موزه ملی حلب کجاست؟

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 29 بهمن 1399 1
موزه ملی حلب کجاست؟

سوریه یکی از کشورهای قدیمی و دیدنی خاورمیانه است که متاسفانه در چند سال اخیر به علت جنگ های داخلی و حضور تروریست ها در این کشور، آسیب های شدیدی به جاذبه های مختلف آن وارد شده است؛ یکی از جاذبه های دیدنی سوریه، موزه ملی حلب می باشد.

تاریخچه موزه ملی حلب

نام دیگر شهر حلب، آلپو می باشد، این موزه در سال 1931 در شمال شهر حلب، در خیابان بارون و در مجاورت هتل معروف بارون ساخته شده است.  بیشتر آثاری که در این موزه وجود دارد از سایت باستان شناسی شمال کشور سوریه کشف شده اند. در سال 1931، بنا بر تصمیم مقامات محلی، مقرر شد که یکی از کاخ های کوچک شهر حلب که از زمان عثمانی به یادگار مانده بود، تبدیل به موزه ملی شود که این موزه، امروزه آلپو میوزیم یا موزه آلپو نام دارد، بعد از گذشت سه دهه، آثار زیادی از سراسر کشور کشف و به این مکان انتقال داده شد تا در معرض دید عموم مردم و گردشگران قرار بگیرند. با گذر زمان و افزایش میزان بازدید کنندگان از این موزه، مسئولان گردشگری سوریه دریافتند که فضای این مکان جوابگوی حجم بالای بازدیدکنندگان نخواهد بود، لذا تصمیم گرفتند تا کاخ قدیمی را تخریب کنند و یک ساختمان بزرگتر، برای این موزه ایجاد کنند. نهایتا این اتفاق در سال 1966 رقم خورد و ساختمان امروزی این بنا افتتاح شد. از بنای جدید به علت زیبایی بی نظیر آن، استقبال زیادی به عمل آمد. همچنین معماران این بنا در چندین مسابقه معماری معتبر در سراسر دنیا برنده جوایز متعددی برای طرح خود شدند و امروزه این بنا به عنوان یکی از مراکز تاریخی حلب شناخته می شود.

موزه حلب در سوریه

مجموعه های موزه ملی حلب

در موزه ملی حلب بازه های مختلفی از تاریخ را میتوان مشاهده کرد، اما بیشتر آثار موجود در این موزه به عصر آهن و دوران اسلام باز می گردد؛ این موزه از دو طبقه تشکیل شده است که هر کدام از آن ها، خود دارای قسمت های مختلفی می باشند.

طبقه همکف موزه ملی حلب

این طبقه شامل دو بخش می باشد: بخش اول، بخش فرهنگ ماقبل سوریه است که آثار مختلفی از تمدن کهن سوریه در آن وجود دارد. از برخی این از آثار می توان به مواردی همچون، وسایل و ابزارهای انسان عصر حجر که در محل سوریه کنونی زندگی می کرده است اشاره کرد. آثار موجود در این قسمت از قدیمی ترین آثار تاریخی کشف شده در دنیا می باشند که قدمت برخی از آن ها به 8500 سال پیش از میلاد باز می گردد. بخش دوم طبقه همکف، شامل قسمت هایی است که بر اساس مناطق جغرافیایی سوریه تقسیم بندی شده اند. در این مکان نیز بسیاری از آثار کشف شده از عصر برنز و هم چنین مجسمه هایی با نوشته هایی با خط میخی و ... وجود دارد. 

موزه ملی حلب در سوریه

سالن های اصلی این بخش شامل: سالن تپه های الجزیره، سالن ماری، سالن منطقه حماه، سالن اوگاریت، سالن هالاف، سالن ارسلان تاش، سالن بگویید احمر، سالن مجسمه های باستانی و خطوط میخی، سالن ابلا است که نیمی از این مجموعه را تشکیل داده ست.

طبقه دوم موزه ملی حلب

طبقه دوم موزه نیز شامل سه بخش می باشد :

  • بخش بقایای کلاسیک: چندین شی از دوره های یونان ، هلنیسم ، روم و بیزانس ، مانند سکه، ظروف شیشه ای موزاییک و ظروف سفالی در این بخش به نمایش گذاشته شده است .
  • بخش تاریخچه عربی - اسلامی: این بخش شامل چندین سکه عربی، نسخه های خطی، ظروف سفالی و یک مقبره اسلامی و یک اسطرلاب مربوطه به قرن 12 است.
  • بخش هنر مدرن: این بخش بیشتر شامل آثار مدرن هنرمندان سوری می باشد.

حیاط موزه ملی حلب

در کنار این دو طبقه، در حیاط موزه ملی حلب نیز تعداد دیگری از آثار باستانی سوریه وجود دارد. حیاط داخلی موزه مجسمه های عظیم بازالت، از شخصیت های اساطیری هیتی و رومی و یک شکل بزرگ موزاییکی قرن سوم را در خود جای داده است. در حیاط خارجی، آثار تمدن آشوری، آرامی، بیزانس و عرب به نمایش گذاشته شده است. سالانه گردشگران زیادی از این شهر بازدید میکنند به همین خاطر تور دمشق یکی از پر فروش ترین تور های سوریه است.

حیاط موزه ملی حلب

موزه ملی حلب در زمان جنگ

از زمان ایجاد بحران های مختلف و جنگ های داخلی در سوریه طی سالیان اخیر، متاسفانه بسیاری از آثار باستانی سوریه مورد آسیب های فراوانی قرار گرفته اند و حتی بسیاری از آن ها نیز به طور کامل نابود شده اند. موزه ملی حلب نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و بخش هایی از این موزه در جولای سال 2016 بر اثر برخورد راکت ها و خمپاره های تروریست ها تخریب شده است. گفته می شود سقف و برخی دیگر از قسمت های ساختمان به شدت آسیب دیده اند. البته لازم به ذکر است که قبل از این اتفاقات، بسیاری از قسمت های این موزه تخلیه شده بود و آثار باستانی به جاهای امنی منتقل شدند، البته ممکن است برخی از آثار که امکان انتقال آن ها نبوده است از بین رفته باشند؛ اگر به آثار باستانی و تاریخی علاقه دارید می توانید با خرید تور های گشت شهری از جاهای دیدنی دمشق بازدید کنید.

امتیاز 5.00از 5 (5 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Maryam bano
در تاریخ: 21:03:16 1399/12/4

کشوری مذهبی و توریستی است که وقتی ماسمش رو میشنویم یاد حرم حضرت زینب سلام الله علیها میفتیم که چندسالی است که دچار جنگ شده است در شهر سوریه سک جای دیدنی دارد به اسم موزه کلی حلب که این موزه از چند طبقه تشکیل شده است که در هر طبقه مختص یک چیزی میباشد مثل سنگ.اهن.سکه. وچیزهایی که در ان نگهداری میشود ظروف سفالی سکه های قدیمی و چیزهایی قدیمی دیگری است .یه امید روزی که سوریه از دست دشمنان راحت شود

ثبت نظر جدید