ارگ اربیل عراق قدیمی ترین قلعه جهان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 04 آذر 1399 11
ارگ اربیل عراق قدیمی ترین قلعه جهان

اربیل دارای جاذبه های توریستی متعددی از جمله «ارگ اربیل» (Citadel of Erbil) می باشد. این سازه کهن که در گویش کردی سُرانی Qahilahi Hahollah نامیده می شود در مرکز شهر واقع شده و از مقاصد گردشگری گردشگران محسوب می گردد. قدمت ارگ اربیل به قدریست که به عنوان کهن ترین شهر باستانی جهان شناخته شده است. در ژوئن سال 2014 نیز به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شد.

ارگ اربیل از جاذبه های دیدنی عراق

تاریخچه ارگ اربیل عراق

اربیل یک شهر بسیار باستانی است که در زمان Aramaic تأسیس شد. در طول قرن‌ها، این شهر بخشی از امپراطوری ایران یعنی امپراطوری هخامنشی بود و برای مدتی نیز تحت فرمان اسکندر بزرگ قرار گرفت. پس از آن، پارت ها و ساسانیان به طور متوالی در قلعه اربیل کردستان عراق حکومت کردند. نخستین شواهد سکونت در این شهر به قرن پنجم قبل از میلاد (و البته شاید کمی پیش تر از آن) بر می گردد.

ارگ اربیل عراق

ارگ شهر اربیل با وسعت 110 هزار متر مربع و ارتفاع 28 تا 32 متر از سطح زمین، منطقه ای بیضی شکل را در بر گفته است. این جاذبه باستانی نسبت به دیگر قلعه های تاریخی مثل قلعه وان یا قلعه آلانیا کهن تر است. آنقدر که 6 هزار سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده بود، قدیمی ترین قلعه جهان محسوب می شود و قدمت آن هزاران سال بیشتر از قدمت اهرام ثلاثه مصر است. این مجموعه از سه بخش شامل تکیه ها، سراها و توپخانه و همچنین 506 حجره تشکیل شده بود.

در این شهر تاریخی مسجدی به نام مسجد ملا افندی وجود داشت. این مسجد تنها سازه مذهبی آنجا محسوب می شد و تا به امروز نیز تقریباً ساختار خود را حفظ کرده بود. از آنجا که در سال 2012 دولت اقلیم کردستان اقدام به بازسازی این ارگ تاریخی نمود، آنچه که امروزه دیده می‌شود بنای تاریخی اصلی نیست.

ارگ اربیل از جاهای دیدنی کردستان عراق

ارگ اربیل، موزه ها و مغازه های آن

در محوطه داخلی این بنای باستای، یک موزه فرش زیبا و همچنین موزه پارچه دیده می شود که می توان در حین  پیاده روی در میان خانه های قدیمی و حمام های قدیمی آن‌ها را نیز دید. در بالا ترین بخش دژ، می توان کل شهر اربیل را دید. فراموش نکنید که در اینجا می توانید عکس هایی زیبا به یادگار ثبت کنید.

در محوطه پیرامون این سازه تاریخی نیز کافه ها، رستوران‌ها و مغازه های خوبی وجود دارد. گردشگران می توانند از آن ها استفاده کنند و سوغاتی و لوازم مورد نیازشان را تهیه کنند. بهترین زمان بازدید ارگ اربیل عراق صبح ها یا عصرها، اندکی پیش از غروب آفتاب است، زیرا در این زمان‌ها گرمای هوا کمتر است.

بازدید از موزه باستان شناسی سلیمانیه و یا موزه میراث سریانی اربیل نیز برای افرادی که به موزه‌ها علاقه مند هستند می تواند جالب باشد.

مغازه ها و موزه های ارگ اربیل عراق

ارگ اربیل از جاذبه های توریستی عراق

امتیاز 4.92از 5 (12 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

حمزه ناصری
در تاریخ: 09:32:40 1399/9/4

درود بر شما بسیار دیدنی و ارزشمنده بنده که بسیار لذت بردم بعد از دیدن حتما از بازارچه ی کنار ارگ بازدید کنید

Ava
در تاریخ: 11:56:04 1399/4/14

چه خوب بازسازی شده فکر میکنم حفظ همچین اثر تاریخی مهمی کار دشواری باشه اونم تو شرایطی که عراق داره جالبترین نکته اش واسه من این بود که قدیمی‌ترین قلعه جهان هم هست اینو واقعا نمی‌دونستم حتما بازدید از این قلعه ی تاریخی به خاطر قدمتش حس و حال خوبی داره

taraneh
در تاریخ: 14:18:00 1399/3/16

بیشترین اطلاعات رو در مورد کشور های اروپایی و مناطق توریستی شون میدونستم ولی برام جالب بود که در مورد کشور هایی که بیشتر دوران رو در جنگ سپری کردن بدون عراق بیشتر به دلیل حرم مورد توجه زائران هست ولی جالبه که با بنا های تاریخیش هم اشنا شدم واقعا در گذشته بناهای مستحکمی میساختن که بعد گذشت این همه مدت هنوز بدنه ی اصلی پا برجا مونده

فرانک
در تاریخ: 09:29:55 1399/1/19

اصلا باور کردنی نیست یه بنا با ساده ترین مصالح از شش هزار سال قبل از میلاد تا امروز پا برجا مونده باشه درسته بازسازی شده اما خب میتونست تحت تاثیر بلایای زیادی قرار بگیره مثل همین جنگ های اخیر خداروشکر که خوب محافظت شده خیلی با ارزش و البته دیدنی هست

مهریاد
در تاریخ: 02:08:50 1398/12/1

کوردها و ایرانی ها یکی بوده اند و یکی هستند یعنی در واقع قدیمی ترین ایرانیها همان کوردها هستند...

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید