رود فرات کجاست؟

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 02 بهمن 1400 2
رود فرات کجاست؟

رود فرات (Euphrates) به عنوان دومین رود بزرگ منطقه بین النحرین شناخته می شود. این جاذبه در ناحیه آناتولی واقع شده است که طبق تحقیقات بدست آمده طول آن حدوداً 2900 کیلومتر می باشد. رود دیگری به نام دجله که از کوه توروس در کشور ترکیه سرچشمه می گیرد و با عبور از کشورهای سوریه و عراق به خلیج فارس روانه می شود؛ با بهم پیوستن دجله و فرات سرزمینی به نام بین النهرین به وجود آمد که در زبان عربی به میان این دو رود است و جالب است بدانید که این ناحیه نخستین زیستگاه پیامبران شناخته می شود، برای دانستن تاریخچه و دانستی های رود فرات در ادامه با سفربانک همراه باشید.

رود فرات کجاست؟

رود فرات در واقعه عاشورا

رود فرات شاهد یکی از نبرد های مهم تاریخ به نام واقعه عاشورا می باشد. در سال 61 هجری حضرت ابوالفضل برای آب بردن به خیام و رفع عطش کودکان به سمت رود رهسپار شدند، فرات که توسط فرمانده نظامی امویان شخصی به نام عبدالله بن زیاد محاصره شده بود در نتیجه وی بدست دشمنان اسلام به شهادت رسیدند؛ پس از آن امام حسین(ع) در جنگی نابرابر به شهادت رسیدند. به همین ترتیب امام صادق(ع) در این باره می فرمایند که غسل کردن در این رود ثواب بسیاری دارد. به خاطر داشته باشید که در صورت سفر به کربلا زیارت حرم حضرت ابوالفضل را از دست ندهید.

رود فرات در واقعه عاشورا

دانستی های رود فرات

فرات در ناحیه غربی عراق به دو قسمت قره ‌سو و مراد چال تقسیم می شود که منشع آن در نزدیکی رود ارس ارمنستان قرار گرفته است. در یکی از روایات، پیامبر خدا(ص) در قرآن کریم فرموده است که خداوند چهار نهر رابط در این دنیا نازل کرده است که آن ها عبارتند از:

  • رود سیحون در هند
  • جیحون در بلخ
  • دجله و فرات در عراق
  • رود نیل در مصر

جالب است بدانید که رود دجله و فرات بیشترین مسافت را در بین رودهای جنوب آسیا دارد و با توجه به واقعه عاشورا یکی از پربازدید ترین جاهای دیدنی کربلا محسوب می شود. متاستفانه طبق گزارشات و فرضیه های اخیر می گویند که این رود طی 60 سال آینده به علت کمبود آب خشک خواهد شد. در صورت تمایل به بازدید از این جاذبه‌ی دیدنی می توانید با خرید تور کربلا سفری بی دغدغه و آسانی را در پیش داشته باشید.

دانستی های رود فرات

امتیاز 5.00از 5 (6 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

مونا
در تاریخ: 09:46:45 1400/11/2

خرید تور کربلا یکی از به صرفه ترین راه های سفر است

سینا
در تاریخ: 09:45:46 1400/11/2

واقعا خیلی مشتاقم برای دیدنش

ثبت نظر جدید