حرم امام حسین علیه السلام

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 15 دی 1400 0
حرم امام حسین علیه السلام

حرم امام حسین علیه السلام آرامگاه امام سوم شیعیان در کربلا واقع شده است. هدف اصلی مسافرین تور کربلا زیارت ابا عبدلله الحسین است و جالب است بدانید زیارت این مقام مختص شیعه و مسلمانان نیست و ایشان از سراسر دنیا و همه مذاهب دوستدارانی دارند که ارتباط معنوی آنها با ایشان در کلامی نخواهد گنجید.

تور کربلا

در روایات معتقدند ساخت حرم مطهر امام حسین علیه السلام توسط مختار ثقفی بنا شده و بعضی ها ساخت این حرم را به قبیله بنی اسد نسبت می دهند آنچه بر همگان مبرهن است شکل اصلی حرم در زمان آل بویه بنیاد گردیده.

نحوه شهادت امام حسین علیه السلام

یکی از سخت ترین لحظات برای بازگو کردن، واقعه شهادت سرور و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین است. تقریباً امام تمام یاران خود را از دست داده اند، ایشان یاران خود را صدا میزنند ولی کسی جوابگو نیست. لحظات بسیار احساسی بین امام و یاران شهیدش میگذرد یکی از جملاتی که ایشان بر زبان آورده اند این است:

" این بانوان خاندان پیامبر هستند. از خواب برخیزید از حرم رسول خدا دفاع کنید" این جملات دل هر شنونده ای را دچار تحول می کرد ولی شکم دشمنان آنها از حرام پر شده بود و تاثیری بر آنها نداشت. امام به خیمه های خالی نگاهی کرد هیچ یاری را نیافت. ذکر «لَا حَوْلَ وَ لَاقُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظِیمِ» مدام بر زبان جاری میکرد. امام سجاد علیه السلام در بستر بیماری افتاده بود با ورود پدر به سختی بلند شد سراغ عمویش عباس علیه السلام را گرفت اما حسین علیه اسلام در جواب فرمودند شهید شده اند. زین العابدین بسیار گریستند سراغ بقیه یاران را گرفتند یکی یکی امام حسین جواب دادند و فرمودند شهید شده اند سپس فرمودند فرزندم همین قدربدان جز من و تو مردی در خیمه ها نیست همه شهید شده اند. علی بن الحسین بسیار گریستند به عمه شان حضرت زینب گفتتند: " عمه جان شمشیر و عصایم را حاضر کن" امام حسین فرمودند میخواهی چه کنی فرزندم؟ زین العابدین عرض کرد بر عصا تکیه میکنم و از فرزند رسول خدا دفاع میکنم، زندگی بعد از شما ارزشی ندارد. امام حسین علیه السلام او را به سینه چسباند و فرمودند: فرزندم تو جانشین من هستی بر این بانوان و کودکان هرگاه ناله کردند آنها را آرام کن، اگر هراسان شدند به آنها تسلی بده، بگذار آنها تو را ببویند و بر تو گریه کنند. 

حرم امام حسین علیه السلام

امام حسین علیه السلام، زین العابدین را به عنوان امام بعدی معرفی کرد سپس به میدان نبرد شتافت و در دهم محرم سال 61 هجری قمری به شهادت رسید. در مورد نحوه شهادت ایشان به صورت مفصل شنیده اید و سفربانک در مقاله ای جداگانه به این موضوع خواهد پرداخت.

بین الحرمین کجاست

فاصله حرم امام حسین علیه السلام تا حرم حضرت عباس علیه السلام 378 متر است که آن را بین الحرمین می نامند. ضریح و گنبدهایی به سبک ایرانیان نشان ارادت ملت ایران به بارگاه این دو عزیز می باشد. اماکن مقدسی که جا مانده از واقعه عاشورا است و زیارتگاه زائرین در کربلا هستند عبارتند از:

  1. حرم امام حسین علیه السلام
  2. بارگاه مقدس ابالفضل العباس
  3. تل زینبیه
  4. خیمه گاه
  5. کف العباس
  6. مزار حر بن ریاحی 
  7. مقام امام صادق
  8. مزار طفلان مسلم

بین الحرمین

البته در حرم امام حسین علیه السلام، حضرت علی اصغر روی سینه امام و حضرت علی اکبر پایین پای ایشان دفن هستند شهدای کربلا در فاصله کمی از مقبره ایشان دفن شده اند.

امتیاز 4.00از 5 (1 رای)