دریاچه دوکان سلیمانیه عراق فرصتی برای حضور در طبیعت

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 11 تیر 1399 1
 دریاچه دوکان سلیمانیه عراق فرصتی برای حضور در طبیعت

«دریاچه دوکان» (Lake Dukan / Lake Dokan) با مساحت 270 کیلومتر مربع را می توان بزرگترین دریاچه در کردستان عراق دانست. دریاچه دوکان استان سلیمانیه فرصتی برای حضور در طبیعت مهیا کرده است؛ محوطه اطراف آن در روزهای آخر هفته، به ویژه در تابستان ها، میزبان گردشگران و همچنین مردم بومی می باشد. این حوضه علاوه بر اینکه در زیباتر کردن محیط منطقه و ایجاد هوای خنک و با طراوت مؤثر است، در تأمین آب شرب مردم منطقه نیز نقش بسزایی داشته و سبب جذب گردشگر، مسافر و تورهای گردشگری عراق نیز شده است.

دریاچه دوکان از جاذبه های گردشگری سلیمانیه عراق

سد دوکان بر روی دریاچه دوکان سلیمانیه عراق

در حالت عادی، ظرفیت دریاچه 6.8 کیلومتر مکعب و ظرفیت حداکثر آن 8.3 کیلومتر مکعب می باشد و در این ظرفیت، ارتفاع سطح آب  515 متر بالاتر از سطح دریا است. سد دوکان بین سال های 1954 و 1959 به عنوان یک سد چند منظوره جهت تأمین آب، آبیاری و تأمین برق ساخته شد. قبل از وقوع سیلاب دریاچه، این منطقه تحت تحقیقات باستان شناسی قرار داشت تا به عنوان یک سایت باستان شناسی مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا شواهدی از آثار باستانی مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد در اینجا دیده شده بود. در میان دریاچه های تفلیس نیز بر روی دریای تفلیس سدی احداث شده است.

دریاچه دوکان از جاذبه های طبیعی سلیمانیه عراق

قایق سواری در دریاچه دوکان و رستوران‌های اطراف

کوه های زیبا و محوطه اطراف حوضه مکانی عالی برای افرادی است که می خواهند در محیطی خوش آب و هوا و به دور از هیاهوی شهری ساعاتی را در دامن طبیعت بگذرانند. طبیعت زیبا در فصل بهار و آب و هوای مطبوع و شنا در دریاچه در فصل تابستان سبب شده است که این منطقه به عنوان یکی از جاهای دیدنی سلیمانیه عراق مورد بازدید گردشگران و مسافران قرار داشته باشد. همانند دریاچه وان و دریاچه لاک پشت تفلیس، بر روی این حوضه نیز قایق سواری انجام می شود یکی دیگر از تفریحات رایج مراجعه کنندگان و تورهای سلیمانیه است.

دریاچه دوکان در استان سلیمانیه عراق

رستوران های اطراف دریاچه نیز در بهار و تابستان مراجعه کنندگان زیادی دارند؛ ماهی های کبابی خوشمزه از غذاهای اصلی این رستوران ها است. اگر از مسیر اربیل به سلیمانیه از این منطقه گذر کردید، حتی فقط برای یک وعده کباب و یا نوشیدن یک استکان چای آتیشی، ساعتی را در اینجا بگذرانید. در نزدیکی دریاچه دوکان یک هتل خوب نیز وجود دارد که مراجعه کنندگان می توانند شبی را در آنجا بگذرانند.

قایق سواری در دریاچه دوکان سلیمانیه عراق

آدرس و موقعیت

بزرگترین دریاچه سلیمانیه کجاست؟ در نزدیکی شهرستان راینا (Ranya) و در روستای دوکان قرار دارد. پس از یک ساعت رانندگی از شهر سلیمانیه، دسترسی به این منطقه حاصل می شود.

امتیاز 4.33از 5 (6 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

فرانک
در تاریخ: 01:43:19 1399/1/18

این دریاچه تقریبا شبیه دریاچه زریوار سنندج هست طبیعت بکر و زیبایی داره اما تابستون خیلی شلوغ میشه اینقد ترافیکش زیاده که حوصله آدمو سر می‌برده دریاچه هم خیلی شلوغ میشه هزاران نفر مشغول شنا کردن میشن حتی نمیشه یه عکس درست حسابی بگیری اما خب واسه یه توریست حتما ارزش رفتن داره

ثبت نظر جدید