تل زینبیه کجاست

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 19 دی 1400 0
تل زینبیه کجاست

حادثه کربلا بسیار غم انگیز است. نحوه شهادت امام حسین علیه اسلام و حضور خواهر بزرگوار ایشان در صحنه به خصوص لحظات آخر شهادت و دیدن این منظره توسط حضرت زیبب سلام الله علیها از روی تل زینبیه بسیار دردناک بود. معمولاً بازدید از این محل در برنامه های تور کربلا وجود دارد ولی اگر به هر دلیل کاروان شما را برای بازدید به این مکان نبرد با هماهنگی با راهنمای تور می توانید به صورت شخصی به آن مراجعه کنید.

در واقع تل زیبیه تپه ای بود که حضرت زینب (س) به محل شهادت برادر بزرگوارشان مشرف بودند و از آنجا نحوه شهادت ایشان را نگاه می کردند. در شهر کربلا این مکان در جنوب غربی حرم امام حسین واقع شده و مکانی بین قتلگاه و خیمه گاه واقع شده است.

تل زینبیه کجاست

تل یعنی چه؟

تل در لغت به معنای تپه و یا خاک بر آمده با ارتفاع است. حضرت زینب (س) برای اشراف کامل بعد از محاصره برادر خود و امکان دیدن ایشان از روی زمین به مکانی بلندتر رفتند تا بهتر بتوانند امام خود را ببینند. این تپه حدوداً 5 متر از کف زمین ارتفاع دارد و تقریباً 300 متر تا مکان شهادت امام حسین(ع) فاصله دارد. در سال 1398 این مکان بازسازی شد و به صورت امروزی در آمد.

تل یعنی چه

در هنگام شهادت امام حسین علیه اسلام حضرت لحظات بسیار سختی بر حضرت زینب می گذشت. دیدن صحنه بریده شده برادر از روی تل زینبیه و تحمل این غم باعث شد ایشان جمله ای را بر زبان بیاورند: "ای کاش آسمان بر زمین فرود می آمد" و رو به عمر بن سعد کرد که ظاهراً به تل زینبیه نزدیک بود و فرمود "امام حسین علیه اسلام را می کشند و تو تنها نگاه می کنی؟"

ساختمان جدید برای تل زینبیه

طرحی برای توسعه بنای تل زینبیه مطرح شده و قرار است این مکان از 300 متر مربع به 3 هزار متر مربع گسترش یابد که برای رفاه حال زائرین فضای مناسبی طراحی شده است. در این طرح همه موارد رفاهی برای اسکان زائرین در نظر گرفته شده است.

ساختمان جدید تل زینبیه

امتیاز 4.00از 5 (2 رای)