ششم مساحت ارمنستان رو تشکیل داده که خوب در نوع خودش بسیار جالبه

تبسم
در تاریخ: 09:09:40 1399/1/20

خیلی قشنگ و دیدنی هست و تنوع خوبی داره فکر میکنم میشه روز متفاوتی رو اینجا سپری کرد اما علت اینکه سنگ قبرهای باستانی در قبرستان نوراتوس طرحشون با هم دیگه متفاوته چی می‌تونه باشه؟ معمولا اینجور جاها با هماهنگی و یکپارچگی شهرت پیدا میکنن حتما این تفاوت دلیل خاصی داشته کاش اینجا بهش اشاره میشد

ساحل حمید زاده
در تاریخ: 08:53:53 1398/12/3

دیدنی های اطراف دریاچه سوان زیاد هستند ولی اگر بخواین توی یک روز همه رو ببینید باید یک خودرو کرایه کنید تا بتونید دور تا دور دریاچه رو بگردید چون مساحت زیادی داره و با پای پیاده نمیشه کل اطراف رو گشت.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید