آمنا سوراکا یا امنیت سرخ در سلیمانیه عراق

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 11 تیر 1399 1
 آمنا سوراکا یا امنیت سرخ در سلیمانیه عراق

"آمنا سوراکا" یا "امنیت سرخ" یک ساختمان امنیتی دولتی است که در زمان حکومت صدام، از آن به عنوان یک زندان برای کردها استفاده می شد. اگرچه تاریخ باستان شناسی عراق را می توان در موزه سلیمانیه عراق دید، تاریخ خونین سلیمانیه عراق در «موزه آمنا سوراکا» (Amna Suraka) یا امنیت سرخ به تصور کشیده شده است. Mukhabarat محلی برای شکنجه و زندانی کردن مردم کرد عراق بود. از میان نخستین زندانیان سیاسی سال 1986 میلادی، زندانی هایی که توسط کردهای پشمرگا (Peshmerga) و بر اثر قیام کردها در نهم مارس 1991 آزاد شدند، زندان آمنا سوراکا یا زندان قرمز را تسخیر کردند و آن را به پایگاهی برای مرکز فرماندهی در بخش شمالی Mukhabarat تبدیل کردند که بعدها به عنوان یک سازمان اطلاعاتی مخفی در عراق عمل کرد.

موزه آمنا سوراکا در سلیمانیه عراق

راه اندازی موزه آمنا سوراکا در سلیمانیه عراق

این مجموعه در سال 2003 توسط دولت کرد عراق راه اندازی شد تا نشان دهد نیروهای صدام چطور با کردها رفتار می کردند. همچنین اینکه کردها چگونه یکپارچه مصمم شدند تا در برابر خشونت وحشتناکی که از طرف صدام به آن ها وارد می آمد، مقابله کنند و پیروز شوند. زمانی که وارد ساختمان می شوید، ناگهان تلألویی از نورهای روشن و زیبا را می بینید. محوطه با 4500 گوی روشن می شود، تعداد این گوی ها، شمار روستاهای کردنشین عراق است که توسط رژیم بعث این کشور تخریب شد. سالن آینه نیز یکی از اصلی ترین بخش های این مجموعه است که در آن برای هر شخص کرد که توسط رژیم صدام در سال 1988 کشته شده بود، بر روی دیوار، یک تکه آینه نصب شده است؛ تعداد این آینه های شکسته شده 182.000 قطعه است.

موزه آمنا سوراکا، موزه سلیمانیه عراق

 با اینکه اینجا امروزه به یک موزه تبدیل شده است، تغییرات چندانی بر روی ظاهر آن صورت نگرفته تا گویای وضعیت بد زندانیان کرد در آن سال ها باشد. سلول ها همان سلول ها هستند و ساختمان ها با ظاهر گلوله و تیر خورده خود دیده می شوند. در اتاق‌هایی که گنجایش 10 نفر را داشت و تنها دارای یک حمام بود، 30 تا 40 کُرد زندانی می شدند. یکی از بخش های تکان دهنده این مجموعه، نمایشگاهی از عکس هایی است که از حمله سلاح های شیمیایی صدام به حلبچه در سال 1988 صورت گرفت و موجب کشته شدن بیش از 5000 غیر نظامی کُرد شد. بازدید از سلول ها و اتاقک زندانیان شبیه تورهایی است که در شهر ونیز در برای بازدید از قسمت های داخلی پل افسوس‌ ها برگزار می شود.

اگرچه اینجا را می توان موزه ای از تاریخ جنگ در نظر گرفت، اما موزه های جالب توجه دیگری هم در این کشور وجود دارد. از آن جمله می توان به موزه میراث سریانی اربیل اشاره کرد. ارگ اربیل نیز از دیگر اماکن معروف است که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشد.

موزه آمنا سوراکا از اماکن دیدنی سلیمانیه عراق

ساعت کار و آدرس موزه آمنا سوراکا

ساعت کار این مجموعه هر روز 9 صبح تا 4 بعدازظهر است و در روزهای جمعه تعطیل می باشد. ورود به این موزه رایگان است. این مجموعه سلیمانیه کجاست؟ از آدرس زیر استفاده کنید.

Address: 92 Khak St, Sulaymaniyah, Iraq.

Phone: +964 53 320 5373

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

فرانک
در تاریخ: 20:14:35 1399/1/17

من این ساختمان رو از دور دیدم اول قرار بود بریم بازدید کلی اما وقتی جریان زندان رو شنیدم به طور کلی پشیمون شدم و دلم نیومد برم ببینمش اینجور جاها با روحیه ی من سازگار نیست مثلا دیدن عکسهای بمباران شیمیایی و دیگر جنایتهای صدام تا یه عمر حال آدمو بد میکنه اما مطمعنا واسه خیلیها جای دیدنی و جالبی خواهد بود

ثبت نظر جدید