پالمیرا کجاست

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 03 مرداد 1400 5
پالمیرا کجاست

یکی از شهرهای باستانی با قدمتی بیش از هزار و هشتصد سال را می توان در کشور سوریه و مابین شهر دمشق و حمص یافت، این شهر تاریخی که دورانی مرکز تجارت و زندگی مردم بوده پالمیرا نام دارد، پالمیرا یک لغت انگلیسی می باشد که معنای خاصی برای آن پیدا نشده اما برخی بر این باورند که این کلمه به نخل های موجود در منطقه اشاره دارد این شهر باستانی در زبان عربی نیز تدمر خوانده می شود.

پالمیرا سوریه

نمونه هایی از این شهرها در کشورهای دیگری نیز می‌توان یافت که عمدتا در ساخت آنها از یک سبک معماری استفاده شده است و اغلب معماری یونانی و رومی در آنها به چشم می‌خورد. این مجموعه باستانی یکی از مهمترین این شهرها می باشد که در آن می‌توان میدان هایی با ستون های بلند دید که از مشخصه های اصلی معماری یونانی و رومی می باشد و حتی آثاری از معماری ایران باستان نیز در این شهر تاریخی یافت می شود و تاریخ و فرهنگ زمان خود را به خوبی معرفی می کند. طبق گفته ی محققان، این شهر زمانی از مهمترین مراکز فرهنگی جهان بوده همچنین به علت موقعیت جغرافیایی خاص و قرار گرفتن در مسیر رفت و آمد تاجرین از اهمیت بالایی برخوردار بوده و شهرت جهانی داشته است امروزه نیز به مرکز ارائه ی هنر و معماری قرن اول میلادی تبدیل شده است .

پالمیرا کجاست پالمیرا همچون بسیاری از آثار تاریخی برای سالیان طولانی خالی از سکنه بوده و به مرور زمان در زیر خروارها خاک دفن شده بود پس از کشف آن در قرن هفدهم میلادی و خاکبرداری از آن و مشخص شد که ساخت این شهر باستانی به قرن اول و دوم میلادی برمی‌گردد پس از بیرون کشیدن تمام بخش‌های آن از دل خاک در سازمان جهانی یونسکو نیز به ثبت رسید. این شهر در طول عمر چند صد ساله ی خود بارها مورد تهاجم دشمنان قرار گرفته بود و در قرن هفتم میلادی توسط اعراب فتح شد و در سالهای اخیر به دست داعش افتاد و بخشهای بسیاری از آن ویران شد.

بازدید از شهر های باستانی سوریه

در شهر باستانی پالمیرا چه می بینیم

پالمیرا همچون یک شهر کوچک امکانات لازم را داشته و امکان متعددی در آن ساخته شده ؛ یکی از آنها قلعه یا دژهای شهر بوده که از اهمیت ویژه ای در جهت حفظ امنیت شهر برخوردار بوده اند و در دور تا دور شهر قرار گرفته اند. دروازه ای به نام دروازه هادریان ( دروازه ای با نام دروازه هادریان نیز در ترکیه وجود دارد ) از دیگر بناهای این شهر باستانی می باشد که از ستون های عظیمی در قرن دوم میلادی ساخته شده اند، یکی از دلایل اصلی شهرت شهر ستون‌های متعدد و بزرگ آن است که تعداد آنها به بیش از هزار عدد برآورد شده است .

بازدید از شهر باستانی پالمیرا در سوریه

معابد پالمیرا دیگر بناهای موجود در آن هستند که هر کدام متعلق به یک خدا بوده اند به طور مثال معبد شامین بعل مختص به خدای باد بوده و نکته ی جالبی که در مورد این معبد وجود دارد این است که نسبت به سایر بناهای موجود در مجموعه، کمترین آسیب را از باد گرفته است ، معبد دیگری که در شهر ساخته شده معبد بعل بوده که متعلق به خدای بین النهرین می باشد و قدمت آن به قرن اول میلادی بر می گردد. معبد بعل شمین نیز متعلق به خدای باران های حاصل خیز بوده که طبق تحقیقات مشخص شد زمان ساخت آن همزمان با ساخت معبد بعل بوده است.

