باغ های معلق بابل افسانه باستانی یا واقعیت !

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 04 تیر 1399 0
باغ های معلق بابل افسانه باستانی یا واقعیت !

در همه ی اعصار کشف و دیدن عجایب و هر چیز معما گونه ای برای نوع بشر جذاب بوده است. حال چه این عجایب ساخته ی دست بشر باشند چه از شگفتی های خلقت فرقی نمی کند.

باغ های معلق بابل ( عراق امروزی) از جمله این عجایب و ساخته ی دست بشر هستند که در میان عجایب هفتگانه جهان نیز جای دارند. از آنجایی که اطلاعات دقیقی درباره این باغ ها در دست نیست، بعضی معتقدند که وجود این باغ ها، افسانه ای بیش نیست. گفته می شود که این باغ های رویایی و بسیار زیبا در سال های 681 تا 704 پیش از میلاد، به دستور شاه بخت النصر دوم برای هدیه به همسرش آمیتیس ساخته شده اند.

آمیتیس کیست؟

آمیتیس دختر هوخشتره، همسر بخت النصر و شاهزاده‌ی ماد بود، وی  بعد از ازدواج به خاطر ناسازگاری با آب و هوای بین النهرین که سرزمینی گرم و خشک بود بیمار می شود، زیرا سرزمین خودش (سرزمین ماد) کوهستانی و بسیار سرسبز بود و به همین دلیل بخت النصر دستور ساخت باغ های معلق را به خاطر حفظ سلامتی و شادمانی وی می دهد.

باغ های معلق بر فراز کوه های مصنوعی

باغ‌های زیبای بابل بر بلندای کوهی مصنوعی ساخته شده بودند، این باغ ها به صورت مربعی با گنبدهای قوسی شکل بودند، کف این باغ ها نیز به شکل شطرنج ساخته شده بود. ایوان هایی بسیار زیبا و دلنشین به صورت طبقاتی و بر روی هم در اطراف بام ها ساخته شده بود، هر یک از این بالکن یا تراس‌ها دارای ستون های مکعبی شکلی بودند که بوسیله ی گیاهان کاملاً پوشیده شده بودند، این تراس ها توسط پلکانی به سمت پایین راه پیدا می کرد، گیاهان این باغ تماما به صورت معلق کاشته شده بود، به این صورت که به جای  ریشه داشتن در زمین در کف ایوان های باغ آن ها را جایگذاری کرده بودند.

دیگر زیبایی های باغ معلق

از آنجایی که باغ مانند یک تپه ی شیب دار به نظر می‌رسید، تمامی بخش های آن به صورت طبقاتی روی هم قرار داشت و این امر باعث شده بود که باغ معلق به نظر برسد. در زیر صفحات پلکانی باغ تالارهایی قرار داشت که بالا و داخل آنها را درخت کاشته بودند، این درخت‌ها به مرور رشد کرده و یکدیگر را پوشانده بودند. یکی از حیرت انگیزترین قسمت های این باغ ها وجود نهرهای پر از آب در آن ارتفاع بود که منظره ی بسیار زیبایی را به نمایش گذاشته بود ولی همانطور که گفته شد شهر بابل آب و هوایی گرم و خشک داشت از این رو بارندگی در این سرزمین به ندرت اتفاق می افتاد، به همین دلیل هم آب رسانی به باغ های زیبای معلق کار دشواری بود، سخت ترین بخش ساخت این باغ ها هدایت آب از رود فرات به ارتفاعات باغ و آبیاری گیاهان بود. آب مورد نیاز نهرهای جاری در باغ های معلق توسط پمپ های زنجیره ای و چرخ های بزرگ که هر یک بر بالای دیگری قرار داشت تامین می شد به این صورت که چرخ های بزرگ  توسط زنجیر به هم متصل بودند و سطل هایی از این زنجیر ها آویزان بود، این سطل ها به صورت چرخشی پر از آب شده و به نوبت به درون کانال ها خالی می شدند و به این ترتیب آب در کل باغ جاری می شد. این نهرهای روان مانند رودخانه های طبیعی جلوه ی بسیار زیبایی به این باغ ها می داد.

وسعت باغ های معلق

مورخان یونانی در نوشته های خود آورده اند که باغ های معلق  در طول و عرض 122 متر و ارتفاعی برابر 24 متر ساخته شده بودند. باغ های سر سبز و شگفت انگیز که از دل دشت بی آب و علف سربرآورده بودند و منظره ای بسیار چشم نواز و زیبا را خلق کرده بودند. البته اغلب تاریخ نویسان بر این عقیده اند که این باغ ها هرگز وجود خارجی نداشته اند.

بقایای شهر بابل گویای چیست؟

در واقع با وجود این که باستان شناسان جایگاه شهر بابل را شناسایی کرده بودند ولی هیچ اثری از بناهای این شهر وجود نداشت، ولی  پس از چندین سال کاوش و تحقیقات عاقبت یک باستان شناس آلمانی به نام رابرت کلدوی با حفاری های فراوان توانست بخشی از بقایای شهر را که شامل قسمت هایی از برج بابل، دیواره های خارجی و داخلی شهر و بخشی از کاخ های بخت النصربود را پیدا کند. کلدوی در هنگام حفاری به بنایی برخورد که از چهارده اتاق و طاق های قوسی شکل از جنس سنگ ساخته شده بود. و طبق اطلاعات به دست آمده در مورد شهر بابل این بنا مربوط به بقایای باغ های معلق بخت النصر بود.

دلیل از بین رفتن باغ های معلق

برای بسیاری از باستان شناسان این سوال مطرح است که آیا باغ‌های معلق واقعاً وجود خارجی داشته اند و اگر این موضوع صحت دارد پس سرنوشت آنها چه شده است؟ عده‌ای معتقدند که باغ های معلق بر اثر زلزله ای که در قرن دوم قبل از میلاد رخ داده است تخریب شده اند، چنانچه این احتمال حقیقت داشته باشد باقی مانده‌ی این باغ‌ها نیز به مرور زمان دچار فرسایش شده و از بین رفته است.

امتیاز 4.33از 5 (6 رای)