آرامگاه امیرکبیر

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 13 دی 1400 0
آرامگاه امیرکبیر

میرزا محمدتقی خان فراهانی ملقب به امیرکبیر در سال 1807 در روستای دهزاوه، یکی از روستا های شهر اراک چشم به جهان گشود. ایشان از کودکی شاگرد یکی از ریش سفیدان محل به نام میرزا عیسی بود که مسئولیت های برخی کارها را به عهده امیر می گذاشت و هوش و زکاوت او بر زبان اهالی روستا بود. پس از مدتی وی توسط ناصردین شاه قاجار به عنوان نخست وزیر برگزیده شد، از اولین ماموریت های سیاسی امیرکبیر دیدار با رئیس جمهور روسیه و آذربایجان بود. پس از این که شاه در سال 1896 چشم از دنیا فرو بست و امیرکبیر بر تخت پادشاهی نشست. در ادامه با سفربانک همراه باشید تا با گذشته و آرامگاه امیرکبیر بیشتر آشنا شوید.

آرامگاه امیرکبیر

اقدامات امیرکبیر

پس از این که امیرکبیر به سلطنت رسید تصمیم گرفت که کشور را به بهترین نحوه ممکن اداره کند؛ به همین علت اقداماتی همچون تاسیس مدرسه، انتشار نخستین روزنامه، رسیدگی به وضعیت مالی، اصلاح رفتار و کردار اجتماعی، بازسازی اماکن دولتی، رسیدگی به ارتش و قوی کردن حالت تدافعی کشور، امر به معروف و نهی از منکر، پیروزی در حملات کشورهای روسیه و آذربایجان، جلوگیری از شکنجه را انجام دادند.

آرامگاه امیرکبیر

تاسیس مدرسه دارالفنون

بعد از مدتی او متوجه کمبود مراکز علمی فرهنگی شد و دستور داد که بهترین موئسسه تربیت و آموزشی را برای هنر جویان بنا کنند. در سال 1851 مدرسه ای به نام مدرسه تاریخی دارالفنون بر روی مردم گشودند که هم اکنون جزء نخستین مدارس ایران شناخته می شود، امیرکبیر دستور داد که بهترین مدرسان و استادان اروپایی را در این مدرسه استخدام کنند. دارالفنون به مدت هشتاد سال در حال فعالیت بود تا این که در سال 1308 توسط حمله کشور های همسایه نیمی از آن تخریب شد و آن را به میراث فرهنگی واگذار کردند.

آرامگاه امیرکبیر

امیرکبیر چگونه کشته شد؟

در سال 1852 امیرکبیر طبق عادت روزانه به همراه چن تن از محافظان به حمام فین کاشان رفت که در این حین، شخصی به نام حاج علی خان نایب فراشخانه که وزیر دولت بود به همراه یارانش به امیرکبیرآسیب جدی می رسانند و پس از مدتی وی بر اثر خونریزی بیش از اندازه چشم از جهان فروبست. مدرسه دارالفنون و آرامگاه امیرکبیر تنها بنایی است که به عنوان یادبود از این شخص به جای مانده است.

آرامگاه امیرکبیر

آرامگاه امیرکبیر کجاست و چرا؟

پیکر ایشان ابتدا در قبرستان کاشان مدفون شد اما با توجه به پیگیری های پی در پی همسرش، طبق وصعیت امیرکبیر مرقد ایشان به کربلا منتقل شد. آرامگاه وی در مجاورت صحن امام حسین (ع) واقع شده است که می توانید بعد از زیارت به همراه تور کربلا از آرامگاه امیرکبیر نیز دیدن کنید؛ گردشگرانی که به کربلا سفر می کنند از این مکان به عنوان یکی از جاهای دیدنی کربلا دیدن می کنند.

آرامگاه امیرکبیر

راه دسترسی به آرامگاه امیرکبیر

یکی از آسان ترین راه های برای سفر خرید تور کربلا می باشد. با خرید تور علاوه بر این که مدت زمان کمی را در مسیر هستید و از امکاناتی مانند ترانسفر فرودگاهی، لیدر، بیمه مسافرتی نیز بهره‌مند می شوید، می توانید سفر خاطره انگیزی را برای خود و عزیزانتان رقم بزنید.

ساعت بازدید از مرقد امیرکبیر

در هر ساعت از شبانه روز بازدید از مرقد امیرکبیر ممکن است، اما پیشنهاد می کنیم که صبح تا ظهر اقدام کنید زیرا این زمان نسبت به دیگر ساعات روز خلوت تر می باشد.

اماکن زیارتی در اطراف آرامگاه امیرکبیر

  • حرم مطهر امام حسین (ع)
  • تل زینب (س)
  • رود فرات کربلا
  • حرم دو طفلان مصلم
  • قتلگاه امام حسین (ع)
  • آرامگاه حُر
  • بین الحرمین کربلا
  • حرم حضرت عباس (ع)

امتیاز 4.00از 5 (2 رای)