حرم مطهر امام علی(ع)

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 02 بهمن 1400 2
حرم مطهر امام علی(ع)

بارگاه مبارک امام علی(ع) (Imam Ali Holy Shrine) در شهر مقدس نجف عراق واقع شده که سالانه بسیاری از مسلمانان برای زیارت به عراق سفر می کنند. امیرالمومین نخستین پیشوای دینی شیعیان جهان است که در سال 40 هجری قمری به شهادت رسیدند. طبق وصیتی که به جای گذاشته بود فرزاندانش امام حسن (ع) و حسین (ع) در هنگام غروب آفتاب و تاریک شدن هوا پیکر مطهر ایشان را در نقطه خلوتی از کوه کوفه به خاک سپردند و تا مدتی به صورت پنهانی به آن جا میرفتند تا از آسیب دشمنان به دور باشند. در ادامه مطلب اطلاعات بیشتری درباره حرم مطهر امام علی(ع) کسب خواهید کرد.

حرم مطهر امام علی(ع)

تاریخچه ساخت حرم مطهر امام علی(ع)

طبق روایات مقبره پاک امام علی توسط امام صادق علیه السلام آشکار شد و پادشاه هارون الرشید دستور داد مقبره ای با مرمر و گنبد سبز در شهر نجف برای ایشان بنا کنند؛ با گذر زمان با حمله دهمین خلیفه عباسی این بنا تخریب شد. فردی با کمالات به نام محمد بن یزید که یکی از علمای دینی بود در قرن سوم مزار امام علی علیه السلام را بازسازی کرد. با گذشت زمان تغییرات زیادی در حرم مطهر امام علی(ع) ایجاد شد. بعد از به تخت نشینی عضد الدوله دیلمی، اولین اقدامی که انجام داد ویران سازی این آرامگاه بود و قصد داشت خودش بنیانگذار آن باشد، مدت زیادی از این موضوع نگذشته بود که صفویان ایران را از چنگ عضد الدوله درآوردند. در دوره حکومت صفویه هدایای نفیسی همچون قالیچه های دستبافت ابریشمی و تابلو های گران قیمت به حرم ایشان اهدا کرد و دستور داد بهترین معماران و مهندسان کشور حرم ایشان را تکمیل کنند.

تاریخچه ساخت حرم امام علی(ع)

معماری آرامگاه امام علی(ع)

جالب است بدانید آستانه زیبای حضرت علی به عنوان یکی از بهترین دست آورد های مسمانان در تاریخ ثبت شده است. در سال 1211 هجری قمری نخستین ضریح این عبادتگاه به دست آقا محمد خان قاجار ساخته شد و کمی بعد ضریح های دیگری در حواشی قبر ایشان بوجود آمد. هم اکنون حرم مطهر امام علی علیه السلام دارای 4 درب به نام های:

  • باب السوق الکبیر
  • باب الطوسی
  • باب القبه
  • باب الفرج
  • باب مسلم بن عقیل

می باشد که بزرگترین آن ها باب مسلم بن عقیل نام دارد. ایوان طلا، ایوان سوم، ایوان علما، گنبد و گلدسته از قسمت های مهم حرم هستند که می توانید با خرید تور کربلا آن ها را زیارت کنید. سراسر نمای بیرونی حرم طلا کاری شده که در جشن ها و برخی مناسبت ها روی گنبد را از LED های رنگی میپوشانند؛ نمای داخل حرم مطهر امام علی(ع) طلا و آیینه کای شده که چشم هر زائری را به خود وا می دارد.

سبک معماری حرم امام علی(ع)

مقبره های دیگر در حرم مطهر امام علی(ع)

دو تن از پیامبران و مراجع تقلید مشهور نیز در حرم مطهر امام علی(ع) مدفون شده اند که زائران بعد از زیارت حرم پاک ایشان از آن ها نیز دیدن می کنند.

در آستانه حرم

ایوان طلا

ایوان علما

حجره

حضرت نوح (ع)

محمد جعفر استر آبادی

سید علی تبریزی

سید ابوالقاسم خویی

حضرت آدم (ع)

مقدس اردبیلی

فاضل شرابیانی

حسین حلی

سید بن طاووس

ابوالحسن موسوی اصفهانی

ملا احمد نراقی

سید محمد بهبهانی

بهترین زمان بازدید از حرم امام علی(ع)

حرم مطهر امام علی(ع) به نام نگین شهر نجف نیز شناخته می شود. بهتر است بدانید که حرم در اکثر ساعات روز شلوغ است و درهایش همیشه بر روی زائران باز است؛ درصد بسیاری از زائرین برای شرکت در مراسمات مذهبی قبل از برگزاری آن برای خرید تور کربلا اقدام می کنند.

اماکن زیارتی در نزدکی حرم امام علی(ع)

در حوالی حرم مطهر امام علی(ع) تعدای از اماکن و همچنین مدفن مشاهیر مذهبی وجود دارد که سالانه از بازدید بسیاری برخوردار هستند.

  • قبرستان وادی السلام
  • آرامگاه حضرت هود
  • مجسد حنانه
  • آرامگاه شیخ طوسی

اماکن زیارتی در اطراف حرم امام علی(ع)

امتیاز 4.86از 5 (7 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

سینا
در تاریخ: 09:52:06 1400/11/2

انشالله که همه مارو دعوت کنه به خونش

علیرضا مقامی
در تاریخ: 09:51:07 1400/11/2

تقریباً بر همه شیعیان زیارت این امامین معضوم واجب است که از مهم ترین و نخستین آن ها حضرت علیع می باشد. با خرید تور کربلا از امکاناتی از جمله ترانسفر، مترجم، بهترین هتل های 5 ستاره، لیدر و گشت شهری بهره‌مند شوید. تا آن جایی که دیدم فک نکنم برای رفتن مبلغ زیادی خرج کنید.

ثبت نظر جدید