لمس تاریخ در موزه باستان شناسی سلیمانیه عراق

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 11 تیر 1399 2
لمس تاریخ در موزه باستان شناسی سلیمانیه عراق

«موزه سلیمانیه» (Sulaymaniayh Museum) از موزه های ناحیه کردستان عراق و یک موزه باستان شناسی است. موزه سلیمانیه مسلماً بهترین موزه باستان شناسی در منطقه کردستان عراق بوده و پس از موزه ملی عراق در بغداد، دومین موزه بزرگ این کشور است. این مجموعه کار خود را به طور رسمی از 14 جولای سال 1961 با مدیران و کارکنان متعهد خود آغاز کرد.

موزه سلیمانیه عراق از اماکن دیدنی عراق

حمایت های مالی به موزه باستان شناسی سلیمانیه عراق

 یونسکو برای حفاظت و ترویج میراث ملی چند ملیتی در عراق با معرفی و به اشتراک گذاری موزه های معتبر بین‌المللی به دولت منطقه ای پذیرفته شده کردستان کمک هایی کرد؛ علاوه بر این، هر ماه کمک های سخاوتمندانه ای از سوی اتحادیه میهنی کردستان و خانم "هرو طالبانی" (Mrs. Hero Talabani) یکی از رهبران آن ها که همسر رئیس جمهور سابق عراق، آقای جلال طالبانی نیز هست، صورت می گیرد.

با توجه به شرایط حال حاضر کشور عراق، وضعیت این مجموعه نسبت به دیگر موزه‌های این کشور بهتر بوده و برای گردشگران خارجی، تورهای گردشگری و همچنین مردم محلی بدون هیچ محدودیتی به راحتی قابل دسترس است. هر یک از آثار این مجموعه دارای توضیحاتی به زبان های عربی، کردی و انگلیسی است. کافه یا رستورانی در داخل این مجموعه وجود ندارد.

زمانی که مصنوعات موزه باستان شناسی سلیمانیه را تماشا می کنید متوجه می شوید که بر روی بسیاری از مصنوعات برچسب  IM زده شده است، این برچسب نشان دهنده آن است که این ها به موزه عراق تعلق دارند اما عده ای هم معتقدند که این مصنوعات به طور موقت قرض گرفته شده و در موزه به نمایش گذاشته شده است. در این موزه بخشی وجود دارد که در آنجا اشیای تازه کشف شده را مورد بررسی قرار می دهند، آن ها را بازسازی می کنند و بر روی آن ها تحقیقاتی انجام می دهند، در واقع اینجا یک اتاق تحقیقاتی است. گردشگران نمی توانند از بخش تحقیقاتی دیدن کنند و تنها پرسنل بازسازی و تحقیقاتی مصنوعات موزه اجازه رفت و آمد به این بخش را دارند.

بخش تحقیقاتی در موزه سلیمانیه عراق

قسمت های مختلف موزه باستان شناسی سلیمانیه

هنگامی که وارد ساختمان می شوید، سالن های اصلی را روبه روی خود خواهید دید و اولین اشیایی که با آن مواجه خواهید شد، تکه سنگی از غار کیز کاپان (cave of Kiz Kappan) است که در کنار تکه سنگ هایی از کوه های ربان (Rabana) و میر کولی (Meer Quli) قرار دارد؛ این سه قطعه سنگ ارائه کننده و یادآور نشانه های تاریخی دولت سلیمانیه است.

پس از ورود به محوطه اصلی، اگر به سمت راست سالن بروید، محوطه کوچکی را می بینید که اخیراً توسط یونسکو بازسازی شده است. این سالن شامل مصنوعاتی است که مربوط به دوران پیش از تاریخ اسلام تا دوره اسلامی عباسیان به شمار می رود. بسیاری از مهمترین و قابل توجه ترین مصنوعات موزه در این بخش در معرض نمایش قرار داده شده است. در پشت این سالن، موزه به دو سالن بلند متصل شده است. مصنوعات این بخش نیز با توجه به تاریخچه آن ها در تاریخ بین النهرین، جداگانه نمایش داده می شود؛ برخی از مصنوعات نیز متعلق به دولت های محلی امروزی کردستان عراق است.

اماکن دیدنی عراق، موزه سلیمانیه عراق

مهمترین مصنوعات تاریخی موزه سلیمانیه عراق

مخروط های باستانی مربوط به زمانی بابلی ها نمونه هایی از مصنوعات مربوط به موزه است، بر روی این مخروط ها می توان نوشته هایی را دید که اطلاعاتی از ساخت و ساز معبد Numushda شهر Kiritab  که توسط پادشاه Enlil-bani، شاه Isin  ساخته شده بود را در بر دارد. مجسمه عبادت کننده سومری (از جنوب بین النهرین مربوط به قرون وسطی؛ 2800 تا 2300 قبل از میلاد)، بلوک کوچکی از برج پیکولی (Paikuli Tower)، لوح گیلگامش (Gilgamesh Tablet)، گوشواره های طلایی، استوانه ای سنگی از Iddi-sin، گرم کن یا مشعل بخور دادن Hurrian، Door Lintel، گردنبندهای مطابق با نمونه اصل و یک لوح رسی با نوشته های باستانی نمونه های برجسته دیگری از اشیای این مجموعه فرهنگی هستند.