شهر باستانی پالمیرا در کجاستمتاسفانه این معابد طی جنگهای داخلی سوریه بیشترین آسیب را دیدند و بخش های زیادی از آنها ویران شد. از قسمتهای دیگر این مجموعه باستانی می‌توان به میدان آگورا اشاره کرد که به عقیده‌ی کارشناسان در گذشته محل تجمع حاکمان بوده همچنین در بخشی از آنها آثاری از یک بنا دیده می‌شود که نظر بر آن است مکانی همچون شورای شهر بوده است. سالن آمفی تئاتر از زیباترین و تماشایی ترین بخش های پالمیرا می باشد که محل اجرای نمایش های مختلف و گاهی جنگ حیوانات بوده اما متاسفانه در سالهای اخیر با ورود داعش به منطقه این آمفی تئاتر به محلی برای اعدام های عمومی داعش تبدیل شد.

دیدنی های پالمیرا کجاست

بناهای دیگری هم در شهر وجود دارد که بنایی چهار وجهی به نام تترابیلون یکی از آنهاست و در یک چهار راهی قرار دارد، ستون های بلندی دارد که گفته می شود در گذشته مجسمه هایی در میان آن قرار داشته است. گورستان پالمیرا با بیش از 500 مقبره از جاذبه‌های خاص این مجموعه می باشد که این مقبره‌ها با برج های بلندی ساخته شدند و اغلب متعلق به خانواده های اشرافی بوده اند.

دیدنی های مجموعه پالمیرا در سوریه

همانطور که گفته شد متاسفانه داعش آسیب های زیادی به این شهر باستانی وارد کرده و چند بخش از آن را به طور کامل نابود کردند که یکی از این بخش ها طاق پیروزی با قدمتی دو هزار ساله بود و سازمان جهانی یونسکو خرابی های ایجاد شده در این شهر تاریخی را جنایت جنگی نامید، با وجود تمام این بی مهری ها این شهر همچنان زیبایی های خود را حفظ کرده و در زمره‌ی مهمترین جاذبه های گردشگری سوریه قرار دارد.

پالمیرا شهری باستانی

امتیاز 4.89از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

زهراقاسمی
در تاریخ: 17:41:10 1400/5/3

باشنیدن نام پالمیرا اصلا فکرش را نمیکردم که پالمیرا یکی از شهرهای باستانی با قدمت هزارساله باشه که در کشور سوریه قرار داره که در آنجا بین شهر دمشف و حمص این شهر باستانی قرار دارد، در زبان عربی به آن تدمر میگویند

leyla ghasemy
در تاریخ: 12:54:26 1400/5/2

پالمیرا به معنای واقعی یه شهر باستانی هست و بنظرم خاص ترین قسمتش سالن آمفی تئاتر هستش.خیلی خاص و قشنگه. تو فیلم به وقت شام هم فک کنم این جا رو به اسم تدمر به صحنه کشیدن.این حجم از ظرافت و زیبایی تو معماری اون هم هزاران سال پیش بدون امکانات واقعا شاهکاره.اگه ویرانی ها داعش جنایتکار نبود واقعا یکی از زیباترین کشورها بود سوریه.هرچند هنوزم با وجود اینا زیبایی های خاص خودشو داره.اما چیزی که برام جالبه و سوال برانگیز چرا اسم یه مکانی تو سوریه باید از لغت انگلیسی باشه؟!

Fati
در تاریخ: 16:00:37 1400/2/16

با اینکه خیلی از آثار تاریخی بخش زیادی از قسمتهای خودشونو از دست دادن اما پالمیرا جالب بود که حتی نقوش روی سنگ ها مخصوصا اون نخل مانندها رو هنوز هم داره با اینکه در یک منطقه ی ناامن بوده اما خوب مونده و هنوز زیبایی هاش به چشم میان من علاقه ای به تاریخ ندارم پالمیرا به دلم نشست

sara
در تاریخ: 14:06:49 1400/2/12

جالب بود

نگین
در تاریخ: 21:14:30 1399/5/8

سلام و عرض ادب ،واقعا از یه طرف ادم این همه زیبایی و اثار طبیعی و باستانی رو میبینه خوشحال میشه و ذوق میکنه از یه طرف چیزایی که میخونه ناراحت میشه،واقعا حیف این همه جذابیت که بخواد نابود بشه ،متاسفانه داعش کلی اثار باستانی تو سوریه و افغانستان و عراق و...نابود کرده و کاش که حدااقل مراقب این چیزا باشن و اسیبی بهشون وارد نکنن ،دستتون بابت تهیه این مطالب عالی درد نکنه خسته نباشین

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید