حرم حضرت عباس علیه السلام کجاست؟

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 15 دی 1400 0
حرم حضرت عباس علیه السلام کجاست؟

حرم حضرت عباس علیه السلام در کربلا و در نزدیکی حرم برادر بزرگوار ایشان امام حسین علیه السلام واقع شده است. هدف همه زائرین کربلا بعد از زیارت اباعبدالله، زیارت حرم ابالفضل عباس است و در واقع در برنامه های تور کربلا زیارت حرم ایشان حتماً گنجانده خواهد شد. این حرم در دوران آل بویه بنا نهاده شده و د ردوران صفویه و قاجار توسعه یافت. از خصوصیات و مقام والای حضرت عباس علیه السلام هر چه بگوییم نمی توانیم جان کلام را ارائه دهیم. در ادامه با این مقاله همراه باشید.

حرم حضرت عباس کجاست

 

سرداب حرم حضرت اباالفضل‌العباس(ع) 

سرداب حضرت عباس عیله السلام 4 متر پایین تر از سطح حرم قرار دارد، البته درب سرداب بسته است و کسی اجازه ورود به سرداب را ندارد. آبی که دور مزار ایشان را گرفته بسیار زلال و شفاف است ودیدن سرداب حضرت، تقریباً برای زائرین آرزوست و امکان زیارت برای همگان میسر نیست. با توجه به اینکه از ابتدای ساخت حرم این آب وجود داشته، تصور میشد این آب به بنای حرم آسیب بزند ولی شواهد نشان می دهد کمترین تاثیری بر استحکام آرامگاه نداشته و چیزی شبیه معجزه رخ می دهد.

درب های ورودی حرم حضرت عباس علیه السلام 

حرم حضرت عباس علیه السلام دارای چندین ورودی است و جهت رفاه حال مسافرین از همه جهات امکان ورود دارید:

 • باب القبله در جنوب صحن.
 • باب الامیر در شرق صحن واقع شده.
 • باب صاحب الزمان در کنار باب الامام الحسین(ع) قرار گرفته است.
 • در شرق صحن،باب الفرات واقع شده است.
 • در زاویه غربی صحن باب الامام موسی بن جعفر قرار گرفته است.
 • باب الامام علی الهادی را در زاویه شمال شرق صحن بنا شده است.
 • باب الامام الحسین در کنار باب الامام الحسن قرار دارد.

سرداب حضرت عباس

چرا قبر حضرت عباس علیه السلام کوچک است؟

در زمان علامه بحرالعلوم قسمتی از از مرقد مطهر ایشان تخریب شد. خبر این موضوع   علامه  رسید و ایشان به همراه یک معمار از نزدیک موضوع را بررسی کردند، معماری که همراه سوال کردند ما شنیده ایم که قد و قامت حضرت عباس علیه السلام بلند و رشید  بوده تا جایی که وقتی سوار مرکب می شدند پاهای ایشان به گوش اسب می رسید حال آنکه قبر ایشان بسیار کوچک است دلیل کوچکی قبر ایشان چیست؟

 علامه بحرالعلوم مدتی سر به دیوار گذاشت و گریست ، این گریه تعجب معمار را موجب شد، در ادامه ایشان توضیح دادند شنیده های شما درست است آنقدر نیزه و شمشیر بر آن حضرت وارد شده بود که بدنش به قطعات کوچک تبدیل شده بود. تکه های بدن ایشان توسط امام سجاد علیه السلام جمع آوری شد و در اینجا به خاک سپرده شد .

حرم حضرت عباس برای عشاق آن حضرت بسیار دلپذیر است و آنها ساعت ها با ایشان درد دل می کنند و حاجات خود را درخواست می کنند. کنیه های ایشان ابوالفضل و ابوالقاسم است یکی از القاب ابالفضل العباس "باب الوائج" است از دیگر القاب ایشان عبارتند از:

 1. قمر بنى هاشم

 2. سقّا

 3. قهرمان علقمى

 4. پرچمدار - علمدار

 5. کبش الکتیبه

 6. سپهسالار

 7. حامى بانوان

 8. باب الحوائج

حرم حضرت عباس

 

 

 

امتیاز 4.00از 5 (1 رای)