بلوک سنگی کوچکی که از برج پیکولی در اینجا وجود دارد، دارای نوشته هایی باستانی به زبان پارتی و فارسی میانی است که تنها در این موزه عراق وجود دارد و در هیچ موزه دیگری در جهان ثبت نشده است. این بلوک سنگی متعلق به سمت راست برج پیکولی که در روستایی در جنوب غرب دریاچه خان قرار داشت، می باشد.

موزه سلیمانیه عراق، بلوک سنگی کوچکی از برج پیکولی

گوشواره‌های طلایی که در بالا ذکر شد نیز گوشواره هایی به شکل کدو تنبل هستند که نوشته هایی بر روی آن ها حک شده است. نوشته های حک شده گویای آن است که این گوشواره‌ها هدیه ای از طرف شولگی (Shulgi) پادشاه اور بوده است که به سال های 1982 تا 2029 قبل از میلاد بر می گردد.

گوشواره های طلایی به شکل کدو تنبل، موزه سلیمانیه عراق

عکس زیر تصویری از دو سوم بخش بالایی یک ستون سنگی یادبود از Iddi-sin، پادشاه سومری است که مربوط به 1595 تا 1993 قبل از میلاد می باشد. نوشته هایی که بر روی این ستون سنگی وجود دارد، جشن‌ها و پیروزی‌هایی که این پادشاه در جنگ‌های خود، به ویژه عمدتاً جنگ هایی که در برابر قبیله های غرب ایران داشته کسب کرده است را نشان می دهد.

در کل، بر روی این کتیبه 108 ردیف جمله با خط میخی دیده می شود. این کتیبه در دهه 80 میلادی، در دوران جنگ ایران و عراق در نزدیکی کوهی به نام Pira-Magrun یافت شد. یابنده آن نیز شخصی به نام شهید Gareeb Haladnay و یکی از دوستانش بود که پس از پیدا کردن، کتیبه را در مکانی امن نگهداری کردند؛ این شهید چند روز قبل از ترور شدن، این لوح تاریخی را به این موزه باستان شناسی تحویل داد.

در موزه هرمیتاژ نیز آثار باستانی از تمدن سومری‌ها به نمایش در آمده است.

لوح یادبود از پادشاه سومری، موزه سلیمانیه عراق

تصویری از چراغ گرم کن یا مشعل بخور Hurrian را می بینید که مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد و دوره Hurrian  است. این چراغ گرم کن تاریخی در لایه پنجم پلاتفرم صومعه Tell Basmosian  بین النهرین (دریاچه دوکان امروزی) یافت شد.

چراغ گرم کن یا مشعل بخور دادن، موزه باستان شناسی سلیمانیه عراق

 

مقاله پیشنهادی ما :  موزه لوور پاریس

ساعات کار و آدرس موزه سلیمانیه عراق

موزه سلیمانیه کجاست تا با بازدید از آن تاریخ این سرزمین را لمس کنیم؟ این مجموعه در خیابان سلیم شهر واقع شده است. ساعت کار آن در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه 9:00 صبح تا 12:30 ظهر و پنجشنبه ها 12:00 ظهر تا 4 بعد از ظهر است. در روزهای جمعه و شنبه تعطیل می باشد. ورود رایگان بوده و نیازی به خرید بلیط نیست. با بازدید از موزه سلیمانیه تاریخ این سرزمین را لمس کنید. اگر به موزه ها علاقه مند هستید، می توانید از موزه میراث سریانی اربیل که آن هم در ناحیه کردستان عراق قرار دارد بازدید نمایید.

Address: Şeqamî Bêxud, Sulaymaniyah, Iraq.

Phone: +964 53 320 0609

امتیاز 5.00از 5 (8 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

فرانک
در تاریخ: 01:51:45 1399/1/18

موزه ی پر پیمانه ای به نظر میاد من نمی‌دونستم سلیمانیه همچین موزه ای داشته باشه اصلا فکر نمی‌کردم موزه داشته باشه سلیمانیه هم مثل اغلب قسمت های آسیای غربی تاریخ کهنی داره با ارزش ترین مکان تو هر شهر یا کشوری می‌تونه موزه باشه برای نابودی هر کشور کافیه تاریخ رو ازش بگیری با وجود موزه ها تاریخ زنده می مونه

مهرداد عبادی
در تاریخ: 23:29:55 1398/6/13

سلام اگه ممکن هست کسی ایمیل موزه سلیمانیه رو برام بفرسته

ثبت نظر جدید