مساجد تاریخی عراق

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 04 بهمن 1400 0
مساجد تاریخی عراق

با توجه به این که عراق یکی از نخستین زیستگاه های پیامبران است. طبق آمار بدست آمده، مساجد تاریخی عراق بعد از آرامگاه معصومین از بازدید بسیاری برخوردار است. یکی از آسان ترین راه های دسترسی به عراق رزرو تور کربلا است که می توانید سفری به یاد ماندنی را برای خود وعزیزانتان رقم بزنید. در ادامه مطلب با سفربانک همراه باشید تا با تاریخچه این مساجد و فعالیت کنونی آن ها آشنا شوید.

مساجد تاریخی عراق

مسجد کوفه (Grand Mosque of Kufa)

مسجد کوفه به عنوان یکی از پر‌بازدید ترین مساجد تاریخی عراق در بین مردم شهرت دارد. این عبادتگاه ابتدا اولین بار به دست حضرت آدم(ع) ساخته شد که در قرن 17 هجری قمری نخستین مسلمانان اولیه به کمک سلمان فارسی این مسجد مجدداً بازسازی شد. انبیاء زیادی از جمله پیامبر خدا(ص)، امام علی(ع)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در این مسجد حضور داشتند و به گونه ای این مکان مقدس شمرده می شود. در سال 36 هجری قمری امیرالمومنین(ع) با ظربت شمشیر در محراب مسجد کوفه به شهادت رسیدند، علاوه بر آن مرقد مسلم بن عقیل، هانی بن عروة و مختار نیز در این مسجد قرار دارد که بعد از بازدید از مسجد می توانید به عبادت آن ها نیز بپردازید.

مسجد کوفه (Grand Mosque of Kufa)

مسجد سهله (Al Sahla Great Mosque)

مسجد سهله یا مسجد سهیل در قرن اول هجری قمری توسط قبیله بنی‌ ظفر ساخته شد و تنها دو کیلومتر با مسجد کوفه فاصله دارد. این مسجد به امام دوازدهم شیعیان نسبت داده شده است و طبق روایات گفته شده، پس از ظهور امام زمان(عج) ایشان در این مسجد مستقر خواهند شد. این مسجد در زمان های دور محل عبادت و سکونت پیامبرانی از جمله حضرت ابراهیم(ع)، حضرت ادریس(ع)، حضرت خضر(ع)، امام صادق و امام سجاد(ع) می باشد که به همین علت مردم شهر بر این معتقدند که عبادت در مسجد سهله ثواب و پاداش بسیاری دارد. آخرین بار این بنا در سال 1378 بازسازی شد و تا کنون در حال فعالیت است.

مسجد سهله (Al Sahla Great Mosque)

مسجد الحمراء (Al Hamra Mosque)

یکی دیگر از مساجد تاریخی عراق مسجد الحمراء نام دارد که تاریخچه آن نیز به زمان ساخت مسجد سهله در قرون اولیه باز میگردد که در نزدیکی مسجد کوفه و رود فرات واقع شده است. مقبره مطهر حضرت یونس در مسجد الحمراء قرار دارد، همین امر باعث شده که سالانه زائران زیادی برای زیارت به آن مراجعه می کنند. قبل از ورود به این مسجد بهتر است کمی درباره قوانین و آداب مسجد مطالعه کنید.

مسجد سهله (Al Sahla Great Mosque)

مسجد زید بن صوحان

زید بن صوحان از همنشینان حضرت علی(ع) بودند که در جنگ جمل در رکاب حضرت به شهادت رسیدند. آرامگاه ایشان هم اکنون در مسجد زید بن صوحان در شهر بصره قرار دارد. با گذر زمان مرقد ایشان تبدیل به مخروبه شد که آخرین بار شخصی به نام آیت الله سید ابوالقاسم خوئی یکی از پیشوایان دینی شیعیان در عراق بازسازی شد. این مکان مقدس تا کنون حاجت های بسیاری را برآورده کرده بنابراین در برخی از ساعات روز شلوغ می باشد، در صورت تمایل بازدید بهتر است قبل از اذان ظهر اقدام کنید.

مسجد سهله (Al Sahla Great Mosque)

مسجد صعصعة بن صوحان

مسجد صعصعة از قدیمی ترین جاهای دیدنی عراق شناخته می شود. صعصعة نام یکی از اصحاب با وفای امیرالموئمنین بودند که عبادتگاهی برای یاد بود ایشان در اوایل قرن هفتم هجری قمری بنا شد؛ این ساختمان آخرین بار در سال 1387 نوسازی شد و همین امر موجب شد که محبوبیت مسجد در بین دیگر مساجد تاریخی عراق در بین مردم افزایش یافت. می توانید با خرید تور از این بناها دیدن کنید زیرا بازدید از مساجد تاریخی عراق در برنامه گردشگری تور کربلا قرار دارد

مسجد سهله (Al Sahla Great Mosque)

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)